Α' ΕΣΚΑΣΕ ΜΠΑΣΚΕΤ

Α’ ΕΣΚΑΣΕ: Ανακοίνωση-απάντηση Άρη Αμφίκλειας Life στις Κονίστρες

Ανακοίνωση-απάντηση εξέδωσε ο Άρης Αμφίκλειας Life στη χθεσινή ανακοίνωση των Κονιστρών, όσο αφορά το μεταξύ τους παιχνίδι για την 6η αγωνιστική της Α’ ΕΣΚΑΣΕ που έγινε το περασμένο Σάββατο (58-57).

Αναλυτικά η ανακοίνωση των ”κιτρινόμαυρων”:

Περί της ανακοίνωσης του Α.Ο. Κονιστρών στο stereabasket.

Θα θέλαμε να ενημερώσουμε τον φίλαθλο κόσμο για να μην δημιουργούνται λανθασμένες εντυπώσεις τα εξής:

1. Στην ανακοίνωση τους γράφουν «Σφυρίζεται φάουλ υπέρ της ομάδας μας, διαπληκτίζονται 2 παίκτες και σφυρίζει τεχνική ποινή στον παίκτη της Αμφίκλεια και αποβολή στον δικό μας. Αυτόματα, μια δική μας κατοχή μετατρέπεται σε 1 βολή για εμάς και 2 βολές και κατοχή για τους αντιπάλους.»  Η απάντηση μας: στην συγκεκριμένη φάση που διαπληκτίζονται οι 2 παίκτες, ο παίκτης της ομάδας μας έχει μόνο λεκτική αντιπαράθεση,  ενώ ο παίκτης των Κονιστρών απωθεί βιαίως τον παίχτη της ομάδας μας, δικαίως οι διαιτητές έδωσαν τεχνική ποινή(για την λεκτική αντιπαράθεση) στον παίκτη μας και αποβολή στον παίκτη των Κονιστρών (για βίαιη απώθηση).

2) Στην συνέχεια στην  ανακοίνωση τους γράφουν «Δίνεται φάουλ και βολές σε παίκτη μας, ο 2ος διαιτητής σφυρίζει μη συνέχιση του παιχνιδιού, ο παίκτης επιστρέφει την μπάλα στον 1ο διαιτητή και αυτός την αφήνει να κυλήσει έξω ακυρώνοντας την βολή»  Η απάντηση μας : στην συγκεκριμένη φάση ο παίκτης των Κονιστρών που σουτάρει ελεύθερες βολές χωρίς ποτέ ο  2ος διαιτητής να σφυρίξει μη συνέχιση του παιχνιδιού (έχει και τα 2 χέρια σηκωμένα και περιμένει να εκτελέσει τις βολές) και χωρίς να υπάρχει προφανής λόγος ο παίκτης γυρνάει την μπάλα στον 1ο διαιτητή της αναμέτρησης, όπου και δικαίως ο διαιτητής ακύρωσε την βολή.

Οι συγκεκριμένες φάσεις θα προβληθούν κανονικά αύριο στα εκτενή στιγμιότυπα του παιχνιδιού (highlights) για να βγάλει ο φίλαθλος κόσμος τα συμπεράσματα του.

Επίσης θα θέλαμε να ενημερώσουμε την αγαπητή ομάδα των Κονιστρών ότι  το τελευταίο λεπτό συνολικά είχαν 0/5 βολές (0/2 στο 1:00, 0/1 στα 51δ, και 0/2 στα 8δ)

Στον σύλλογο μας καταλογίστηκαν βήματα σε καλάθι του Τσεκούρα στο 1:02 (σωστά), στα 50 δευτερόλεπτα βήματα στον Τσεκούρα (έχει προηγηθεί φάουλ), στα 12 δευτερόλεπτα με το σκορ 54-57 βήματα στον Χαρατσή (σωστά), όλες οι φάσεις αυτές ήταν «δύσκολες» και θα υπάρχουν και στα highlights .

Τα αναγράφουμε τα παραπάνω γιατί αν οι διαιτητές ήθελαν να στερήσουν την νίκη από τον Α.Ο. Κονιστρών δεν θα είχαν δώσει τα παραπάνω σφυρίγματα εις βάρος της ομάδας μας.

Επίσης η ομάδα μας ουδέποτε έπαιξε σκληρά σε αντίθεσή με την ομάδα των Κονιστρών που ειδικά στο 1ο ημίχρονο η άμυνα τους ήταν υπερβολικά σκληρή και όλα τα φάουλ ήταν κατηγορηματικά ΦΑΟΥΛ!!!

Το ότι υπήρχε η τεράστια διαφορά στα φάουλ ήταν γιατί απλά τα έκαναν με την επιθετική άμυνα (συνεχώς στο όριο του φάουλ ιδιαίτερα μέσα στην ρακέτα) που εφάρμοσαν ιδιαίτερα στο 1ο ημίχρονο!

Το βίντεο του αγώνα το έχουμε ήδη στείλει στην αρμόδια αρχή της Ε.Σ.Κ.Α.Σ.Ε. (ΚΕΔ) για την επαλήθευση των ισχυρισμών μας.

Πιστεύουμε ότι το παιχνίδι το έχασε η ομάδα του  Α.Ο. Κονιστρών και δεν της το στέρησε κάνεις,  καθώς στο τελευταίο λεπτό χάσανε 0/5 βολές , δεν εκμεταλλεύτηκαν τα 3 λάθη της ομάδας μας, ενώ στην τελευταία φάση και μετά από βολές  «ξέχασαν» τον παίκτη της ομάδας μας (Τσεκούρα) στην κυριολεξία σε θέση «offside»

Ευχόμαστε καλή συνέχεια στην ομάδα των Κονιστρών και ιδιαίτερα στον προπονητή της κ. Ιμπέζα που η παρουσία του και μόνο στους πάγκους είναι ιδιαίτερη τιμή για το πρωτάθλημα της περιφέρειας μας”.

Πηγή: stereabasket.gr

Το πρόγραμμα της Basketleague (17η-23η αγωνιστική)

ΝΕΑΝΙΔΩΝ Β’ ΟΜΙΛΟΣ: Σύλλας Αιδηψού-Άρης Θήβας 60-33