EVIASPORTS.GR Α' ΕΠΣΕ ΙΣΤΟΡΙΚΑ-ΡΕΤΡΟ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ ΣΤΗΛΕΣ

2005: Ευβοϊκός Χαλκίδας-Ταμυναϊκός 0-2

Ένα απ’ τα πιο συναρπαστικά και θεαματικά παιχνίδια της αγωνιστικής διεξήχθη στο Βούρκο μεταξύ δύο εκ των ποιοτικότερων ομάδων της Α’ κατηγορίας. Το ματς Ευβοϊκού-Ταμυναϊκού ήταν ‘ανοιχτό’ σε όλα τα αποτελέσματα σύμφωνα με την εικόνα και την εξέλιξη του, καθώς οι δύο αντίπαλοι κυνήγησαν τη νίκη χωρίς σκοπιμότητες.

Μεγάλη νικήτρια αναδείχθηκε δίκαια η ομάδα του Αλιβερίου, η οποία ήταν πιο ουσιαστική και απροσπέλαστη στα μετόπισθεν. Είχε καλή κυκλοφορία της μπάλας και ήταν πιο προσεκτική εν αντιθέσει με τους γηπεδούχους που πίεζαν κατά διαστήματα και ειδικότερα στο β’ ημίχρονο, ώστε να γυρίσουν το 0-1, αλλά έπεσαν πάνω στην καλή μέρα του γκολκίπερ Πετράκη και των αμυντικών, Φωτιά, Νίκα και Γκούμα. Ο τελευταίος, μάλιστα, περιόρισε κάπως τη δράση του κινδύνου που λέγεται Νταβόρ Γιακόβλεβιτς, ο οποίος στο πρώτο τέταρτο του β’ 45λεπτου έκανε… άνω-κάτω τους αντιπάλους του.

Τα ‘δελφίνια’ μπήκαν δυνατά και μόλις στο 3′ ο Γιογιός έχασε σπουδαία ευκαιρία από πλεονεκτική θέση. Στο 29′ ο ίδιος πήρε την μπάλα απ’ τον Τζέλλο κοντρόλαρε και πλάσαρε υποδειγματικά εντός περιοχής στην απέναντι γωνία του Πετράκη, αλλά ο τελευταίος με εκτίναξη έδιωξε σε κόρνερ. Στο επόμενο λεπτό δύο βαθιές μπαλιές στην περιοχή των φιλοξενούμενων πέρασαν ανεκμετάλλευτες απ’ τον αποδέκτη Τζέλλο. Στο 38′ και στο 43′ οι Γουβιώτης και Μπακλαγής με ισάριθμα δυνατά σουτ εκτός περιοχής, έστειλαν την μπάλα να περάσει ελάχιστα άουτ. Κι αφού δεν έγινε το 1-0 έγινε το… 0-1 στο 43′ όταν ο Γκόγκος απέκρουσε με το ένα χέρι πλασέ του Σταμέλου σε τετ-α-τετ και στην εξέλιξη της φάσης ο Τσάγκος με προβολή σε αδράνεια των αντιπάλων αμυντικών, άνοιξε το σκορ (0-1). Ο ίδιος στο 36′ έβγαλε τετ-α-τετ τον Σταμέλο, ο οποίος δεν πλάσαρε όπως θα ήθελε κι ο Γκόγκος έδιωξε σε κόρνερ. Στο 47′ επίσης ο Τσαλιαγκός με ξαφνικό γυριστό σουτ απ’ το ύψος του πέναλτι απείλησε για το 0-2, αλλά ο Γκόγκος ήταν σε ετοιμότητα. Να τονιστεί ότι στο τελευταίο πεντάλεπτο του α’ μέρους οι Χαλκιδέοι πίεζαν, αλλά ήταν αυτοί που δέχθηκαν το γκολ, κάτι που επαναλήφθηκε (με σέντρες προς την περιοχή του Πετράκη) και στο β’ ημίχρονο.

