Α' ΕΣΚΑΣΕ ΜΠΑΣΚΕΤ

Α’ ΕΣΚΑΣΕ: ΑΕ Καρύστου-Πρωτέας Σχηματαρίου 69-73

Ο Πρωτέας Σχηματαρίου πέτυχε τη μεγαλύτερη νίκη του στο φετινό πρωτάθλημα κερδίζοντας εκτός έδρας το Α.Ε. Καρύστου με 69-73, φτάνοντας σε ένα σπουδαίο διπλό που ήρθε με ανατροπή και με επιμέρους σκορ 0-12 στα τελευταία 4′ βάζοντας με αυτή τη νίκη πλώρη ακόμα και για την πρώτη τετράδα του πρωταθλήματος!

Μετά από ένα ισορροπημένο πρώτο 10λεπτο όπου οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ (17-16), οι γηπεδούχοι ανέβασαν την απόδοσή τους στο β’ 10λεπτο καταφέρνοντας να ξεφύγουν ακόμα και με +13 πόντους (38-25) στο τέλος του ημιχρόνου, που ήταν και η μεγαλύτερη διαφορά υπέρ τους, με το επιμέρους σκορ σε αυτό το διάστημα να είναι 21-9.

Η γ’ περίοδος ανήκε στον Πρωτέα, που με λύσεις στην επίθεση κατάφερε να ξαναμπεί μέσα στον αγώνα και να προσπεράσει στο σκορ στο 30′ με 52-55, κάνοντας ένα δικό του επιμέρους σκορ 17-30!

Στο 4ο και καθοριστικό 10λεπτο η Κάρυστος πήρε αρχικά και πάλι τα ηνία του αγώνα, προηγήθηκε με 60-57 και 69-61 στο 36′, αλλά ο Πρωτέας δεν είχε πει την τελευταία του λέξη!

Με σερί 0-9 πέρασε μπροστά στα 55” για τη λήξη με 69-70 με τρίποντο του Χαντζή και ενώ είχε προηγηθεί ένα επίσης καθοριστικό δίποντο και μια βολή από τον Χαλάτση, έβγαλε την άμυνα και με 1/2 βολές πάλι από τον Χαντζή έκανε το 69-71.

Με νέα καλή άμυνα οι φιλοξενούμενοι πήραν εκ νέου την κατοχή της μπάλας φτάνοντας τελικά στο  69-73 με 2/2 βολές του Πανταζή με το επιμέρους σκορ να φτάνει το 0-12, πετυχαίνοντας την πιο μεγάλη νίκη τους στη φετινή σεζόν!

Διαιτητές: Σπυρόπουλος-Αρτσίτας.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-16, 38-25, 52-55, 69-73.

Α.Ε. ΚΑΡΥΣΤΟΥ (Δημητρίου-Ζέρβας): Σφυρίδης 2, Ντιφαντής 14, Κακαβάς 2, Κιούκης, Παρασκευόπουλος 3, Καλούδης 11 (1), Καλύβας, Κατσογιάννης 7, Ροδολάκης, Φρουσκλιάς 21 (1), Τσιάκος 9.

ΠΡΩΤΕΑΣ ΣΧΗΜΑΤΑΡΙΟΥ (Χαντζής): Λειβαδίτης 2, Χαλάτσης 14 (2), Κατσάνης, Μεθενίτης 2, Χαντζής 19 (3), Πανταζής 11 (1), Βλαχάκης 3 (1), Αβράμπος 4, Ευαγγελούλης 14, Χαρίσης 4.

Δείτε τις φωτογραφίες της Γεωργίας Δημητρίου απ’ το παιχνίδι, πατώντας ΕΔΩ.

Πηγή: stereabasket.gr

Η παρουσίαση του ρόστερ της XBA για τη σεζόν 2020-2021!

Α’ ΕΣΚΑΣΕ: Κονίστρες-Πρωτέας Σχηματαρίου 51-50

ΠΑΙΔΩΝ ΕΣΚΑΣΕ (Β’ ΟΜΙΛΟΣ): ΠΑΠΕΛ-ΑΓΕ Χαλκίδας 49-87