EVIASPORTS Β΄ ΕΠΣΕ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Β’ ΕΠΣΕ (Β’ ΟΜΙΛΟΣ): Λήλας Βασιλικού-Δύστος 3-0

Ο Λήλας Βασιλικού επικράτησε του Δύστου με 3-0, για την δέκατη αγωνιστική του νοτίου ομίλου της δεύτερης τοπικής κατηγορίας.

Οι τυπικά γηπεδούχοι ήταν πολύ ανώτεροι στο πρώτο μέρος, έχασαν αρκετές ευκαιρίες και πήγαν δίκαια προηγούμενοι στα αποδυτήρια. Μόλις στο έβδομο λεπτό ο Λύκος έκλεψε την μπάλα και ο Μυλωνάς βγήκε σε θέση τετ α τετ, όμως πλάσαρε αδύναμα, με την μπάλα να φεύγει άουτ. Στο 14′ έπειτα από ωραία ανάπτυξη απ τα δεξιά, ο Λύκος έβγαλε την σέντρα στο δεύτερο δοκάρι, ο Μικράκης έφυγε από τα μαρκαρίσματα και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, δίνοντας προβάδισμα στην ομάδα του Βασιλικού. Δύο λεπτά αργότερα ο Μυλωνάς επωφελήθηκε από τα λάθη της αντίπαλης άμυνας και σούταρε ελάχιστα άουτ, ενώ στο 29′ έπειτα από πολύ ωραία κάθετη πάσα του Βαγγέλη, ο Μικράκης βρέθηκε σε θέση βολής, όμως το πλασέ του ήταν αδύναμο, με τον Κούκη να μπλοκάρει. Στο 33′ έπειτα από ωραία ανάπτυξη και σέντρα από τα δεξιά, η μπάλα στρώθηκε στον Βαγγέλη, ο οποίος από πλεονεκτική θέση πλάσαρε ψηλά άουτ, ενώ στο 39′ ο Τζαφέρος έκλεψε την μπάλα στο χώρο του κέντρου, πήρε τα διαθέσιμα μέτρα που είχε μπροστά του και σούταρε, με τον Κούκη να μπλοκάρει. Στο 40′ έπειτα από νέα ωραία ανάπτυξη από τα δεξιά, ο Αρτσίτας έδωσε στον Λύκο, ο οποίος εξαπέλυσε έναν ‘κεραυνό’ και η μπάλα τράνταξε το οριζόντιο του Κούκη. Τελευταία καλή στιγμή του πρώτου μέρους και πάλι για τον Λήλα, με το καλόχτυπημένο φάουλ του Μικράκη να φεύγει ελάχιστα άουτ.

Στο πρώτο λεπτό της επανάληψης, ο Μυλωνάς βγήκε μόνος απέναντι από τον Κούκη, με τον τερματοφύλακα του ΑΟΔ να νικά τον επιθετικό Λήλαντα. Στο 54′ ο Κουσερής σημάδεψε με προβολή το δοκάρι -έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Νάτση- και έχασε νέα μεγάλη ευκαιρία για τον Λήλαντα, όμως ένα λεπτό αργότερα ο ‘Ποταμός’ βρήκε το δεύτερο τέρμα που έψαχνε. Ο Βαγγέλη έκανε την κάθετη και έβγαλε σε θέση τετ-α-τετ τον Αρτσίτα, ο οποίος πλάσαρε εύστοχα στην απέναντι γωνία και ‘κλείδωσε’ ουσιαστικά την νίκη των γηπεδούχων. Στο 63′ ο Ρωμανός έκανε την σέντρα και ο Σαμαρτζής με κεφαλιά έστειλε την μπάλα λίγο άουτ, ενώ στο 68′ ο Σαμαρτζής έφυγε και πάλι στην πλάτη της άμυνας και δεν κατάφερε να νικήσει τον Κούκη. Στο 75′ ο Λύκος έχασε νέα μεγάλη ευκαιρία για τον Λήλα, όταν αστόχησε σε κενή εστία, με την ομάδα του Δύστου να μην βγάζει καμία αντίδραση και να μην καταφέρνει να εκδηλώσει κάποια επίθεση, ενώ αμυντικά είχε τεράστια θέματα. Η ομάδα του Δύστου έκανε την πρώτη της τελική στο 85′ με κεφαλιά του Σίμωση, με την μπάλα να φεύγει λίγο άουτ. Στο 89′ ο Σαμαρτζής έφυγε για άλλη μία φορά στην πλάτη της άμυνας έπειτα από πάσα του Ρωμανού και ολοκλήρωσε επιτυχημένα φάση τετ α τετ με τον Κούκη, ανεβάζοντας τον δείκτη του σκορ στο 3-0. Το τελικό αποτέλεσμα δεν άλλαξε έως το φινάλε και έτσι ο Λήλαντας έκλεισε την χρονιά με νίκη και καλή εμφάνιση και περιμένει το νέο έτος πλέον για την μεγάλη του επιστροφή στο γήπεδο του Βασιλικού και την φυσική του έδρα.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Κοντογιαννίδης/Σιμιτζής-Σταμούλης.

ΓΚΟΛ: 14′ Μικράκης, 55′ Αρτσίτας, 89′ Σαμαρτζής.

ΛΗΛΑΣ ΒΑΣΙΛΙΚΟΥ (Ντράγκαν Κνέζεβιτς): Κευριώτης, Τζαφέρος, Βαγγέλη, Κουσερής, Νάτσης, Μπενέτος, Λύκος, Ρωμανός, Αρτσίτας (63′ Σαμαρτζής λ.τρ.), Μυλωνάς (75′ Γκούμας), Μικράκης (82′ Ντίντα).

ΔΥΣΤΟΣ (Βασίλης Φωτιάς): Κούκης, Θεοδωρακόπουλος, Πιλάτης, Χαραλάμπους, Λουλάι (85′ Νικολάου), Πόγκας, Μολές, Μακρής, Καρκαλέτσης, Κιούσης, Σίμωσης.