Α' ΕΣΚΑΣΕ ΜΠΑΣΚΕΤ

Α’ ΕΣΚΑΣΕ: Βαθμολογία & σκόρερς (19η αγωνιστική)

Συνέχεια στο πρωτάθλημα της Α’ ΕΣΚΑΣΕ με τη διεξαγωγή της 19ης αγωνιστικής, όπου ξεχώρισαν οι εκτός έδρας αγώνες Α.Ε. Καρύστου και Σύλλα, που θα κρίνουν στην ουσία τη σειρά των ομάδων στα playoffs.

Ο Κάδμος ανέβασε την απόδοσή του στη γ’ περίοδο, πήρε διαφορά ασφαλείας και μαζί τη δίκαιη νίκη απέναντι στον μαχητικό Τελεθριακό με 47-63.

Το Α.Ε. Καρύστου με πρωταγωνιστή τον Κατσόγιαννη πέρασε από τη Χαλκίδα κερδίζοντας τον Απόλλωνα με 68-83, διατηρώντας τη 2η θέση στη βαθμολογία.

Νίκη και για το Σύλλα, που επικράτησε εκτός έδρας κερδίζοντας τον Λοκρό με 73-87.

Ο Πρωτέας Σχηματαρίου παρότι αγωνίστηκε χωρίς τον διεθνή Κ. Χαντζή πέρασε εύκολα από τη Λιβαδειά κερδίζοντας τον Απόλλωνα με 50-95.

Ο Άρης Θήβας νίκησε εύκολα στην έδρα του τον ΓΑΣ Άμφισσας με 69-43.

Ο Γ.Σ. Ιτέας είχε ρεπό.

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ (19η)

Απόλλων Λιβαδειάς-Πρωτέας Σχηματαρίου 50:95

Τελεθριακός-Κάδμος 47:63

Λοκρός-Σύλλας 73:87

Απόλλων Χαλκίδας-Α.Ε. Καρύστου 68:83

Άρης Θήβας-ΓΑΣ Άμφισσας 69:43

Ρεπό: Γ.Σ. Ιτέας

 

ΕΠΟΜΕΝΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ (20η-6/4)

Κάδμος-Γ.Σ. Ιτέας

ΓΑΣ Άμφισσας-Τελεθριακός

Πρωτέας Σχηματαρίου-Λοκρός

Σύλλας-Απόλλων Χαλκίδας

Α.Ε. Καρύστου-Άρης Θήβας

Ρεπό: Απόλλων Λιβαδειάς

 

