EVIASPORTS.GR Β΄ ΕΠΣΕ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Β’ ΕΠΣΕ (Β’ ΟΜΙΛΟΣ): Μιαούλης Φύλλων-Λήλας Βασιλικού 0-1

Ο Λήλας Βασιλικού επικράτησε 1-0 του Μιαούλη Φύλλων, για την 11η αγωνιστική του νοτίου ομίλου της β’ τοπικής κατηγορίας.

Ντέρμπι με τα όλα του πραγματοποιήθηκε στο γήπεδο Αφρατίου, με τις δύο ομάδες να βγάζουν ένταση και να προσφέρουν γρήγορο ποδόσφαιρο με ρυθμό και φάσεις. Ο Μιαούλης είχε κατά κύριο λόγο την πρωτοβουλία στο παιχνίδι και έχασε αρκετές ευκαιρίες για να προηγηθεί, ο Λήλας όμως με σωστή αμυντική λειτουργία και πολύ καλή ανάπτυξη επιθετικά ήταν πάντοτε επικίνδυνος στην κόντρα. Μόλις στο πρώτο λεπτό ο Ράλλης έπειτα από ‘κομπίνα’ σε κόρνερ σούταρε και η μπάλα βρήκε στα σώματα, ενώ ένα λεπτό αργότερα το μακρινό σουτ του Κ. Τρίκκα πέρασε άουτ, με τον Λήλα στο τρίτο λεπτό να απαντά στις ευκαιρίες και να βγαίνει επικίνδυνα στην επίθεση με τον Σαμαρτζή, τον οποίο όμως πρόλαβε ο Τσαβαρής και απομάκρυνε τον κίνδυνο. Ο Μιαούλης απειλούσε κυρίως από στατικές φάσεις και στο 14′ έπειτα από νέα ‘κομπίνα’ στο κόρνερ, ο Μακρής ‘γέμισε’ επικίνδυνα στην περιοχή και ο Κατσαρής με κεφαλιά έστειλε την μπάλα ελάχιστα άουτ. Στο 26′ νέα φάση για τον Μιαούλη, με τον Μακρή να εκτελεί από διαγώνια θέση πολύ δυνατά και να υποχρεώνει τον Κεχριώτη σε δύσκολη επέμβαση. Στο 30′ το καλοχτυπημένο φάουλ του Κατσαρή πέρασε εκ νέου άουτ, ενώ στο 36′ πάλι από κόρνερ, ο Μακρής δεν μπόρεσε με κεφαλιά να σκοράρει από κοντά, όντας μόνος στο δεύτερο δοκάρι. Ο Λήλας που ξεκίνησε σιγά σιγά να κάνει και εκείνος αισθητή την παρουσία του επιθετικά, απείλησε πρώτα στο 39′ με τον Γ. Γκούμα έπειτα από φάση διαρκείας να σουτάρει και την μπάλα να κοντράρει και να καταλήγει κόρνερ, ενώ στο 42′ ο Μικράκης έκανε το σουτ από δεξιά, ο Τσαβαρής έκανε την επέμβαση και ο Σαμαρτζής που ακολουθούσε στο δεύτερο δοκάρι, με πλασέ σε κενή εστία έβαλε μπροστά στο σκορ τον ‘Ποταμό’. Ο Μιαούλης προσπάθησε να βγάλει αντίδραση και στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους έχασε μεγάλη ευκαιρία για την ισοφάριση, όταν ο Καρβελάς σούταρε από το ημικύκλιο της περιοχής και ο Μικράκης απομάκρυνε την μπάλα επάνω στην γραμμή, πηγαίνοντας έτσι οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια.

Στο δεύτερο μέρος ο ρυθμός δεν ήταν ο ίδιος, με τον Λήλα να προσπαθεί να κάνει διαχείριση και να ‘παγώνει’ τον ρυθμό και τον Μιαούλη να πιέζει για να βρει την ισοφάριση. Έτσι ο κ. Σταμογιάννης έριξε στο ματς παίχτες και έκανε αλλαγές για να φρεσκάρει επιθετικά την ομάδα του. Η πρώτη καλή στιγμή του β’ μέρους ήρθε στο 46′, όταν ο Μικράκης έπειτα από γρήγορη εκτέλεση φάουλ έκανε το σουτ και έστειλε την μπάλα άουτ. Η ομάδα των Φύλλων απ’ την πλευρά της απάντησε στις ευκαιρίες με σουτ του Κ. Τρίκκα, το οποίο όμως σταμάτησε εύκολα ο Κεχριώτης. Ο Μιαούλης έβγαζε σε όλη την διάρκεια του δευτέρου ημιχρόνου πολύ νευρικότητα και βιασύνη στο παιχνίδι του, με αποτέλεσμα να μην έχει καθαρό μυαλό για να βγάλει κάποια ευκαιρία, με τον Λήλα από την πλευρά του να διαχειρίζεται το προβάδισμα έξυπνα και να τον βολεύει η ροή του παιχνιδιού -όπως αυτό είχε εξελιχθεί- καθώς έβρισκε χώρους στην κόντρα επίθεση. Στο ίδιο τέμπο συνεχίστηκε το παιχνίδι μέχρι το φινάλε του και τελικώς ο Λήλας έφυγε με το ‘τρίποντο’ από το γήπεδο του Αφρατίου, μπαίνοντας με το ‘δεξί’ στο νέο έτος.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ντούρας/Πασχαλίδης-Κελεπούρης.

ΓΚΟΛ: 42′ Σαμαρτζής.

ΜΙΑΟΥΛΗΣ ΦΥΛΛΩΝ (Σταμάτης Σταμογιάννης): Τσαβαρής, Δάδινας (87′ Πρασσάς), Καρατζής (50′ Γεωργίου), Ζαχαριάς, Ε. Σελεμάι, Δ. Σελεμάι, Ράλλης (50′ Πετράκης), Κ. Καρβελάς (87′ Π. Τρίκκας), Κατσαρής, Μακρής (60′ Καρατζής), Κ. Τρίκκας.

ΛΗΛΑΣ ΒΑΣΙΛΙΚΟΥ (Ντράγκαν Κνέζεβιτς): Κεχριώτης, Μικράκης, Ρωμανός, Κουσερής, Τζαφέρος, Β. Γκούμας (46′ Νάτσης), Μπενέτος (75′ Ντίντα), Βαγγέλη, Αρτσίτας, Γ. Γκούμας (46′ Λύκος), Σαμαρτζής (60′ Μυλωνάς).

Π. Τοκπασίδης: Οι 4 φάσεις του παιχνιδιού (Μέρος Α)