EVIASPORTS ΝΕΩΝ ΕΠΣΕ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Κ16 ΕΠΣΕ (Δ’ ΟΜΙΛΟΣ): Κάρυστος-Ληλάντιο 2-0

Η Κάρυστος κέρδισε 2-0 το Ληλάντιο, για την τρίτη αγωνιστική του τέταρτου ομίλου του πρωταθλήματος Κ16 ‘Καραμουζάς Ιωάννης’.

Το Ληλάντιο είχε την πρώτη καλή στιγμή της αναμέτρησης στο 13′. Ο Δεϊμέζης έβγαλε σέντρα, ο Μπαρόλας μπήκε στην πορεία της μπάλας και με προβολή έστειλε την μπάλα στην συμβολή των δοκαριών, η οποία στην συνέχεια χτύπησε στην γραμμή της εστίας και απομακρύνθηκε. Στο 18′ η Κάρυστος απάντησε στις ευκαιρίες: ο Ζούμπερης έκοψε την μπάλα στο ύψος της μικρής περιοχής με τον Α. Κοκοκύρη να αστοχεί εξ επαφής. Στο 24′ οι γηπεδούχοι ευτύχησαν να ανοίξουν το σκορ, όταν ο Σακελλαρίου εκτέλεσε φάουλ, ο Νινολή ξέφυγε από τα μαρκαρίσματα, πήδηξε πιο ψηλά από όλους και με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της εστίας του Τόγια. Στα επόμενα λεπτά οι φιλοξενούμενοι είχαν τρείς καλές στιγμές. Πρώτα στο 29′ ο Τσούπρας έβγαλε σέντρα με τον Μπαρώνο να παίρνει την κεφαλιά και τον πορτιέρο της Καρύστου να βρίσκεται σε ετοιμότητα, απομακρύνοντας σε κόρνερ. Στην συνέχεια ο Μπαρώνος δεν κατάφερε να νικήσει ούτε από την άσπρη βούλα τον Εμάνουελ στο 35′ αφού το πέναλτι που εκτέλεσε -το κέρδισε ο ίδιος- το απέκρουσε αποτελεσματικά ο πορτιέρο των γηπεδούχων και στο 38′ το πλασέ του Μικρόπουλου στην κίνηση ήταν αδύναμο, με τον Εμάνουελ να μπλοκάρει εύκολα την μπάλα. Η τελευταία ευκαιρία του πρώτου μέρους ήταν για την Κάρυστο στις καθυστερήσεις, όταν ο Νινολή προσπάθησε να απειλήσει με σουτ εκτός περιοχής, με τον Τόγια να μπλοκάρει αποτελεσματικά την μπάλα.

Στο δεύτερο μέρος η ΑΕΛ προσπάθησε να βρει το γκολ της ισοφάρισης, έχοντας την πρώτη της καλή στιγμή πριν τη συμπλήρωση του πρώτου λεπτού, με τον Μπαρώνο να μην καταφέρνει και πάλι να ‘νικήσει’ τον αντίπαλο πορτιέρο, ο οποίος άπλωσε το χέρι του και άλλαξε την πορεία της μπάλας, που βρήκε στο κάθετο δεξί δοκάρι πριν καταλήξει σε κόρνερ, με τον Εμάνουελ να κρατά απαραβίαστη την εστία του και σε φάση στο 54ο λεπτό, μπλοκάροντας την μπάλα πριν προλάβει να σουτάρει ο Νικόλαρος. Ο ΑΟΚ ουσιαστικά ‘κλείδωσε’ το ‘τρίποντο’ στο 66′, με τον Ντόνα να διαμορφώνει το τελικό 2-0 με δυνατό σουτ μέσα απ’ την περιοχή.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ντούρας/ Ντόβολης Ι.-Περούλιας.

ΓΚΟΛ: 24′ Νινόλη, 66′ Ντόνα.

ΚΑΡΥΣΤΟΣ (Βαγγέλης Πολυχρονίου): Εμάνουελ (72′ Πολίτης), Ε. Κοκοκύρης (67′ Δρίτσας), Σακελλαρίου, Τζάλας, Παπαζαχαρίου (67′ Γκίκας), Θάτσι, Μπούφης, Τζένης, Ζούμπερης (49′ Ντόνα), Α. Κοκοκύρης (54′ Ρουμπής), Νινολή.

ΛΗΛΑΝΤΙΟ (Νίκος Ρόγκας): Χ. Τόγιας, Κουρκουλιώτης, Μπαρώνος, Παπουτσής, Μπαρόλας (49′ Μαραγκός), Δεϊμέζης, Τσούπρας, (77′ Τόγκος) Καρβελάς (77′ Καλτσίδης), Νικόλαρος, Μικρόπουλος (49′ Μόσχος), Μπαλάνος (41′ Βλάχος).

Στοίχημα: Η σκυτάλη στα πρωταθλήματα

Καλοχώρι/Παντείχι: Απέκτησε τον Θ. Τσιαμπαλή

ΑΟ Καλοχωρίου/Παντειχίου: Συγκροτήθηκε σε σώμα το ΔΣ