EVIASPORTS ΝΕΩΝ ΕΠΣΕ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Κ17 ΕΠΣΕ: Ερμήλιος-Νηλέας Νεοχωρίου/Αυλωνάρι 1-2

Η ομάδα Νηλέας Νεοχωρίου/Αυλωνάρι επικράτησε 2-1 του Ερμήλιου, για την 5η αγωνιστική του πρωταθλήματος Κ17 ‘Ρουσόδημος Γεώργιος’ της ΕΠΣΕ.

Στα πρώτα λεπτά του αγώνα οι γηπεδούχοι έδειχναν να πατάνε καλύτερα και στο 8′ είχαν μια καλή στιγμή με σουτ του Πετράκη απ’ το ύψος της μεγάλης περιοχής, που πέρασε λίγο δίπλα απ’ το δεξί κάθετο δοκάρι του Καλογιάννη. Μετά το πρώτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι άρχισαν να βρίσκουν ρυθμό και κατόρθωσαν να ανοίξουν το σκορ στο 14′ με πλασέ μέσα από την περιοχή του Μπάρδι, ο οποίος στο 28′ προσπάθησε να σκοράρει ξανά με παρόμοιο τρόπο, με τον Αγγέλη να έχει κλείσει τη γωνία του και να παραχωρεί κόρνερ. Τέσσερα λεπτά μετά, ήταν η σειρά του Ερμήλιου να κάνει και πάλι αισθητή την παρουσία του επιθετικά, όταν μετά από επέλαση ο Πετράκης επιχείρησε σουτ, το οποίο απέκρουσε ο Καλογιάννης, με τον παίκτη των γηπεδούχων να σουτάρει ξανά και την μπάλα τελικά να καταλήγει κόρνερ. Ένα λεπτό πριν την ανάπαυλα, ο Καλαμαράς ολοκλήρωσε επιτυχημένα φάση τετ-α-τετ με τον αντίπαλο τερματοφύλακα, με πλασέ από το ύψος της μικρής περιοχής, κάνοντας το 1-1.

Το δεύτερο ημίχρονο, ειδικά μετά το πρώτο δεκάλεπτο-τέταρτο, είχε ακόμη καλύτερο ρυθμό, με τις δυο ομάδες να προσφέρουν ωραίο θέαμα. Αρχικά στο 47′ οι γηπεδούχοι είχαν ένα άστοχο πλασέ με τον Μπανάση και πέντε λεπτά ήταν η σειρά του Λάμπρου να απειλήσει για την ομάδα της Ανθηδόνας, με πλασέ στην κίνηση απ’ το ύψος της μικρής περιοχής, το οποίο απέκρουσε σωτήρια ο Καλογιάννης, παραχωρώντας κόρνερ. Στο 57′ οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν κόρνερ (από σουτ του Σπανού που κόντραρε σε σώμα αμυνόμενου). Το εκτέλεσε ο Γκιούλι, με τον Αγγελή να μην κατορθώνει να συγκρατήσει την μπάλα που πήγε στο δεύτερο δοκάρι, καταλήγοντας τελικά στα δίχτυα, για το 1-2. Εν συνεχεία το παιχνίδι έγινε ακόμη πιο ενδιαφέρον, με τον Ερμήλιο να προσπαθεί να πιέσει και την ομάδα Νηλέας Νεοχωρίου/Αυλωνάρι να είναι πολύ επικίνδυνη στις αντεπιθέσεις, ψάχνοντας ένα τρίτο γκολ με το οποίο πιθανότατα θα ‘κλείδωνε’ το ‘διπλό’.

Έτσι στο 61′ με πλασέ ο Μπανάσης απείλησε, όμως ο Καλογιάννης έπεσε αποτελεσματικά και έδιωξε. Δύο λεπτά μετά, ήταν η σειρά των φιλοξενούμενων να επιτεθούν και πάλι, με τον Αγγέλη να αποκρούει τελική προσπάθεια του Μπάρδι. Στο 69′ είχαμε σουτ απ’ τα όρια της μεγάλης περιοχής απ’ τον προωθημένο Φωτιάδη, που έστειλε την μπάλα να περάσει λίγο πάνω απ’ την αριστερή συμβολή των δοκών των φιλοξενούμενων. Στο τελευταίο δεκάλεπτο ενέτεινε την πίεση του ο Ερμήλιος, όμως οι φιλοξενούμενοι ήταν πολύ επικίνδυνοι στην κόντρα, έχοντας σ’ αυτό το διάστημα δύο καλές στιγμές και πάλι με τον Μπάρδι (70′: πλασέ-έδιωξε με τα πόδια ο Αγγέλης, 72′: άστοχο κοντινό τετ-α-τετ με τον Αγγέλη) και μία με τον Γκιούλι (80’+: τετ-α-τετ με τον Αγγέλη, που έδιωξε σε κόρνερ), με το 1-2 τελικά να παραμένει ως το σφύριγμα λήξης του Βασίλη Βελέντζα. Η ομάδα Νηλέας Νεοχωρίου/Αυλωνάρι έμεινε με 10 παίκτες στο 75′, λόγω αποβολής του Σπανού με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Πριν την έναρξη του αγώνα τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του παλιού διαιτητή Ηλία Γιαπλέ.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Βελέντζας/Σταμούλης-Βογιατζής.

ΑΠΟΒΟΛΗ: 75′ Σπανός.

ΓΚΟΛ: 39′ Καλαμαράς-14′ Μπάρδι, 57′ Γκιούλι.

ΕΡΜΗΛΙΟΣ (Δημήτρης Ερμήλιος): Αγγέλης, Μπογιατζόγλου, Ασμάνης (41′ Καπατσούλιας), Αλάμαρας, Καλαμαράς, Πετράκης, Λάμπρου (71′ Παύλου), Γεωργατσώνας (41′ Φωτιάδης), Μαστρογιάννης (41′ Μπανάσης), Ζουρμπουλής (41′ Ελευθερίου), Σαββίδης.

ΝΗΛΕΑΣ ΝΕΟΧΩΡΙΟΥ/ΑΥΛΩΝΑΡΙ (Χάρης Φρυγανάς): Καλογιάννης, Γιαννούλης, Ντάικο, Πολύχρονος, Βογιατζής, Μαστροκώστας, Γκιούλι, Σολάκου, Γκιλπάθης (60′ Κέκης), Σπανός, Μπάρδι.

Αβαντίδες: Ευχετήρια ανακοίνωση για Γ. Ρέτσα