EVIASPORTS ΑΛΛΑ ΣΠΟΡ ΧΑΝΤΜΠΟΛ

ΧΑΝΤΜΠΟΛ: ΑΕΚ-Ταταμπάνια 34-26 (photos+videos)

Η ομάδα χάντμπολ της ΑΕΚ στην ιστορική της εμφάνιση στη δεύτερη τη τάξει ευρωπαϊκή διοργάνωση μπήκε με φόρα και έδειξε πως είναι γεννημένη για μεγάλα πράγματα. Η Ένωση «πάτησε» την Ταταμπάνια (34-26) για την 1η αγωνιστική του 4ου Ομίλου του EHF European League, στο κλειστό «Τ. Καμπούρης» της Χαλκίδας και ξεκίνησε το φετινό ευρωπαϊκό της ταξίδι ιδανικά.

Οι οπαδοί της ΑΕΚ έδωσαν δυναμικό «παρών» στις εξέδρες και με την ωραία ατμόσφαιρα που δημιούργησαν ώθησαν τους παίκτες του Δημήτρη Δημητρούλια σε μια σπουδαία νίκη.

Μετά τα πρώτα αναγνωριστικά λεπτά στο παιχνίδι, η ΑΕΚ βρήκε τα πατήματά της και προηγήθηκε (3-1) απέναντι στην Ταταμπάνια, η οποία δεν μπορούσε να αντιδράσει (6-3). Οι «κιτρινόμαυροι» με ευκολία και καλές επιλογές σε άμυνα και επίθεση (11-7) διατήρησαν μια μικρή, αλλά σταθερή διαφορά (13-10) και έτσι από την στιγμή που οι Ούγγροι δεν κατάφεραν να πιέσουν την ΑΕΚ (15-11) έγινε το 16-12 που ήταν και το αποτέλεσμα του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ μπήκε με φόρα (20-14) και ανέβασε ακόμα περισσότερο την υπέρ της διαφορά (23-16). Η Ένωση διατήρησε την εξαιρετική της άμυνα και επίθεση και κατάφερε να ξεφύγει (28-18), αφού η Ταταμπάνια δεν μπορούσε να ακολουθήσει τον ρυθμό των «κιτρινόμαυρων» (29-21). Η ομάδα του Δημήτρη Δημητρούλια δεν έριξε την απόδοσή της και με συγκέντρωση και πάθος έμεινε σε θέση οδηγού (31-24), με αποτέλεσμα να φτάσει σε μια σπουδαία νίκη με 34-26.

Τα πεντάλεπτα: 3-1, 6-3, 11-7, 13-10, 15-11, 16-12 (ημιχρ.), 20-14, 23-16, 28-18, 29-21, 31-24, 34-26.

ΑΕΚ (Δημητρούλιας): Αραμπατζής 3, Μπριάτκα 2, Τζηράς 6, Νικολαϊδης,  Λέμος 2,  Άντζελιτς, Μυλωνάς 7, Ηλιόπουλος, Μπουκοβίνας, Πλάθα 3, Φλορίδο 6, Παπαδιονυσίου, Ουγκάλντε 3, Μπεντζιλαλί, Καλόμοιρος, Μπεριά 2

ΤΑΤΑΜΠΑΝΙΑ (Μάτιτς): Μόλναρ 1, Τοθ 2, Γιουχάζ 3, Μπάλιντ, Περένι, Χόρνιακ 1, Στόινιτς 2, Μπαρτούζ, Σουνάικο 2, Μπάλογκ 5, Ούρμπαν 2, Αντσίν 3, Ζντόλικ 3, Ουσάλ 1, Φοτάς 1.

Διαιτητές: Γιουρίνοβιτς- Μρβιτσα (Κροατία), Παρατηρητής: Κιρλιγκεάνου (Ρουμανία), Δίλεπτα: 3-2, Πέναλτι:3/3-3/4.

Πηγή: aek365.org

Δείτε τις φωτογραφίες του Μιχάλη Πράσινου απ’ τον αγώνα, πατώντας ΕΔΩ.

Στοίχημα: Δύο έδρες που πληρώνουν καλά!

Ν. Κατακαλίδης: ‘Πολύ ποιοτική & καλά δουλεμένη η Αρτάκη’