ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΣΚΑΣΕ ΜΠΑΣΚΕΤ

Κύπελλο ΕΣΚΑΣΕ: Σύλλας-Άρης Αμφίκλειας 74-63

Ο Σύλλας πήρε την πρόκριση για την επόμενη φάση του κυπέλλου ΕΣΚΑΣΕ κερδίζοντας στην έδρα του τον Άρη Αμφίκλειας με 74-63, σε ένα καλό και δυνατό ματς, στο οποίο οι γηπεδούχοι είχαν το προβάδισμα στο σκορ σε όλη τη διάρκεια του.

Οι γηπεδούχοι, που ενισχύθηκαν σημαντικά στη φετινή μεταγραφική περίοδο, στηρίχτηκαν στα νέα αποκτήματα (Παπαργυρόπουλος, Φύκας, Αποσκίτης) αλλά και στον Γ. Ρουμελιώτη.

Ο Άρης Αμφίκλειας παρότι κατέβηκε με 7 παίκτες ήταν ανταγωνιστικός, έχοντας επαφή με το σκορ στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, με τις δύο ομάδες να δίνουν ραντεβού για το πρωτάθλημα καθώς θα βρεθούν αντίπαλοι στο νέο πρωτάθλημα της Β’ ΕΣΚΑΣΕ.

Από τον Σύλλα, ο Ρουμελιώτης σημείωσε 26 πόντους και τον ακολούθησε ο Αποσκίτης με 21, ενώ από τον Άρη Αμφίκλειας πρώτος σκόρερ ήταν ο Χαρατσής με 16 πόντους.

Διαιτητές: Σπυρόπουλος-Γκογκορώσης.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-14, 44-26, 58-51, 74-63.

ΣΥΛΛΑΣ (Ρουμελιώτης Θ.): Φύκας 4, Τριάντης, Αγαπητός 5 (1), Χριστόπουλος 3 (1), Ρουμελιώτης Γ. 26 (3), Αποσκίτης 21 (3), Χράπαλος, Τσαλάϊ, Χαντζής 2, Φακίτσας, Καβουσανάκης 2, Παπαργυρόπουλος 11.

ΑΡΗΣ ΑΜΦΙΚΛΕΙΑΣ (Μώρος): Χαρατσής 16 (3), Μώρος, Μιχέλης 5, Μωράκης 8 (2), Τσεκούρας 13, Κουρέπης 13 (1), Καστάνας 8.

Πηγή: stereabasket.gr

Λ. Αυγενάκης: ‘Τελείωσε η περίοδος που η κάθε απερχόμενη διοίκηση επανεξέλεγε τον εαυτό της χωρίς αντίπαλο’

Σύλλας: Εκ νέου πρόεδρος η Χ. Χαλαβρεζάκη-το νέο ΔΣ

Α’ ΕΣΚΑΣΕ: Βαθμολογία & σκόρερς (15η-εξ αναβολής)