Σ’ αυτό οι δύο ομάδες έμειναν με δέκα… λόγω κόκκινων καρτών. Αυτή του Γιακόβλεβιτς στο 58′ με απευθείας κόκκινη του Γιογιού (ο Β. Βελέντζας θεώρησε ότι τον κλότσησε εσκεμμένα) και δέκα λεπτά αργότερα (68′) του Ταμυναϊκού όταν ο Ντούρας αντίκρισε τη δεύτερη κίτρινη για πιάσιμο της μπάλας με το χέρι. Ο Ευβοϊκός είχε ευκαιρίες να ισοφαρίσει με τον Γιογιό και τον Μπασινά, ενώ στο 85′ και στο 91′ κοντινή κεφαλιά του Τζέλλου και εξ επαφής πλασέ του Ζαφειρόππουλου αντίστοιχα κατέληξαν ελάχιστα άουτ. Απ’ την άλλη, το συγκρότημα του Γιώργου Μπόκαρη έβγαινε επικίνδυνα έβγαινε επικίνδυνα στην κόντρα και στο 53′ και στο 64′ οι Τσαλιαγκός και Σταμέλος απέτυχαν να σκοράρουν από πλεονεκτικές θέσεις. Τέλος, το τελικό 0-2 διαμορφώθηκε στο 92′, μετά από συνδυασμό Σταμέλου-Τσαλιαγκού στην αντεπίθεση και πλασέ απ’ τα πλάγια του τελευταίου.

Απ’ τον Ευβοϊκό ξεχώρισαν με την απόδοση τους οι Ζαφειρόπουλος, Μπακλαγής, Παπαδόπουλος και Γιακόβλεβιτς, ενώ απ’ τους νικητές, όπως προείπαμε, όλη η αμυντική τους γραμμή συν τους Πιλάτη, Τσάγκο και Τσαλιαγκό.

Με λίγα λάθη η διαιτησία του Βασ. Βελέντζα, που είχε βοηθούς του Φεργαδή και Πίσχινα, χωρίς να επηρεάσουν την εξέλιξη και το τελικό αποτέλεσμα.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Βελέντζας/Φεργάδη-Πίσχινας.

ΑΠΟΒΟΛΕΣ: 58′ Γιογιός-68′ Ντούρας.

ΓΚΟΛ: 43′ Τσαγκός, 90’+2′ Τσαλιαγκός.

ΕΥΒΟΪΚΟΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣ: Γκόγκος, Θωμόπουλος, Λάμπρου (46′ Γιακόβλεβιτς), Παπαδόπουλος, Ζαφειρόπουλος, Μπακλαγής, Τζέλλος, Γιογιός, Κανούλης, Μπασινάς (68′ Ραβανός), Γουβιώτης.

ΤΑΜΥΝΑΪΚΟΣ: Πετράκης, Φωτιάς, Νίκας, Σταματούκος (52′ Γκούμας), Ντούρας, Σκοντόβολος (46′ Στάμου), Πιλάτης (83′ Μουρίκης), Αλεξίου, Τσαλιαγκός, Σταμέλος, Τσαγκός.

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ (15η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ-Α’ ΕΠΣΕ): Ευβοϊκός Χαλκίδας-Ταμυναϊκός 0-2, Δόξα Προκοπίου-Νηλέας Νεοχωρίου 5-2, Χαλκίνεος-Δροσιά 3-2, Κύζικος Αρτάκης-Κάρυστος 1-1, ΑΟ Χαλκίς-Αρτάκη 0-6, Λουκίσια-Λήλας Μίστρου 1-0, Όλυμπος Γυμνού-Ακράτητος Κεχριών 1-0, Κριεζά-Πάλιουρας 1-1. Ρεπό: Παντριαδικός.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: Αρτάκη 38, Λουκίσια 34, Ταμυναϊκός 29, Χαλκίνεος 24, Πάλιουρας 23, Ακράτητος Κεχριών 23, Δόξα Προκοπίου 22, Ευβοϊκός Χαλκίδας 22, Νηλέας Νεοχωρίου 19, Κριεζά 18, Κύζικος Αρτάκης 17, Κάρυστος 15, Λήλας Μίστρου 14, Όλυμπος Γυμνού 13, Δροσιά 9, ΑΟ Χαλκίς 9, Παντριαδικός 7.