EVIASPORTS Α' ΕΣΚΑΣΕ ΜΠΑΣΚΕΤ

Α’ ΕΣΚΑΣΕ: ΑΕΕΠ Χαλκίδας-Πρωτέας Σχηματαρίου 77-69

Πριν από μια εβδομάδα οι δύο αντίπαλοι βρέθηκαν αντιμέτωποι στον τελικό παίδων με τον Πρωτέα να κερδίζει στην παράταση και να παίρνει το πρωτάθλημα, αλλά σήμερα η ομάδα της Χαλκίδας απάντησε με το ίδιο…νόμισμα κερδίζοντας με 77-69 σε ένα αγώνα αναμφίβολα με μικρότερο ενδιαφέρον για εκείνη, απέναντι στον Πρωτέα που ήθελε το διπλό για την παραμονή, φτάνοντας πολύ κοντά αλλά χωρίς να τα καταφέρει!

Η ομάδα του Σχηματαρίου μπορεί να έχασε αλλά δεν…χάθηκε, διατηρεί ακόμα τις ελπίδες για παραμονή και με καλό πρόγραμμα στη συνέχεια και με την επιστροφή του Στεφάνου μπορεί να διεκδικήσει την παραμονή του μέχρι το φινάλε.

Μεγάλο ντέρμπι με πολλές διακυμάνσεις και εναλλαγές στο προβάδισμα του σκορ, με τον Πρωτέα να έχει το κίνητρο για το διπλό, αλλά και την ΑΕΕΠ Χαλκίδας να κάνει από τη δική πλευρά το παιχνίδι της στοχεύοντας με τη σειρά της στη νίκη.

Στο ημίχρονο η πολύ άστοχη ΑΕΕΠ Χαλκίδας προηγήθηκε με 35-32, με τον Πρωτέα να κάνει ένα πολύ καλό τρίτο 10λεπτο και δύο συνεχόμενα τρίποντα του Χαντζή να ξεφεύγει στο σκορ με 45-52.

Αμέσως όμως η ΑΕΕΠ ”ροκάνισε” τη διαφορά και με σερί 7-0 ισοφάρισε στο 32′ σε 52-52.

Από εκεί και έπειτα ο αγώνας πήγαινε πόντο πόντο, με πρωταγωνίστριες τις άμυνες.

Στο 38′ ο Πρωτέας προηγήθηκε με 57-60, η ΑΕΕΠ ισοφάρισε σε 60-60 με τρίποντο του Αγγελέτου και στο τελευταίο δίλεπτο κανένας δεν βρήκε το δρόμο για το αντίπαλο καλάθι με το 60-60 να οδηγεί τους δύο αντιπάλους στην παράταση!

Ο Πρωτέας προηγήθηκε με 65-67 στο 43′ αλλά με μεγάλο τρίποντο του Αγγελέτου εκτός ισορροπίας, η ΑΕΕΠ προσπέρασε με 68-67. Ο Χατζηστάμου με δεξί drive έβαλε εκ νέου μπροστά τον Πρωτέα με 68-69, ο Αγγελέτος με νέο τρίποντο έκανε το 71-69, με τον Δεμερτζή να δίνει αέρα νίκης 4 πόντων στην ομάδα του (73-69 στο 44:30”) για να τελειώσει το ντέρμπι με νίκη της ΑΕΕΠ Χαλκίδας με τελικό σκορ 77-69.

Ο Αγγελέτος με 22 (4) πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ για την ομάδα της Χαλκίδας και ακολούθησε ο Κολοβός με 19 (3), ενώ για τον Πρωτέα ο Χαντζής είχε  24 (4) πόντους και ο Παπαγιαννόπουλος 20 (4) πόντους οι οποίοι δεν ήταν αρκετοί για να έρθει η νίκη για την ομάδα τους.

Διαιτητές του αγώνα ήταν οι Καραμπιτσάκος-Γερονικολός.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-14, 35-32, 45-52, 60-60 (καν. διάρκεια), 77-69 (παράταση-τελ. αποτελ.).

ΑΕΕΠ ΧΑΛΚΙΔΑΣ (Μιχαήλ-Μπρούζος): Κουτσογιάννης 11 (1), Ρουμπής 2, Δεμερτζής 10, Κολοβός 19 (3), Μπαλάνος 4 (1), Αγγελέτος 22 (4), Αγκαλίου, Σπανός, Γεωργουσόπουλος 4, Καπετάνιος 5, Δενδρινός.

ΠΡΩΤΕΑΣ ΣΧΗΜΑΤΑΡΙΟΥ (Χαντζής-Ευμορφοπούλου): Τσιώλης, Μπέτα 2, Χαντζής 24 (4), Σαράφογλου 5, Μπαλάφας, Χατζηστάμου 9 (1), Βλαχάκης, Ντανάσης, Χαρίσης 2, Παπαγιαννόπουλος 20 (4), Βόγγελης 2, Χαλάτσης 5.

Δείτε τις φωτογραφίες του Γιάννη Δαλιάνη απ’ το παιχνίδι, πατώντας ΕΔΩ.

Πηγή: stereabasket.gr

ΟΑ Χαλκίδας: Διοργάνωσε πρωτάθλημα τένις Ε3

ΕΠΣΕ: Ποινολόγιο ποδοσφαιριστών (27-28/11)

Αμαρυνθιακός: ‘Μπάμπη Γεωργίου σ’ ευχαριστούμε για όλα!’