EVIASPORTS.GR ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΠΣΕ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Κύπελλο ΕΠΣΕ (Γ’ Φάση): Δροσιά-Ελλήσποντος 5-6 (πέν., παρ.: 3-3, κ.δ.: 2-2)

Ο Ελλήσποντος επικράτησε στα πέναλτι 6-5 της Δροσιάς (παρ.: 3-3, κ.δ.: 2-2) και προκρίθηκε στα προημιτελικά του κυπέλλου Εύβοιας ‘Πανταζής Απόστολος’.

Οι φιλοξενούμενοι αιφνιδίασαν τους αντιπάλους τους, ανοίγοντας το σκορ στο τρίτο λεπτό με σουτ του Κατσίμπρα, ο οποίος στο 23′ διπλασίασε τα τέρματα τους, σκοράροντας αυτή τη φορά με ψηλοκρεμαστό πλασέ. Σταδιακά ο ΑΠΚΟ ανέβασε την απόδοση του, φτάνοντας τελικά στη μείωση του σκορ στο 42′ με εκτέλεση φάουλ του Λάμπρου. Ο επιθετικός των γηπεδούχων οδήγησε την ομάδα του και στην ισοφάριση, στο 58′, ευστοχώντας σε πέναλτι, με τις δυο ομάδες στη συνέχεια να ψάχνουν το τρίτο γκολ που θα τις έφερνε κοντά στη νίκη-πρόκριση, με το 2-2 τελικά να μην αλλάζει ως το τέλος της κανονικής διάρκειας του αγώνα, με αποτέλεσμα το ματς να οδηγηθεί στην παράταση (οι φιλοξενούμενοι είχαν οριζόντιο δοκάρι με τον Κατσίμπρα στο 81′ και οι γηπεδούχοι μεγάλη ευκαιρία στο 89′ με τον Κροκόδειλο). Εκεί το παιχνίδι συνέχισε να είναι συγκλονιστικό, με τον Κουζούλογλου με πλασέ να δίνει στο 107′ το προβάδισμα στους γηπεδούχους 3-2 και τον Γιαλό με σουτ στο 120′ να λυτρώνει την ομάδα του, ισοφαρίζοντας 3-3 και οδηγώντας τον αγώνα στη ‘ρώσικη ρουλέτα’, όπου η ομάδα της Λαμψάκου επικράτησε 6-5 και πήρε το ‘εισιτήριο’ για την επόμενη φάση του θεσμού.

Αναλυτικά η διαδικασία των πέναλτι, που είχε αγωνιώδη εξέλιξη:

1. Κατσίμπρας (Ελλήσποντος) 0-1
  2. Λάμπρου (Δροσιά) 1-1
  3. Νικολάου (Ελλήσποντος) 1-1 (απόκρουση Τσιμπού)
  4. Ζουρμπουλής (Δροσιά) 1-1 (απόκρουση Τόρα)
  5. Τόρα (Ελλήσποντος) 1-2
  6. Θ. Κουτσαυλής (Δροσιά) 2-2
  7. Μπούρικας (Ελλήσποντος) 2-3
  8. Δεληγιάννης (Δροσιά) 3-3
  9. Αγγελάτος (Ελλήσποντος) 3-4
  10. Κουζούλογλου (Δροσιά) 4-4
  11. Γιαλός (Ελλήσποντος) 4-4 (απόκρουση Τσιμπού)
  12. Φρυγανάς (Δροσιά) 4-4 (απόκρουση Τόρα)
  13. Κικίδης (Ελλήσποντος) 4-5
  14. Αυλωνίτης (Δροσιά) 5-5
  15. Ντούκα (Ελλήσποντος) 5-6
  16. Τζίδρας (Δροσιά) 5-6 (απόκρουση Τόρα)

Πριν την έναρξη του αγώνα τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του Δημήτρη Γατόπουλου.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Κασομούλης/Κωνστάντιος-Βελέντζας.

ΓΚΟΛ: 42′ & 58′ Λάμπρου, 112′ Κουζούλογλου-3′ & 23′ Κατσίμπρας, 120′ Γιαλός.

ΔΡΟΣΙΑ (Γιώργος Λάμπρου): Τσιμπός, Ζαχαράκης, Τζίδρας, Δεληγιάννης, Θ. Κουτσαυλής, Αυλωνίτης, Ζουρμπουλής, Β. Τουλίτσης (56′ Κροκόδειλος), Κουζούλογλου, Φρυγανάς, Λάμπρου.

ΕΛΛΗΣΠΟΝΤΟΣ (Γιώργος Κρόκος): Μπούρος (45′ Τόρα), Γιαλός, Μπούρικας, Αγγελάτος, Ντούκα, Μπασινάς (65′ Μάλλιαρης), Νικολάου, Κικίδης, Κατσίμπρας, Πέτσας, Γεωργαντόπουλος (66′ Ράλλης).

1982-83: Ο ΑΟ Χαλκίς διαπρέπει στη Β’ Εθνική

Γ’ ΕΘΝΙΚΗ: Ηρακλής Λάρισας-Αρτάκη 1-0

Κέρδισε τις εντυπώσεις ο Γιούχτας του Αγ. Γκιόκα κόντρα στον ΟΦΗ!