EVIASPORTS.GR Α' ΕΠΣΕ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Α’ ΕΠΣΕ: Αλάτσατα-Νηλέας Νεοχωρίου 3-2

Τ’ Αλάτσατα νίκησαν 3-2 τον Νηλέα Νεοχωρίου, στο παιχνίδι της 13ης αγωνιστικής της μεγάλης κατηγορίας του ευβοϊκού ποδοσφαίρου.

Η αναμέτρηση στο γήπεδο ‘Αλεξάνδρου’ κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον των θεατών, καθ’ όλη τη διάρκεια της, με γκολ, φάσεις και δυνατές μονομαχίες. Αναγνωριστικό το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, με τους γηπεδούχους να καταφέρνουν να ανοίγουν το σκορ στο 14ο λεπτό όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ του Αργυρού ο Β. Ζαχαριάδης με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Η ομάδα του Νεοχωρίου προσπάθησε να αντιδράσει άμεσα και είχε στα επόμενα λεπτά δύο τελικές προσπάθειες με Εγιουρούμ (17′: σουτ που μπλόκαρε ο Τσιμπός) και Παλαιολόγος (18′: κεφαλιά που πέρασε έξω). Στο 30′ ο ΑΟΑ ήταν και πάλι επιθετικά αποτελεσματικός, με τον Αργυρό να εκμεταλλεύεται τις κόντρες και με δυνατό σουτ έκανε το 2-0. Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι προσπάθησαν στο ξεκίνημα να διαχειριστούν το υπέρ τους σκορ, με τον Νηλέα απ’ την άλλη να ψάχνει το γκολ που θα τον έβαζε και πάλι στο ματς. Είχε στο 51′ δυνατό σουτ στην κίνηση με τον Παλαιολόγο, που πέρασε άουτ, με τ’ Αλάτσατα να ‘απαντούν’ με σουτ στο 57′ του Π. Ζαχαριάδη, που επίσης δεν βρήκε στόχο. Δέκα λεπτά μετά το σουτ του Εγιουρούμ απέκρουσε ο Τσιμπός, παραχωρώντας κόρνερ και στο επόμενο λεπτό οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να φτάσουν στο γκολ, με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Παλαιολόγου (καταλογίστηκε ‘χέρι’ στον Ντούκα). Γρήγορα όμως τ’ Αλάτσατα ανάκτησαν προβάδισμα δύο τερμάτων, αφού στο 70′ ο Τσιαμπαλής με κεφαλιά αξιοποίησε εκτέλεση φάουλ του Αργυρού, για το 3-1.

Γρήγορα βέβαια και ο Νηλέας απ’ την πλευρά του έφερε και πάλι το ματς στο γκολ, σε φάση του 75ου λεπτού που ξεκίνησε με εκτέλεση φάουλ του Παλαιολόγου, που έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι (οι φιλοξενούμενοι υποστήριξαν πως η μπάλα στη συνέχεια χτύπησε μέσα από τη γραμμή του τέρματος). Στην επαναφορά ο Τ. Μαστροκώστας με κεφαλιά έστειλε και πάλι την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι, με τον παίχτη του Νηλέα να παίρνει ξανά την μπάλα και με προβολή να κάνει το 3-2. Στο 81′ το σουτ του Σπανού ‘έγλειψε’ το δεξί κάθετο δοκάρι του Τσιμπού, με το ματς να μετατρέπεται σε ‘θρίλερ’ και με δεδομένο ότι οι γηπεδούχοι έχασαν την ευκαιρία να φτάσουν σε τέταρτο γκολ στο 83′, σε φάση τετ-α-τετ του Τσιαμπαλή με τον Μπασινά. Αρχικά ο πορτιέρο του Νηλέα απέκρουσε το πλασέ του Τσιαμπαλή, με τον επιθετικό των γηπεδούχων να στέλνει την μπάλα πάνω απ’ τα γκολπόστ, με σουτ στην επαναφορά. Στις καθυστερήσεις οι φιλοξενούμενοι είχαν μεγάλη ευκαιρία για ισοφάριση, με ανάποδο ‘ψαλιδάκι’ του Παλαιολόγου, με τον Τσιμπό να πραγματοποιεί σωτήρια επέμβαση, κρατώντας το ‘τρίποντο’ για την ομάδα του.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Γκάτσος/Κοντογιαννίδης-Δούκας.

ΓΚΟΛ: 14′ Β. Ζαχαριάδης, 30′ Αργυρός, 70′ Τσιαμπαλής-68′ Παλαιολόγος, 75′ Τ. Μαστροκώστας.

ΑΛΑΤΣΑΤΑ (Παναγιώτης Σκόνδρας): Τσιμπός, Ζέρβας, Ντούκα, Θ. Ντεγιάννης, Χ. Κουτσαυλής, Αγγελάκης, Β. Ζαχαριάδης, Βλάχος (59′ Σταμέλος, 90’+3′ Τουζούν), Τσιαμπαλής, Αργυρός, Π. Ζαχαριάδης (84′ Β. Ντεγιάννης).

ΝΗΛΕΑΣ ΝΕΟΧΩΡΙΟΥ (Παναγιώτης Κοντογιάννης): Κ. Μπασινάς, Δημολιάνης (46′ Σπανός), Κ. Κότσαρης, Σμπιλήρης, Φρυγανάς, Μπάνος, Γιαγκίνης (46′ Κελάι), Μ. Μαστροκώστας, Εγιουρούμ, Παλαιολόγος, Τ. Μαστροκώστας.

Δ. Αντωνόπουλος: Στην τεχνική ηγεσία της Θήβας

Α’ ΕΠΣΕ: Ταμυναϊκός-Δροσιά 2-0