Β' ΕΣΚΑΣΕ ΜΠΑΣΚΕΤ

Β’ ΕΣΚΑΣΕ (Α’ ΟΜΙΛΟΣ): ΓΣ Στύρων-Αλίαρτος 56-68

Πρεμιέρα με εκτός έδρας νίκη για την Αλίαρτο, που πέρασε νικηφόρα από το κλειστό του Αλιβερίου κερδίζοντας τον νεοφώτιστο Γ.Σ. Στύρων με 68-56.

Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στο πρώτο ημίχρονο, όταν και προηγήθηκαν με 35-28. Στη γ’ περίοδο έγινε η ανατροπή από πλευράς Αλιάρτου, με τον Αχματιώτη να σημειώνει δύο τρίποντα στην αρχή της περιόδου  και τον Τσιριμώκο ακόμα δύο προς το τέλος για το 42-49.

Στο τελευταίο 10λεπτο οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν τη διαφορά φτάνοντας στο τελικό 56-68.

Ο Τσιριμώκος με 18 (4) πόντους και ο Αχματιώτης με 14 (4) τράβηξαν το σκορ για τους νικητές, ενώ για την ομάδα των Στύρων ο Κεράτσας πέτυχε 19 (3) και ο Κλούρας 18 (1) πόντους.

Διαιτητές: Χατζής-Μασλατζίδης.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-13, 35-28, 42-49, 56-68.

Γ.Σ. ΣΤΥΡΩΝ (Χουλιαράς): Κολοτούρος 4, Παλασκώνης 6, Φεϊζάι 1, Χουλιαράς Π., Χουλιαράς Σ. 2, Κλούρας 18 (1), Κεράτσας 19 (3), Καρακάσης 2, Κατσαμακλής 4.

ΑΛΙΑΡΤΟΣ (Σκαλτσάς-Καρανάσος): Κατσιμίχας Γ. 4 (1), Τζανόπουλος 4, Αχματιώτης 14 (4), Τζαβαρίνης 4, Σταγκίδης, Λάζαρης, Τσέκος 5, Βλαχογιάννης, Αβράμπος 10, Τσιριμώκος 18 (4), Καρανάσος 7, Χρυσοβέργης 2.

Πηγή: stereabasket.gr

Α’ ΕΣΚΑΣΕ: Αστέρας Αλιβερίου-Μαλεσίνα 65-43

Γιάννης Αντετοκούνμπο: Ο θρύλος θα επιστρέφει πάντα στα Σεπόλια! (video)

Οι αγώνες στα πρωταθλήματα της ΕΣΚΑΣΕ (14-20/3)