Α' ΕΣΚΑΣΕ ΜΠΑΣΚΕΤ

Α’ ΕΣΚΑΣΕ: Βαθμολογία & σκόρερς (4η αγωνιστική)

Με τη διεξαγωγή της 4ης αγωνιστικής συνεχίστηκε το Σάββατο 5 Νοεμβρίου το πρωτάθλημα της Α’ ΕΣΚΑΣΕ, σε μια αγωνιστική που κράτησε σε αρκετά γυμναστήρια αμείωτο το ενδιαφέρον!

Ήταν η αγωνιστική με τα περισσότερα ματς να κρίνονται στο φινάλε και με τα φαβορί τελικά να επικρατούν αλλά με το μέγιστο βαθμό δυσκολίας!

Ο Κάδμος προσπέρασε το εμπόδιο του Απόλλωνα Λιβαδειάς αλλά και την απουσία του Πανταζή, κερδίζοντας στο τσακ εκτός έδρας με 68-70 κάνοντας το 4/4.

Στο…ίδιο έργο θεατές και στη Θήβα, με τον Κένταυρο Λιβαδειάς να φτάνει επίσης στο 4/4 αλλά με μεγάλη δυσκολία, κερδίζοντας τους ”κιτρινόμαυρους” με 82-86.

Το Α.Ε. Καρύστου επίσης έφτασε στο 4/4 αλλά με μεγάλο βαθμό δυσκολίας κερδίζοντας εκτός έδρας την ΑΕΕΠ Χαλκίδας δυσκολότερα απ’ ότι μαρτυρά το 70-79.

Ο Λοκρός ήταν ίσως η μοναδική ομάδα της αγωνιστικής που πήρε τη νίκη σχετικά εύκολα, κερδίζοντας τον ΓΣΑ Βασιλικού με 82-69.

Το πρώτο χρονικά ματς της ημέρας ήταν και το συγκλονιστικότερο, με τον Τελεθριακό να κερδίζει με 62-61 την ΧΒΑ χάρη σε ένα…τρελό buzze beater του Λούκα στα 0,7” πριν το φινάλε και ενώ προηγουμένως η κατοχή ανήκε στους φιλοξενούμενους!

Στο τελευταίο αγώνα της ημέρας, αλλά με μεγάλο ενδιαφέρον, η ΑΓΕ Χαλκίδας με πολύ καλό τελευταίο 10λεπτο πήρε την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα κερδίζοντας τον Πρωτέα Σχηματαρίου με 67-60.

Αναλυτικά, τα αποτελέσματα, η βαθμολογία και ο πίνακας των σκόρερς μετά την 4η αγωνιστική:

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ (4η)

Τελεθριακός-ΧΒΑ 62-61

Άρης Θήβας-Κένταυρος Λιβαδειάς 82-86

Απόλλων Λιβαδειάς-Κάδμος 68-70

ΑΕΕΠ Χαλκίδας-Α.Ε. Καρύστου 70-79

Λοκρός-ΓΑΣ Βασιλικού 82-69

ΑΓΕ Χαλκίδας-Πρωτέας Σχηματαρίου 67-60

Ρεπό: Γ.Σ. Ιτέας

 

ΕΠΟΜΕΝΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ (5η-12/11)

ΧΒΑ-Άρης Θήβας

Κένταυρος Λιβαδειάς-Απόλλων Λιβαδειάς

Κάδμος-ΑΕΕΠ Χαλκίδας

Α.Ε. Καρύστου-Λοκρός

ΓΑΣ Βασιλικού-Γ.Σ. Ιτέας

Πρωτέας Σχηματαρίου-Τελεθριακός

Ρεπό: ΑΓΕ Χαλκίδας

 

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ Α’ ΕΣΚΑΣΕ 
Α/Α ΟΜΑΔΕΣ ΑΓ. Β. Υ-Κ Ν-Η
1 Κάδμος 4 8 297-231 4-0
2 Κένταυρος Λιβ. 4 8 328-297 4-0
3 Λοκρός 3 6 242-212 3-0
4 Α.Ε. Καρύστου 4 6 329-284 4-0
5 ΑΕΕΠ Χαλκίδας 4 6 292-270 2-2
6 Απόλλων Λιβ. 4 5 280-279 1-3
7 ΑΓΕ Χαλκίδας 4 5 273-293 1-3
8 Άρης Θήβας 4 5 281-308 1-3
9 Τελεθριακός 4 5 238-291 1-3
10 Γ.Σ. Ιτέας 3 4 182-217 1-2
11 Πρωτέας Σχημ. 3 4 212-222 1-2
12 ΧΒΑ 3 4 203-205 1-2
13 ΓΑΣ Βασιλικού 4 4 255-301 0-4

Το Α.Ε. Καρύστου ξεκίνησε το πρωτάθλημα με -2 βαθμούς. 

