EVIASPORTS.GR ΠΑΙΔΩΝ ΕΠΣΕ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Κ14 ΕΠΣΕ (Δ’ ΦΑΣΗ): Στον τελικό οι Αρτακιανοί! (Ακαδημία Ψαχνών-Κύζικος Αρτάκης 1-3)

Ο Κύζικος Αρτάκης επικράτησε 3-1 της Ακαδημίας Ψαχνών, για την ημιτελική (τέταρτη) φάση του πρωταθλήματος Κ14 ‘Μαζαρακίδη Βασιλική’ της ΕΠΣΕ, εξασφαλίζοντας την πρόκριση στον τελικό της Κυριακής 19/5, όπου θα αντιμετωπίσει την Αθλόπολις.

Η ομάδα της Αρτάκης μπήκε δυνατά στο ματς και στο 2′ είχε ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ με επέλαση του Ι. Μήτρου, που αφού πάτησε περιοχή επιχείρησε συρτό σουτ που πέρασε έξω, όμως ένα λεπτό μετά κατάφερε να ευστοχήσει -σε φάση διαρκείας- ο Σ. Ρουμπής με τελείωμα απ’ τα όρια της μικρής περιοχής. Ο Κύζικος διπλασίασε το προβάδισμα του στο 12′, με τον Ι. Μήτρου να φεύγει και πάλι ταχύτατα σε αντεπίθεση, κατορθώνοντας αυτή τη φορά να ευστοχήσει. Η ομάδα των Ψαχνών απείλησε με μείωση του σκορ στο 16′, με καλοχτυπημένο φάουλ του Μπαζώτη, με τον Μοσχώνη σωτήρια να αποκρούει την μπάλα, που κατευθυνόταν στο αριστερό ‘γάμα’ της εστίας του, παραχωρώντας κόρνερ κι ένα λεπτό μετά απόκρουσε σουτ έξω απ’ την περιοχή του ίδιου ποδοσφαιριστή της Ακαδημίας Ψαχνών. Και η συνέχεια του πρώτου μέρους ήταν ‘χορταστική’, με τον Κύζικο να ψάχνει και τρίτο τέρμα, με τον Ι. Ρουμπή να μπλοκάρει σουτ απ’ τα όρια της περιοχής του Κηρύκου (20′) όπως και φάουλ (21′) αλλά και σουτ (28′) απ’ τον Μουρτοπάλλα, ενώ στο 32′ απόκρουσε σουτ από κοντά του Α. Ζέρβα, φάουλ του οποίου έδιωξε με τις γροθιές του ο πορτιέρο των Ψαχνωτιών, ένα λεπτό μετά. Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με την ομάδα των Ψαχνών να έχει στα ‘χασομέρια’ σουτ έξω απ’ την περιοχή τον Λύρα, που πέρασε άουτ.

Χωρίς πολλές συγκινήσεις τα πρώτα λεπτά της επανάληψης, με τον Κύζικο να απειλεί στο 45′, με τον Ι. Μήτρου να φεύγει στην κόντρα, όμως ο Ι. Ρουμπής έγκαιρα βγήκε από την περιοχή του και έδιωξε με τα πόδια. Η ομάδα των Ψαχνών ήθελε το γκολ που θα την έβαζε και πάλι στο παιχνίδι, προσπάθησε να το κάνει αυτό στο 51′ με τον Μπαζώτη που ‘έφυγε’ στην πλάτη της άμυνας, όμως τον πρόλαβε κι εκείνον ο Μοσχώνης, όμως δύο λεπτά μετά ήρθε το 2-1, με το κοντινό σουτ στην επαναφορά του Αλεξίου, έπειτα απο εκτέλεση φάουλ του Μπαζώτη και απόκρουσε του πορτιέρο των Αρτακιανών. Ο Κύζικος αύξησε και πάλι το προβάδισμα στα δύο γκολ (3-1) στο 59′, με τον Ι. Μήτρου να φεύγει για ακόμη μια φορά γρήγορα στην κόντρα, ευστοχώντας ξανά σε φάση τετ-α-τετ με τον αντίπαλο τερματοφύλακα, ουσιαστικά στην κομβική φάση του αγώνα, που έγειρε οριστικά την πλάστιγγα προς τη μεριά των Αρτακιανών.

Φιλότιμοι οι Ψαχνιώτες πάλεψαν όσο πιο γρήγορα μπορούσαν να ξαναβρούν τέρμα που θα τους έφερνε και πάλι σε απόσταση βολής, χωρίς όμως να τα καταφέρουν, αφού το φάουλ του Μπαζώτη (68′) πέρασε πάνω απ’ την οριζόντια δοκό και το σουτ του Ευθυμίου (69′) μέσα απ’ την περιοχή κόντραρε σε αμυνόμενους και πέρασε κόρνερ, με τον Κύζικο νωρίτερα (62′) να έχει ευκαιρία να τελειώσει οριστικά το ματς, με το σουτ απ’ την καρδιά της περιοχής του αμαρκάριστου Ι. Μήτρου, που έστειλε την μπάλα να περάσει δίπλα απ’ το δεξί κάθετο δοκάρι του Ι. Ρουμπή.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πόγκας/Κοντογιαννίδης-Ντόβολης Ε.

ΓΚΟΛ: 53′ Αλεξίου-3′ Σ. Ρουμπής, 12′ & 58′ Ι. Μήτρου.

ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΨΑΧΝΩΝ (Βασίλης Κεραμιδάς): Ι. Ρουμπής, Λύρας, Ταυρής, Γκίκας, Θεοδώρου, Σιαλμάς, Χατζηκώστας, Ευθυμίου, Αλεξίου, Μπαζώτης, Καλπέρης (36′ Κολοβός).

ΚΥΖΙΚΟΣ ΑΡΤΑΚΗΣ (Μιχάλης Μαύρος): Μοσχώνης, Μπαρόλας (70’+1′ Στάντζου), Καρατζίκης, Μπουλίτσκο (17′ Γ. Ζέρβας λ.τ.), Μουρτοπάλλας, Σ. Ρουμπής, Ι. Μήτρου (70’+1′ Σελεβάκος), Παπαχριστόπουλος, Κηρύκος (60′ Μαντέσκας), Θαλασσινός, Α. Ζέρβας (60′ Παπασκούλης).