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ Α’ ΕΣΚΑΣΕ 
Α/Α ΟΜΑΔΕΣ ΑΓ. Β. Υ-Κ Ν-Η
1 Κάδμος 17 32 1369-1040 15-2
2 Α.Ε. Καρύστου 17 31 1352-1126 14-3
3 Σύλλας 17 31 1359-1084 14-3
4 Λοκρός 18 27 1276-1328 9-9
5 Πρωτέας Σχημ. 16 26 1165-995 10-6
6 Απόλλων Χαλκ. 18 26 1270-1337 8-10
7 Τελεθριακός 17 24 1105-1183 7-10
8 Άρης Θήβας 17 24 1127-1145 7-10
9 Γ.Σ. Ιτέας 16 22 975-1061 6-10
10 ΓΑΣ Άμφισσας 17 21 976-1193 4-13
11 Απόλλων Λιβ. 18 18 1094-1586 0-18
12 ΑΓΕ Χαλκίδας
* Η ΑΓΕ Χαλκίδας έχει δύο μηδενισμούς και έχει αποχωρήσει από το πρωτάθλημα.
ΣΚΟΡΕΡΣ
1 Σταύρου Γ.Σ. Ιτέας 350
2 Φρουσκλιάς Α.Ε.Καρύστου 343
3 Μάτος Αγγ. Λοκρός 323
4 Χαντζής Πρωτέας Σχηματαρίου 323
5 Χαρατσής Ι. Άρης Θήβας 290
6 Ψιλόπουλος Απόλλωνας Λιβαδειάς 279
7 Βούρκας ΓΑΣ Άμφισσας 274
8 Κόκκαλης Σύλλας Αιδηψού 258
9 Κατσούλας Απόλλωνας Χαλκίδας 247
10 Γκρινιάρης Ε.Σ. Κάδμος 242
11 Μάτος Αν. Λοκρός 238
12 Μολές Γ.Σ. Ιτέας 234
13 Αποστολάτος Απόλλωνας Χαλκίδας 229
14 Καζάνας Ε.Σ. Κάδμος 217
15 Βλάχος Απόλλωνας Χαλκίδας 213
16 Νέστορας Τελεθριακός 209
17 Σκούμας Άρης Θήβας 205
18 Καραδόπουλος Απόλλωνας Λιβαδειάς 201
19 Δοξάκης Σύλλας Αιδηψού 199
20 Πάσσας Λοκρός 199
21 Παπαργυρόπουλος Σύλλας Αιδηψού 193
22 Μαμαρέλης ΓΑΣ Άμφισσας 188
23 Κατσόγιαννης Α.Ε.Καρύστου 188
24 Στεργίου Λοκρός 177
25 Σταθόπουλος Ε.Σ. Κάδμος 172
ΤΡΙΠΟΝΤΑ
1 Μάτος Αγγ. Λοκρός 63
2 Σταύρου Γ.Σ. Ιτέας 44
3 Δοξάκης Σύλλας Αιδηψού 42
4 Κόκκαλης Σύλλας Αιδηψού 40
5 Βλάχος Απόλλωνας Χαλκίδας 39
6 Αργυρίου Απόλλωνας Χαλκίδας 38
7 Χαρατσής Ι. Άρης Θήβας 35
8 Δέδες Σύλλας Αιδηψού 34
9 Φρουσκλιάς Α.Ε.Καρύστου 32
10 Χαντζής Πρωτέας Σχηματαρίου 32
11 Αγγελόπουλος Γ.Σ. Ιτέας 31
12 Καραδόπουλος Απόλλωνας Λιβαδειάς 29
13 Κατσούλας Απόλλωνας Χαλκίδας 28
14 Μαμαρέλης ΓΑΣ Άμφισσας 28
15 Μολές Γ.Σ. Ιτέας 27
16 Τσιριμώκος Απόλλωνας Χαλκίδας 26
17 Βουρτζούμης Άρης Θήβας 25
18 Αποστολάτος Απόλλωνας Χαλκίδας 24
19 Καζάνας Ε.Σ. Κάδμος 23
20 Μπόλματης Λοκρός 23
21 Αγγελόπουλος Σύλλας Αιδηψού 22
22 Δουρούκης Ε.Σ. Κάδμος 21
23 Ορφανός Α.Ε.Καρύστου 21
24 Λούκας Τελεθριακός 20
25 Γκρινιάρης Ε.Σ. Κάδμος 19
26 Κατσόγιαννης Α.Ε.Καρύστου 19
27 Φύκας Παντ. Σύλλας Αιδηψού 19
28 Βλαχάκης Πρωτέας Σχηματαρίου 19

Πηγή: stereabasket.gr

Ακολουθήστε το eviasports.gr στο Google News και μάθετε
πρώτοι όλα τα τελευταία αθλητικά νέα της Εύβοιας!
Ενισχύστε την προσπάθεια του eviasports.gr. Κάντε την Δωρεά σας μέσω PayPal ή μέσω τράπεζας Πειραιώς

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΑΚΟΜΗ

Γ’ ΕΣΚΑΣΕ Β’ ΦΑΣΗ (Β’ ΟΜΙΛΟΣ): ΑΠΣ Λαμίας-Φιλαθλητικός Χαλκίδας 71-69

Παναγιώτης Νικολάου

Α’ ΕΣΚΑΣΕ: Γ.Σ. ΙΤΕΑΣ-ΑΙΑΝΤΑΣ ΑΥΛΙΔΑΣ 74-70

Παναγιώτης Νικολάου

Οι αγώνες στα πρωταθλήματα της ΕΣΚΑΣΕ (20-22/10)

Παναγιώτης Νικολάου