Α' ΕΣΚΑΣΕ ΜΠΑΣΚΕΤ

Α’ ΕΣΚΑΣΕ: Απόλλων Λιβαδειάς-ΧΒΑ 88-62

Επιστροφή στις νίκες για τον Απόλλωνα που επικράτησε στη Λιβαδειάς της ΧΒΑ με 88-62, πετυχαίνοντας τη 2η του νίκη στο πρωτάθλημα έχοντας παίξει μια σειρά από δύσκολα παιχνίδια στο πρωτάθλημα μέχρι τώρα.

Οι γηπεδούχοι ξέφυγαν από νωρίς (20-9 στο 8′) με την ΧΒΑ να μειώνει σε 20-13 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου. Ο Απόλλωνας ξαναπήρε διψήφιο προβάδισμα στο 17′ (32-19) και πήγε έκλεισε το ημίχρονο στο +14 (41-27).

Οι φιλοξενούμενο δεν βρήκαν απάντηση στο δεύτερο ημίχρονο με το γ’ δεκάλεπτο να τελειώνει με σκορ 66-41 και την ομάδα του Βέλλιου να πανηγυρίζει τη νίκη με 88-62 που ήταν η 2η στο φετινό πρωτάθλημα της Α’ ΕΣΚΑΣΕ.

Για τους νικητές οι Ντάλλης-Βέλλιος-Τερματζίδης σημείωσαν συνολικά 52 πόντους, συμβάλλοντας τα μέγιστα, ενώ για την ΧΒΑ, ο Κικίδης πέτυχε 17 (1) πόντους.

Διαιτητές: Κοτσιμπός-Πατάγιας.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-13, 41-27, 66-41, 88-62.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΙΒΑΔΕΙΑΣ (Βέλλιος): Λεοντίου, Βέλλιος 17 (5), Κωτσαδάμ Λ. 3 (1), Τερματζίδης 17 (4), Κωτσαδάμ Λ.-Α. 13 (1), Ζητουνιάτης 2, Κρίκος, Μακρής 8 (1), Ντάλλης 18 (2), Καγιάς 2, Θεοδώρου 6, Ματζιώρης 2.

ΧΒΑ (Κουτσογιάννης): Κουτσογιάννης 6 (1), Τσώκος Η. 1, Ζορμπάνος 5 (1), Αποστόλου, Κατσίκι, Χατζηστάμου 16, Τσώκος Ι. 7, Μαρκάκης 10, Κικίδης 17 (1).

ΠΑΙΔΩΝ ΕΣΚΑΣΕ Β’ ΦΑΣΗ (Α’ ΟΜΙΛΟΣ): ΓΑΣ Βασιλικού-Ερμής Σχηματαρίου 68-77

Σαν Σήμερα (21/12/2014): Αμύντας-Κύμη 64-74 (video)

ΠΑΙΔΩΝ ΕΣΚΑΣΕ (Ε’ ΟΜΙΛΟΣ): Ακαδ. Ιστιαίας-Σύλλας 27-95