  • ΧΒΑ, Λοκρός, Πρωτέας Σχηματαρίου, Γ.Σ. Ιτέας έχουν από ένα αγώνα λιγότερο (ρεπό).

ΣΚΟΡΕΡΣ

  1. Φρουσκλιάς (Α.Ε. Καρύστου) 90
  2. Ματζιώρης (Κένταυρος Λιβαδειάς) 88
  3. Σταύρου (Γ.Σ. Ιτέας) 87
  4. Γκιζόγιαννης Ανδρ. (Κάδμος) 84
  5. Μάρκου (ΑΓΕ Χαλκίδας) 80
  6. Κολοβός (ΑΕΕΠ Χαλκίδας) 77
  7. Χαντζής (Πρωτέας Σχηματαρίου) 76
  8. Μάτος Αν. (Λοκρός) 68
  9. Χαρατσής Ι. (Άρης Θήβας) 68
  10. Γαρμπής (Κένταυρος Λιβαδειάς) 67
  11. Δημητριάδης (Κένταυρος Λιβαδειάς) 66
  12. Ντάλλης (Απόλλων Λιβαδειάς) 66
  13. Κικίδης Π. (ΧΒΑ) 65
  14. Βέλλιος (Απόλλων Λιβαδειάς) 64
  15. Παρασκευόπουλος (Α.Ε. Καρύστου) 64
  16. Καζάνας (ΑΓΕ Χαλκίδας) 58
  17. Καπετάνιος (ΑΕΕΠ Χαλκίδας) 56
  18. Τσιώλης (ΓΑΣ Βασιλικού) 53
  19. Γκρινιάρης (Κάδμος) 53
  20. Μάτος Αγγ. (Λοκρός) 51
  21. Νασάκης (ΓΑΣ Βασιλικού) 51
  22. Αγγελέτος (ΑΕΕΠ Χαλκίδας) 50
  23. Θανάσαινας (Κάδμος) 49
  24. Πάσσας (Λοκρός) 49
  25. Φωτητζόγλου (Τελεθριακός) 49

 

ΤΡΙΠΟΝΤΑ

  1. Σταύρου (Γ.Σ. Ιτέας) 14
  2. Βέλλιος (Απόλλων Λιβαδειάς) 14
  3. Καπετάνιος (ΑΕΕΠ Χαλκίδας) 13
  4. Ματζιώρης (Κένταυρος Λιβαδειάς) 11
  5. Αργυρίου (ΓΑΣ Βασιλικού) 11
  6. Κικίδης Π. (ΧΒΑ) 10
  7. Φρουσκλιάς (Α.Ε. Καρύστου) 10
  8. Τερματζίδης (Απόλλων Λιβαδειάς) 10
  9. Μάτος Αν. (Λοκρός) 9
  10. Χαρατσής Ι. (Άρης Θήβας) 9
  11. Μάτος Αγγ. (Λοκρός) 8
  12. Αγγελέτος (ΑΕΕΠ Χαλκίδας) 8
  13. Χαντζής (Πρωτέας Σχηματαρίου) 8
  14. Γαρμπής (Κένταυρος Λιβαδειάς) 8
  15. Καραδόπουλος (Άρης Θήβας) 8
  16. Τσιώλης (ΓΑΣ Βασιλικού) 7
  17. Παρασκευόπουλος (Α.Ε. Καρύστου) 7
  18. Κουτσογιάννης (ΧΒΑ) 6
  19. Μπόλματης (Λοκρός) 6
  20. Ντάλλης (Απόλλων Λιβαδειάς) 5
  21. Λούκας (Τελεθριακός) 5
  22. Παπανικολάου (Τελεθριακός) 5
  23. Θανάσαινας (Κάδμος) 5
  24. Βουρτζούμης (Άρης Θήβας) 5
  25. Χαλκιάς (Γ.Σ. Ιτέας) 5
  26. Δημητριάδης (Κένταυρος Λιβαδειάς) 5
  27. Βλαχάκης (Πρωτέας Σχηματαρίου) 5
  28. Γρυπάρης (Τελεθριακός) 5

Πηγή: stereabasket.gr

Ακολουθήστε το eviasports.gr στο Google News και μάθετε
πρώτοι όλα τα τελευταία αθλητικά νέα της Εύβοιας!
Ενισχύστε την προσπάθεια του eviasports.gr. Κάντε την Δωρεά σας μέσω PayPal ή μέσω τράπεζας Πειραιώς

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΑΚΟΜΗ

Φιλικό την Τετάρτη Αίαντα Αυλίδας-Άρη Θήβας!

Παναγιώτης Νικολάου

ΑΝΑΣΚΟΠΗΣΗ: Ιούλιος 2021

eviasports

ΠΑΙΔΩΝ Β’ ΟΜΙΛΟΣ: ΓΑΣ Ν. Αρτάκης-ΑΕΕΠ Χαλκίδας 34-75

Παναγιώτης Νικολάου