Α' ΕΣΚΑΣΕ ΜΠΑΣΚΕΤ

Α’ ΕΣΚΑΣΕ: Τελεθριακός-Λοκρός 55-63

Ο Λοκρός πέτυχε τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη του στο πρωτάθλημα της Α’ ΕΣΚΑΣΕ κερδίζοντας το μεσημέρι του Σαββάτου στο κλειστό της Ιστιαίας τον Τελεθριακό με 55-63, με τον οποίο αγωνίστηκε για πρώτη φορά φέτος ο Κιαπέκος αλλά και η τελευταία μεταγραφή της ομάδας, ο Σεϊντίνι.

Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν στην τελευταία και καθοριστική περίοδο να επιβάλουν το ρυθμό τους, να πάρουν μια μικρή αλλά σημαντική διαφορά στο σκορ την οποία και διατήρησαν με την εμπειρία τους μέχρι τέλους, φτάνοντας στην εκτός έδρας επικράτηση.

Ο Τελεθριακός από την πλευρά του μετά τη μεγάλη εκτός έδρας νίκη επί της ΑΕΕΠ Χαλκίδας πριν από μια εβδομάδα, ήθελε να προσθέσει μια ακόμα νίκη στην προσπάθεια που κάνει για την αποφυγή του υποβιβασμού, αλλά πλήρωσε κυρίως την αστοχία της στην επίθεση μένοντας στους 55 πόντους ενεργητικό.

Αύριο, η ομάδα της Ιστιαίας, δίνει τον εξ αναβολής αγώνα με αντίπαλο τον Απόλλωνα Λιβαδειάς, στοχεύοντας αυτό το ματς πλέον για να ρεφάρει βαθμολογικά.

Μετά από ένα ισορροπημένο πρώτο 10λεπτο ο Τελεθριακός με καλή άμυνα κατάφερε να ξεφύγει στο σκορ με 25-16 στο 15′ αλλά γρήγορα ο Λοκρός ισορρόπησε το ματς για να κλείσει το ημίχρονο μπροστά στο σκορ με 27-30.

Ματς της απόλυτης ισορροπίας στη γ’ περίοδο, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο-πόντο στο σκορ (44-44 στο 30′), με τον Λοκρό να ξεκινάει πολύ καλά στη δ’ περίοδο και με επιμέρους σκορ 2-11 να ξεφεύγει με 46-55.

Ο Τελεθριακός προσπάθησε να μπει εκ νέου μέσα στον αγώνα, μείωσε σε 54-60, αλλά η ομάδα της Αταλάντης διατήρησε το υπέρ της προβάδισμα φτάνοντας στη νίκη με τελικό σκορ 55-63.

Από τον Τελεθριακό που αγωνίστηκε για πρώτη φορά με Κιαπέκο-Σεϊντίνι αλλά χωρίς τον Λούκα (άρρωστος), πρώτοι σκόρερς της ομάδας ήταν οι Παπανικολάου, Σεϊντίνι.

Από τον Λοκρό ο Πάσσας πέτυχε 19 πόντους, ο Μάτος σημείωσε 15 ενώ καθοριστικός στη δ’ περίοδο ήταν ο Μπόλματης σε 14 συνολικά πόντους στον αγώνα.

Διαιτητές: Κοτσιμπός-Ζάχος.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-12, 27-30, 44-44, 55-63.

ΤΕΛΕΘΡΙΑΚΟΣ (Φώτου): Καραδόπουλος 3 (1), Ματάκιας, Παπανικολάου 14 (4), Κιαπέκος 2, Τσιτούμης 7 (1), Λιόντος, Φωτητζόγλου 7, Κικίδης Κ., Σεϊντίνι 13 (3), Ιωαννίδης, Κικίδης Ν., Ιμαριάγκμπε 9.

ΛΟΚΡΟΣ (Μάτος): Τσαρούχας 2, Ανδρέου 4, Ανέστης 2, Ζότο, Βερούσης 7, Πάσσας 19, Τότσι, Μπόλματης 14 (2), Μάτος Αν. 15 (1).

Πηγή: stereabasket.gr