EVIASPORTS.GR ΝΕΩΝ ΕΠΣΕ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Κ16 ΕΠΣΕ (Γ’ ΦΑΣΗ): Πρόκριση τελικού στα πέναλτι για ‘Ένωση’! (Ακαδημία/Απόλλων Ερέτριας-Ιστιαία/Πανηλιακός/Ατρόμητος Βασιλικών 4-5 (πέν., κ.δ.: 3-2))

Συγκλονιστική εξέλιξη είχε ο επαναληπτικός ημιτελικός του πρωταθλήματος Κ16 ‘Εμμανουηλίδης Μιχάλης’, με την ομάδα Ιστιαία/Πανηλιακός/Ατρόμητος Βασιλικών να επικρατεί της ομάδας Ακαδημία/Απόλλων Ερέτριας 5-4 στα πέναλτι (κ.δ.: 3-2, πρώτο ματς: 2-1 υπέρ της ομάδας Ιστιαία/Πανηλιακός/Ατρόμητος Βασιλικών) και να εξασφαλίζει την πρόκριση στον τελικό του θεσμού όπου θα αντιμετωπίσει την ομάδα Ελλήσποντος/ΠΑΟ Κανήθου.

Παιχνίδι με εξαιρετικό ρυθμό, πλούσιο θέαμα και αγωνία ως το τελευταίο δευτερόλεπτο στο γήπεδο Ερέτριας, με τους γηπεδούχους να απειλούν στο 12′ με τον Χ. Τσούμαρη από κοντά να προσπαθεί να πιάσει ανάποδο ψαλίδι και την μπάλα να περνά άουτ, υπό την πίεση του Πέππα κι έπειτα από γέμισμα από τον χώρο του κέντρου του Κ. Τσούμαρη. Πέντε λεπτά μετά όμως οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που άνοιξαν το σκορ με τον Καπόλο να φεύγει ταχύτατα στην κόντρα και να πλασάρει επιτυχημένα για το 0-1, ενώ δύο λεπτά μετά οι γηπεδούχοι απάντησαν με διπλή προσπάθεια απ’ το ύψος της μικρής περιοχής του Μπαλάκα, ο οποίος 24′ με ατομική προσπάθεια και σουτ από πλάγια θέση σκόραρε για δεύτερη φορά και ολοκλήρωσε την ανατροπή στο σκορ. Λίγο νωρίτερα η ομάδα Ιστιαία/Πανηλιακός/Ατρόμητος Βασιλικών είχε μεγάλη ευκαιρία για να ξαναπροηγηθεί με μακρινή κεφαλιά του Λάλα που πήγε στην οριζόντια δοκό. Στο 30′ η ομάδα Ακαδημία/Απόλλων Ερέτριας είχε μακρινό σουτ με τον Ψωμαδέλη που μπλόκαρε ο Λαζαρίδης και στο 39′ το γυριστό πλασέ του Κ. Τσούμαρη πέρασε πάνω απ’ τα γκολπόστ.

Η επανάληψη ξεκίνησε με μια ακόμη καλή ευκαιρία για τους γηπεδούχους, με σουτ του Χ. Τσούμαρη που πέρασε λίγο πάνω απ’ το οριζόντιο δοκάρι, ενώ στο έκτο λεπτό της επανάληψης είχαμε το 2-2, με τον Πανίδη να προσπαθεί να απομακρύνει την μπάλα, η οποία κατέληξε στα δίχτυα της ομάδας του. Ακολούθησε στο 48′ εκτέλεση φάουλ του Πολίτη για τους φιλοξενούμενους που μπλόκαρε ο Πέππας. Εν συνεχεία και όσο περνούσε η ώρα οι Ερετριείς έκαναν πιο έντονη την πίεση ψάχνοντας το γκολ που θα τους έφερνε και πάλι σε συνολικό σκορ ισοπαλίας και πέναλτι. Ετσι στο 52′ το γυριστό σουτ του Χ. Τσούμαρη -μετά από σέντρα του Μπαλάκα- πέρασε λίγο έξω και στο 55′ το φάουλ του Κ. Τσούμαρη το μπλόκαρε ο Λαζαρίδης, με τον πορτιέρο των φιλοξενούμενων να αντιδρά αποτελεσματικά και στο 64′ σε μακρινό ψηλοκρεμαστό σουτ του Μπαλάκα. Ο Λαζαρίδης συνέχισε τις καλές επεμβάσεις και στο σουτ του Τουλούμη (παραχώρησε κόρνερ) στο 65′ και ένα λεπτό μετά μπλόκαρε συρτό μακρινό σουτ του ίδιου παίκτη.

Η πίεση από πλευράς της ομάδας της Ερέτριας συνεχίστηκε, με τον Μπαλάκα να κάνει χατ-τρικ και το σκορ 3-2 στο 74′, με ατομική προσπάθεια και πλασέ μέσα από την περιοχή. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν στα τελευταία λεπτά να φτάσουν σε σκορ πρόκρισης, με τον Τουλούμη να πιάνει σουτ έξω από την περιοχή (79′) που πέρασε λίγο δίπλα απ’ το αριστερό κάθετο δοκάρι του Λαζαρίδη και λίγο πάνω απ’ το οριζόντιο δοκάρι πέρασε φάουλ του Χ. Τσούμαρη (μετά από λίγο πήρε θέση κάτω απ’ τα γκολπόστ για την επερχόμενη διαδικασία των πέναλτι), στις καθυστερήσεις, με την κανονική διάρκεια του αγώνα να ολοκληρώνεται στο 3-2.

Έτσι η πρόκριση κρίθηκε στα πέναλτι, όπου κι εκεί η εξέλιξη ήταν… χιτσκοκική, με την ομάδα Ιστιαία/Πανηλιακός/Ατρόμητος Βασιλικών να επικρατεί 5-4, μετά από 12 χτυπήματα!

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Κηρύκος/Κοντογιαννίδης-Δάλλας,

ΓΚΟΛ: 19′ & 24′ & 74′ Μπαλάκας-17′ Καπόλος, 51′ Πανίδης (αυτογκόλ).

ΑΚΑΔΗΜΙΑ/ΑΠΟΛΛΩΝ ΕΡΕΤΡΙΑΣ (Χρήστος Θεοχάρης): Πέππας (80’+3′ Ε. Μπασινάς), Μητσαλέας, Σέρι, Πανίδης, Ν. Ψωμαδέλης, Κ. Τσούμαρης, Κ. Σταματάκος (76′ Ρόφι), Τουλούμης, Μπαλάκας, Χ. Τσούμαρης, Θεοδώρου.

ΙΣΤΙΑΙΑ/ΠΑΝΗΛΙΑΚΟΣ/ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ ΒΑΣΙΛΙΚΩΝ (Στάθης Κατσικογιάννης): Λαζαρίδης, Παπαϊωάννου, Γκέκα (32′ Χρήστου), Ιωάννου, Λάλας, Ζώγας, Αντωνίου, Κασσικός, Καπόλος, Πολίτης, Ψαρρός.

Κ16 ΕΠΣΕ (Γ’ ΦΑΣΗ): Ιστιαία/Πανηλιακός/Ατρόμητος Βασιλικών-Ακαδημία/Απόλλων Ερέτριας 2-1 (photos)