Γ' ΕΘΝΙΚΗ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ ΠΡΟΠΟΝΗΤΕΣ

Π. Ζουρούδης: ‘Εξακολουθούμε να έχουμε στα πόδια των παιδιών την τύχη της ομάδας’

Δηλώσεις του προπονητή του ΑΟ Χαλκίς Πέτρου Ζουρούδη, μετά το τέλος του αγώνα της ομάδας του με τον Τενεάτη Αθικίων, για την πέμπτη αγωνιστική του έκτου ομίλου των μπαράζ ανόδου στη Γ’ Εθνική.

‘Προερχόμασταν από μεγάλη προσπάθεια απ’ το παιχνίδι της Κυριακής με τον Απόλλωνα Ευπαλίου. Ντεζαβαντάζ του πρωταθλήματος είναι το που θα σου τύχει το εντός και που το εκτός, με ποιον θα παίξεις μετά από αγώνα που έχει αυτός το ρεπό του, όπως συγκεκριμένα στο τελευταίο μας παιχνίδι, ο Τενεάτης, που είχε τη δυνατότητα να είναι πιο ξεκούραστος από μας, λόγω του ότι όταν εμείς κάναμε την υπερπροσπάθεια την Κυριακή με το Ευπαλίο με δέκα παίχτες, αυτοί ήταν θεωρητικά πιο ξεκούραστοι, κακά τα ψέματα.

Είχαμε προετοιμαστεί για το παιχνίδι με τον Τενεάτη, θέλαμε πάρα πολύ το ‘διπλό’, γιατί θα έκανε καλύτερα τα δεδομένα υπέρ μας, γιατί κακά τα ψέματα η ομάδα απ’ την πρώτη αγωνιστική δεν έχει πέσει ποτέ κάτω απ’ τις τρεις προνομιούχες θέσεις. Δυστυχώς σε μια φάση που ήταν σαν διώξιμο στην ‘πλάτη’ μας, κατάφερε ο αντίπαλος να βρεθεί σε κατάσταση τετ-α-τετ και να πετύχει το γκολ. Καταλαβαίνετε ότι όταν έχεις έναν αντίπαλο που απ’ το πρώτο λεπτό το στήσιμο του ήταν να απορροφήσει τις επιθέσεις μας, αυτό δυσκόλεψε τα πράγματα ακόμη περισσότερο. Είναι δεύτερο παιχνίδι σ’ αυτό το μίνι-πρωτάθλημα, που τα παιδιά βρίσκονται πίσω στο σκορ και έστω καταφέρνουν να πάρουν την ισοπαλία, που κάθε πόντος είναι χρυσάφι σ’ αυτή τη διαδικασία της εξάδας των αγώνων.

Είχαμε ευκαιρίες και στο πρώτο ημίχρονο να πετύχουμε κάποιο τέρμα, να ισοφαρίσουμε τουλάχιστον το σκορ, πριν να βγει το ημίχρονο, δυστυχώς δεν τα καταφέραμε. Είχαμε δύο εξαιρετικές φάσεις, με τον Κολιόπουλο και τον Μαστροκώστα. Μετά το γκολ που δεχτήκαμε δεν απειληθήκαμε καθόλου. Στο ημίχρονο είπαμε με τα παιδιά ότι έπρεπε να πάρουμε την ουσία, γιατί σαν εικόνα ομάδας ήμασταν πιεστικοί προς τον αντίπαλο. Εδώ δεν μας ενδιαφέρει να παιχτεί ποδόσφαιρο. Βοήθησαν και τα παιδιά που μπήκανε απ’ τις αλλαγές, αλλάξαμε σχηματισμούς -όχι μόνο έναν- μέχρι να βρούμε τρόπο να ‘σπάσουμε’ την άμυνα. Είχαμε ευκαιρίες, δεν μας δόθηκε καταφανέστατο πέναλτι -όχι απλά αμφισβητούμενο- γύρω στο 55ο λεπτό, που θα είχαμε περισσότερο χρόνο να σκεφτούμε πιο ήρεμα τη συνέχεια του παιχνιδιού. Παρόλα αυτά τα παιδιά ήταν συνεχώς πιεστικά και καταφέραμε να πετύχουμε το γκολ με τον Ηλία Λούκα. Ακόμα και μετά την ισοφάριση, που είχε περίπου 10 λεπτά συν τις καθυστερήσεις, είχαμε ακόμη 2-3 πολύ καλές ευκαιρίες, δηλαδή ελεύθερα σουτ απ’ το ύψος του πέναλτι. Εντάξει, δεν τα καταφέραμε. Θα ήταν πολύ σημαντικό να γινόταν η ανατροπή.

