EVIASPORTS ΓΥΝΑΙΚΕΙΟ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Σαν Σήμερα (14/6/2021): Αβαντίδες-ΠΑΟΚ 0-2 (photos+videos)

Πρωταθλήτριες στις καρδιές των Ευβοιωτών φιλάθλων οι Αβαντίδες, που παρότι έχασαν στον μεγάλο τελικό της Α’ Εθνικής γυναικών με 2-0 -έχοντας αξιοπρεπή παρουσία απέναντι στον πανίσχυρο ‘αιώνιο’ πρωταθλητή στο γυναικείο ποδόσφαιρο ‘δικέφαλο’- πήραν τη δεύτερη θέση στην Ελλάδα, που είναι η καλύτερη όλων των εποχών που καταλαμβάνει ευβοϊκός σύλλογος σε ομαδικό σπορ.

Οι Αβαντίδες ατύχησαν να δεχτούν γκολ νωρίς, με εκτέλεση φάουλ της Μήτκου και την Αλεξάκη να κάνει κακή εκτίμηση και να μην μπορεί να συγκρατήσει την μπάλα, η οποία κατέληξε στα δίχτυα της στο 7ο λεπτό. Στη συνέχεια ο ΠΑΟΚ είχε φανερά την υπεροχή και την πρωτοβουλία των κινήσεων, απέναντι στην ομάδα της Χαλκίδας, η οποία όμως καλά οχυρωμένη δεν έδωσε το δικαίωμα στον ‘δικέφαλο’ να απειλήσει σε γενικές γραμμές την εστία της, χωρίς όμως να μπορέσουν οι Αβαντίδες να φανούν επιθετικά. Η ομάδα του Ντράγκαν Κνέζεβιτς προσπάθησε να ισορροπήσει το παιχνίδι μετά το πρώτο 20λεπτο και στο 23′ με ψηλοκρεμαστή εκτέλεση φάουλ της Νεοφύτου απ’ τον χώρο κέντρου, ίσως να μπορούσε να βγει κάτι καλό, αν η Παπακωνσταντίνου δεν προλάβαινε την Ντζάνη, που προσπάθησε να ‘τσιμπήσει’ την μπάλα. Απ’ την πλευρά του ο ΠΑΟΚ είχε στο 19′ μια κεφαλιά με την Σπυριδωνίδου (από σέντρα της Μήτκου μπλόκαρε η Αλεξάκη με διπλή προσπάθεια), η οποία και στο 36′ προσπάθησε να σκοράρει με συρτό σουτ μέσα απ’ την περιοχή που δεν βρήκε στόχο (έπειτα από κάθετη της Πίτσιου), σε ένα ματς που η βροχόπτωση και οι ‘αέρηδες’ δυσκόλευαν τις προσπάθειες των δύο ομάδων.

Στο ξεκίνημα της επανάληψης οι Αβαντίδες έμοιαζαν να πατάνε καλύτερα και επιθετικά (χωρίς όμως τελικά να καταφέρουν να απειλήσουν με ισοφάριση) και να… ‘σέβονται’ λιγότερο τον μεγάλο αντίπαλο τους, έχοντας και πάλι πολύ καλή αμυντική λειτουργία, με τον ΠΑΟΚ να απειλεί για πρώτη φορά στο β’ μέρος στο 62′ με κεφαλιά της Κακαμπούκη (σέντρα Πούλιου) που μπλόκαρε η Αλεξάκη, η οποία έξι λεπτά μετά πραγματοποίησε σωτήρια επέμβαση με τα πόδια, σε φάση τετ-α-τετ με την Μπαξεβάνου (μετά από μεταβίβαση της Γκάτσου). Τελικά ο ΠΑΟΚ ‘σφράγισε’ τη νίκη-τίτλο στο 86′ -και ενώ οι Αβαντίδες είχαν ανέβει προσπαθώντας να διεκδικήσουν την ισοφάριση- με ‘ανάποδο ψαλιδάκι’ της Σπυριδωνίδου και έπειτα από σέντρα της Πατερνά.

Την τρίτη θέση στο πρωτάθλημα πήρε η Λάρισα, που κέρδισε στον μικρό τελικό που προηγήθηκε του μεγάλου τελικού, την Αγία Παρασκευή με 2-0.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Τσιοφλίκη (Λάρισας)/Τσικλητάρη (Πιερίας)-Δεδικούσης (Λάρισας), 4ος διαιτητής: Ασλανίδης (Πιερίας).

ΓΚΟΛ: 7′ Μήτκου, 86′ Σπυριδωνίδου.

ΑΒΑΝΤΙΔΕΣ (Ντράγκαν Κνέζεβιτς): Αλεξάκη, Τζαφέρη (90’+1′ Αργυρίου), Νεοφύτου, Μελισσού, Λάππα, Αρκουλή, Ντζάνη, Λάγιου, Χριστοφορίδη, Μπάδα (83′ Λόγου), Παχάκη (75′ Μυρτολλάρι).

ΠΑΟΚ (Πέριτσα Κρστιτς): Παπακωνσταντίνου, Καραπέτσα, Σμιλκοβιτς, Μήτκου, Πατερνά, Στράντζαλη (73′ Δοϊρανλή λ.τ.), Κακαμπούκη, Γκάτσου, Σπυριδωνίδου, Πούλιου (83′ Βαρδαλή), Πίτσιου (59′ Μπαξεβάνου).

Δείτε τις φωτογραφίες του Βησσαρίωνα Νάνου απ’ τον αγώνα, πατώντας ΕΔΩ.

Κορονοϊός: Αναβολή στο πρωτάθλημα του Τατζικιστάν μέχρι τις 10/5

Πανηλιακός: Επιστολή διαμαρτυρίας για το γηπεδικό πρόβλημα

Γ’ ΕΠΣΕ: Πρόγραμμα & διαιτητές (31/10)