ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΠΣΕ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Κύπελλο ΕΠΣΕ (Β’ Φάση): Προποντίδα-Ελλήσποντος 4-5 (πέν., παρ. & κ.δ.: 2-2)

Ο Ελλήσποντος επικράτησε στα πέναλτι 5-4 (κ.δ. & παρ.: 2-2) της Προποντίδας και προκρίθηκε στην τρίτη φάση του κυπέλλου Εύβοιας ‘Δαριβέρης Σπύρος’.

Η έντονη βροχόπτωση κατά διαστήματα και το τσουχτερό κρύο δυσκόλευε τις δυο ομάδες, που διεκδίκησαν τη νίκη-πρόκριση για περισσότερο από 120 αγωνιστικά λεπτά, με τους φιλοξενούμενους να ανοίγουν το σκορ στο 15′ με σουτ του Πάνου και ενώ προηγούμενα η ‘Μπάρτσα’ είχε δύο καλά σουτ με τον Γκιόσι στο 9′ (απόκρουση σε κόρνερ του Κόκκινου) και στο 11′ (λίγο άουτ). Οι γηπεδούχοι έφτασαν στην ισοφάριση στο 30′, με καρφωτή κεφαλιά του Τσιαρβούλα και έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Γκιόσι. Λίγο νωρίτερα η ομάδα της Λαμψάκου είχε μια καλή στιγμή για να αποκτήσει προβάδισμα δύο τερμάτων, με σουτ του Νικολάου, που έδιωξε σε κόρνερ ο Κ. Παπακωνσταντίνου, με την Προποντίδα να ολοκληρώνει την ανατροπή στο σκορ στο 44′, με κοντινή κεφαλιά του Γκιόσι, αξιοποιώντας σέντρα του Στούπα. Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι είχαν στο πρώτο δεκάλεπτο ακόμη δύο καλές τελικές με Στούπα (53′) και Γκιόσι (55′), που δεν βρήκαν στόχο, ενώ άουτ πέρασε και το σουτ του Γροντή (58′) για τον Ελλήσποντο, με τον Γκιόσι να προσπαθεί να σκοράρει ξανά στο 80′ με δυνατό σουτ, που απέκρουσε ο Κόκκινος. Τελικά οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στην ισοφάριση στο 88′ με σουτ του Ράζου, έπειτα από σέντρα του Τόρα (ο πορτιέρο του Ελλήσποντου αγωνίστηκε μέσα), οδηγώντας το ματς στην παράταση. Εκεί δεν είχαμε ιδιαίτερες συγκινήσεις, με τις ομάδες να δείχνουν να φυλούν τα νώτα τους και έχουν το νου τους στα πέναλτι, όπου όντως οδηγήθηκε το ματς. Στη ‘ρώσικη ρουλέτα’ ο Ελλήσποντος επικράτησε 5-4 μετά από 14 χτυπήματα, παίρνοντας την πρόκριση για τη συνέχεια του θεσμού.