Κρατάμε τον βαθμό και προχωράμε. Όπως έχω πει, ακόμα εξακολουθούμε να έχουμε στα πόδια των παιδιών και στο δικό μου το μυαλό την τύχη της ομάδας. Πάμε για το καλύτερο δυνατό μες το Μοσχάτο. Προφανώς το Μοσχάτο είναι μια ομάδα με τη δυναμική του, δεν παύει να ‘ναι στην πρώτη θέση. Είναι ξεκούραστο, πρέπει να διαχειριστούμε πολλά πράγματα συν την κούραση. Δεν έχουμε όμως περιθώρια. Πρέπει να πάμε να πάρουμε τουλάχιστον κάτι. Μην ξεχνάμε ότι αυτή τη στιγμή που μιλάμε, έτσι όπως διαμορφώθηκαν τα αποτελέσματα, με ‘διπλό’ στο Μοσχάτο πανηγυρίζουμε την Κυριακή, ανεξάρτητα απ’ τ’ άλλα αποτελέσματα. Αυτό και μόνο πρέπει να ιντριγκάρει απίστευτα όλους μας. Αν δεν πάρεις ‘διπλό’ και πάρεις ισοπαλία, θα έχουμε συνέχεια και στο τελευταίο παιχνίδι. Και στο χειρότερο σενάριο, απλά φεύγει η κατάσταση απ’ τα πόδια μας και στην τελευταία αγωνιστική θα περιμένεις και τυχόν στραβοπάτημα του Ευπαλίου, που θα πάει να παίξει στο Μοσχάτο, που ξέρουμε στην Ελλάδα τελευταίες αγωνιστικές πως είναι τα πράγματα. Επειδή έχω ζήσει πολλά σαν ποδοσφαιριστής, στην Ελλάδα δεν θες να σου φεύγει η κατάσταση απ’ τα πόδια σου.

Και αυτό έχω πει και στα παιδιά, απ’ την πρώτη στιγμή που ήρθα, που υπήρχε μια σχετική απογοήτευση μετά την βαριά ήττα απ’ τον Ταμυναϊκό, που τους είχα τονίσει ότι ακόμη και τότε το πρωτάθλημα το είχαν στα πόδια τους και με τρεις νίκες το πήρανε το πρωτάθλημα. Έτσι και τώρα, δεν παύει η άνοδος να κρίνεται απ’ τους ποδοσφαιριστές της Χαλκίδας. Μπορεί να τελειώσει και την Κυριακή, όπως είπα.

Καταλαβαίνουμε ότι πάμε να παίξουμε σε μια καλή ομάδα, που την ξέρω πολύ καλά, είχε τύχει και είχα κάνει και λίγο πριν έρθω στην ομάδα και ένα φιλικό με την προηγούμενη ομάδα μου, τον Άγιο Ιερόθεο. Το πιο σημαντικό όμως είναι ότι έχω απόλυτη εμπιστοσύνη στα παιδιά. Πιστεύω ότι μπορεί να το τελειώσουν και την Κυριακή. Σε κάθε περίπτωση είμαστε εδώ. Είμαστε στη δεύτερη θέση, ισόβαθμοι με το Άργος, έχουμε τις ευκαιρίες μας.

Δεν παύει να παίζουμε με πρωταθλητές ενώσεων, όπως είχα πει απ’ την αρχή. Όσο κι αν ένα πρωτάθλημα μπορεί να είναι αποδυναμωμένο, δεν παύει να έχουμε να κάνουμε με πρωταθλητές.

Τα παιδιά είναι κοντά ο κόπος τους να έχει αντίκρισμα. Κάνουν τα αδύνατα-δυνατά να κάνουν περήφανο τον φίλαθλο κόσμο της ομάδας και συνολικά της Εύβοιας’.

Γ’ ΕΘΝΙΚΗ (ΜΠΑΡΑΖ): Τενεάτης Αθικίων-ΑΟ Χαλκίς 1-1

Γ’ ΕΘΝΙΚΗ: Αρτάκη-Ηρακλής Λάρισας 0-0 (video)

Δημήτρης Βεζιρτζόγλου: ‘Γουστάρω που φοράω την φανέλα του ΑΟΝΑ’