EVIASPORTS Β΄ ΕΠΣΕ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Β’ ΕΠΣΕ (Β’ ΟΜΙΛΟΣ): Κεραυνός Χαλκίδας-Μαρμάρι 1-2

Το Μαρμάρι κέρδισε τον Κεραυνό Χαλκίδας με 2-1, για την ένατη αγωνιστική του νοτίου ομίλου της Β’ Τοπικής.

Σε ένα πρώτο μέρος χωρίς ρυθμό και πολλές ευκαιρίες, η ομάδα του Μαρμαρίου εκμεταλλεύτηκε το εντυπωσιακό της ξεκίνημα και πήγε με το υπέρ της σκορ στα αποδυτήρια. Πριν καλά καλά συμπληρωθεί ένα λεπτό αγώνα, ο Σούλας πάσαρε ωραία στον Φ. Ποδαρά μέσα στην περιοχή και εκείνος πλάσαρε εύστοχα τον Τσιριγώτη για το 0-1. Ο Κεραυνός απείλησε για πρώτη φορά στο όγδοο λεπτό, όταν ο Καλέντζης έκανε υπέροχη ενέργεια στον χώρο του κέντρου αδειάζοντας τρεις παίχτες και βρήκε τον Σπενταμίδη, η τελική του οποίου έφυγε άουτ, ενώ δύο λεπτά μετά, ο Φ. Ποδαράς απείλησε με σουτ, με τον Τσιριγώτη να του λέει όχι. Στο 17′ η ομάδα από το Μαρμάρι βγήκε ακόμη μια φορά από τα αριστερά, κάτι που επιχειρούσε συνεχώς -με κύριο εκφραστή τον Μπιζδεικιάν ο οποίος έβγαζε τρομερή ενέργεια στον αγωνιστικό χώρο- και ο Τσακιρίδης γύρισε την μπάλα στο πέναλτι, με τον Παπαδόπουλο να κάνει την προβολή και να βγάζει την μπάλα κόρνερ, σε μία φάση που θα μπορούσε να είχε καταλήξει αυτογκόλ. Στην συνέχεια στο παιχνίδι ‘άναψαν’ τα αίματα και ανέβηκε η ένταση, όταν ο Σπενταμίδης πρόλαβε την έξοδο του Βασιλάκη και ανατράπηκε εκτός περιοχής, με τον κ. Γκάτσο να δείχνει την κίτρινη κάρτα και τους παίχτες του Κεραυνού να ζητάνε έντονα την αποβολή του αντίπαλου γκολκίπερ. Έως το φινάλε του πρώτου μέρους δεν δημιουργήθηκε κάποια άλλη αξιόλογη ευκαιρία, με το Μαρμάρι να διαχειρίζεται το παιχνίδι και να μην κινδυνεύει.

Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι και πάλι μπήκαν πιο δυνατά και απώλεσαν την πρώτη τους ευκαιρία στο 49′, όταν και πάλι έπειτα από ωραία ενέργεια του Μπεζδικιάν, ο Τσιλίκης σούταρε και η μπάλα πέρασε οριακά έξω από το δοκάρι του Τσιριγώτη. Σταδιακά ο Κεραυνός ξεκίνησε μετά και την είσοδο του νεαρού Ισάκ στον αγωνιστικό χώρο να γίνεται πιο επικίνδυνος και στο 64′ κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσα. Έπειτα από ενέργεια που ξεκίνησε από τα δεξιά, η μπάλα έφτασε στον Παχή, με τον παίχτη του Κεραυνού να εξαπολύει οβίδα και να στέλνει την μπάλα στο παραθυράκι του Βασιλάκη, πετυχαίνοντας ένα γκολ σπάνιας ομορφιάς. Άμεση όμως ήταν η απάντηση από το Μαρμάρι, καθώς δύο λεπτά μετά, ο Μπάνος ‘έκλεψε’ την δόξα του Παχή και πέτυχε πανομοιότυπο γκολ και με έναν ‘κεραυνό’ και εκείνος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του ανήμπορου να αντιδράσει Τσιριγώτη, κάνοντας το 1-2 μέσα σε ξέφρενους πανηγυρισμούς. Έως το φινάλε στο παιχνίδι δεν παρουσιάστηκαν μεγάλες ευκαιρίες για τις δύο ομάδες, με το Μαρμάρι να κάνει καλή διαχείριση και να κρατά το υπέρ του προβάδισμα και να φτάνει στην μεγάλη νίκη, που το κρατά σε τροχιά κορυφής.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Γκάτσος/Γεωργαράς-Καραδήμος.

ΓΚΟΛ: 64′ Παχής – 1′ Φ. Ποδαράς, 66′ Μπάνος.

ΚΕΡΑΥΝΟΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣ (Δημήτρης Βλασσόπουλος): Τσιριγώτης, Αντωνίου, Αργύρης (56′ Παχής λ.τρ.), Στεργίου, Στάμου, Παπαδόπουλος (59′ Λαγός), Ματσούκας, Καρκαλής (46′ Ισάκ), Κουβατσίδης (79′ Καμπούρης), Καλέντζης (56′ Πατερίτσας), Σπενταμίδης.

ΜΑΡΜΑΡΙ (Ηλίας Οικονομίδης): Βασιλάκης, Αγουρίδας, Σκούρτας, Βασιλειάδης, Δ. Ποδαράς, Μπάνος, Φ. Ποδαράς, Μπιζδεικιάν, Τσιλίκης, Σούλας, Τσακιρίδης (90′ Μιχαήλ).

Δεν κατεβαίνει ο ΓΑΣ Ν. Αρτάκης στη Β’ ΕΣΚΑΣΕ!