EVIASPORTS Γ' ΕΠΣΕ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Γ’ ΕΠΣΕ (Γ’ ΟΜΙΛΟΣ): Αθλόπολις-Ολυμπιακός Χαλκίδας 2-2

Οι ομάδες της Αθλόπολις και του Ολυμπιακού Χαλκίδας αναδείχθηκαν ισόπαλες με σκορ 2-2, για τη 10η αγωνιστική του τρίτου ομίλου της Γ’ ΕΠΣΕ.

Ο Ολυμπιακός Χαλκίδας στα πρώτα λεπτά φάνηκε να πατάει καλύτερα στο γήπεδο και είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων. Μετά την συμπλήρωση του πρώτου δεκαλέπτου, οι ‘ερυθρόλευκοι’ απείλησαν με τον Κυράνα, ο οποίος έπειτα από ωραία σέντρα του Χανιωτάκη έστειλε την μπάλα λίγο άουτ, με πλασέ στην κίνηση. Τελικώς η πίεση του Ολυμπιακού απέφερε καρπούς και έτσι στο 15′ οι τυπικά φιλοξενούμενοι πήραν προβάδισμα στο σκορ, έπειτα από ωραία ενέργεια και σουτ του Γιαννάκη. Η Αθλόπολις όμως η οποία φάνηκε να ‘ξυπνά’ μετά το γκολ που δέχθηκε, κατάφερε να βρει το γκολ της ισοφάρισης στο αμέσως επόμενο λεπτό και στην συνέχεια να ισσοροπήσει για τα καλά το παιχνίδι. Έτσι στο 16′, ο Τσαμούρας με κεφαλιά έφερε το ματς στα ‘ίσα’, ενώ λίγο αργότερα (23′) το καλό σουτ του Οικονόμου έφυγε άουτ. Η Αθλόπολις που συνέχισε να είναι μετά την ισοφάριση καλύτερη στο γήπεδο, έχασε ακόμη μία καλή ευκαιρία στο 35′, με το δυνατό σουτ του Θεολόγη να κοντράρει και να φεύγει οριακά κόρνερ, στην τελευταία αξιόλογη φάση του πρώτου μέρους.

Στην επανάληψη, όπως και στο πρώτο μέρος, ο Ολυμπιακός Χαλκίδας και πάλι μπήκε δυνατά και κατάφερε να βρει το γρήγορο γκολ και να πάρει εκ νέου το προβάδισμα. Έτσι στο 50′, ο Μποχωρίτης βγήκε μόνος απέναντι από τον Στυλιαρά, με τον γκολκίπερ της Αθλόπολις να λέει ‘όχι’, αλλά στην εξέλιξη της φάσης ο Κυράνας με κεφαλιά έκανε το 1-2. Στην αμέσως επόμενη φάση (52′) οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν έμμεσο, με τον Τζαφέρο να είναι ο τελικός αποδέκτης και να κάνει το σουτ, με την μπάλα να περνά ελάχιστα άουτ και έτσι να χάνεται μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό, για να διευρύνει το προβάδισμα του. Η Αθλόπολις προσπάθησε να αντιδράσει και στο 53′ έφτασε κοντά στην ισοφάριση, ωστόσο ο Σορόπουλος σταμάτησε με μεγάλη επέμβαση τιν Θεολόγη από κοντά. Στο 56′ νέα μεγάλη ευκαιρία για την ομάδα της Αθλόπολις, με τον Οικονόμου να μην μπορεί με κεφαλιά να νικήσει τον Σορόπουλο, με υον γκολκίπερ του Ολυμπιακού να έχει και πάλι καλή αντίδραση. Στο 65′ ήταν η σειρά των ‘ερυθρόλευκων’ να απειλήσουν, όταν το σουτ Πίτσιου σταμάτησε ο Λέων επάνω στην γραμμή. Το ματς πήγαινε πάνω – κάτω, με τις δύο ομάδες να χάνουν ευκαιρίες και έτσι η Αθλόπολις στο 67′ έφερε και πάλι το ματς στα ‘ίσα’ και πάλι με κεφαλιά, αυτή την φορά έπειτα από εκτέλεση κόρνερ, ο Μπαλατσός ήταν ο σκόρερ, ο οποίος είχε περάσει στην αναμέτρηση λίγα λεπτά νωρίτερα. Στην συνέχεια η Αθλόπολη πίεσε και έχασε μεγάλες ευκαιρίες, πρώτα με το πολύ καλό φάουλ του Οικονόμου και στην συνέχεια με τον Μπάρδη, ο οποίος δεν κατάφερε από πλεονεκτική θέση να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα. Έως το φινάλε κάποια άλλη αξιόλογη φάση δεν δημιουργήθηκε, με το τελικό σκορ να μην αλλάζει και τις δύο ομάδες να μοιράζονται από έναν βαθμό.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Κούκουρα/Σταμούλης-Μαυρομάττης.

ΓΚΟΛ: 16′ Τσαμούρας, 67′ Μπαλατσός – 15′ Γιαννάκης, 50′ Κυράνας.

ΑΘΛΟΠΟΛΙΣ (Γιάννης Βάρκας): Στυλιαράς (70′ Αναστασιάδης λ.τρ), Μπαλάνος, Φρυγανάς, Σκύλαρης, Λέων, Παππουτσής, Βλάχος (61′ Μπάρδης), Οικονόμου, Τσαμούρας, Παπαδόπουλος (55′ Νταλιάνης), Θεολόγης (61′ Μπαλατσός).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣ (Γιάννης Οικονόμου): Σορόπουλος, Πατατούκος, Πίτσιος (81′ Μασούρης), Τζαφέρος, Σαχίνης (46′ Μποχωρίτης), Λαμπαδάκης, Δημόπουλος, Χανιωτάκης (66′ Δορκοφίκης), Τσάλας, Κυράνας (81′ Καρακασίδης), Γιαννάκης.

Β’ ΕΠΣΕ (Β’ ΟΜΙΛΟΣ): Αλάτσατα-Καθενοί 5-2