Α' ΕΠΣΕ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ ΠΡΟΠΟΝΗΤΕΣ

Π. Κοντογιάννης: ‘Είναι πλασματική η θέση του Νηλέα’

Δηλώσεις του προπονητή του Νηλέα Νεοχωρίου Παναγιώτη Κοντογιάννη, μετά το τέλος του αγώνα της ομάδας του με τ’ Αλάτσατα, για τη δέκατη τρίτη αγωνιστική της Α’ ΕΠΣΕ.

Για τον αγώνα της ομάδας του με τ’ Αλάτσατα: ‘Αυτό το παιχνίδι έχει δύο όψεις. Στο πρώτο ημίχρονο δεν ήμασταν καθόλου καλά, δεν στηθήκαμε όπως έπρεπε, στις στατικές φάσεις δεχόμαστε ένα γκολ. Στιγμιαία αντίδραση λάθος σε αμυντική κάλυψη πάλι δεχόμαστε και ένα δεύτερο αυτό που μας βγάζει τελείως εκτός παιχνιδιού στο πρώτο ημίχρονο. Στο δεύτερο ημίχρονο νομίζω ότι ήμαστε κυρίαρχοι, μειώνουμε σε 2-1, δεχόμαστε όμως πάλι στατική φάση, κόντρα στη ροή του παιχνιδιού και τελικά ουσιαστικά αυτό το 3-1 κρίνει και το παιχνίδι. Εμείς μειώνουμε σε 3-2 μετά, έχουμε δύο-τρεις ευκαιρίες, καλές ευκαιρίες για να μπορέσουμε να κάνουμε την ισοφάριση, δεν τα καταφέραμε. Θα συνεχίσουμε, η ομάδα δεν είναι για αυτήν τη θέση που βρίσκεται σήμερα, θα το παλέψουμε και στο τέλος πιστεύω θα τα καταφέρουμε.

Η αλήθεια είναι ότι δεν περιμέναμε σήμερα να φύγουμε εδώ με άδεια τα χέρι. Έχει 17 αγωνιστικές όμως και θα το παλέψουμε, όλες οι ομάδες είναι κοντά στη βαθμολογία, θα εξαρτηθεί βέβαια και τι θα κάνει η Χαλκίδα, τι θα κάνει ο πρωταθλητής, θα πέσουνε δύο, θα πέσουνε τέσσερις όλα αυτά παίζουνε και το ρόλο τους. Δε νομίζω όμως, ότι η ομάδα αυτή δε θα παλεύει μέχρι το τέλος για να κερδίσει τη σωτηρία της’.

Για το αν θεωρεί ότι η βαθμολογική θέση της ομάδας του είναι πλασματική: ‘Είναι πλασματική. Υπήρχανε παιχνίδια πριν έρθω εγώ, τα οποία έχουνε προηγηθεί, δεν καταφέρανε να κρατήσουν το σκορ και μοιραία, είτε παίρνουν βαθμό, είτε δεν παίρνουν καθόλου βαθμό. Δυστυχώς δεν έχουμε κάνει ακόμα μια νίκη, και αυτό νομίζω ότι είναι σε θέμα και ψυχολογίας. Όταν θα έρθει η πρώτη νίκη, νομίζω ότι μετά θα βρουν όλα τα πράγματα τον δρόμο τους’.

Α’ ΕΠΣΕ: Αλάτσατα-Νηλέας Νεοχωρίου 3-2