ΑΛΛΑ ΣΠΟΡ ΠΟΛΟ

Γ’ Εθνική (ημιτελική φάση): Αποκλεισμός για ΝΟΧ στα πέναλτι (photos)

Την ήττα στα πέναλτι γνώρισε ο ΝΟ Χαλκίδας από τον Άργη Καλαμάτας, στα ημιτελικά της τελικής φάσης της Γ’ Εθνικής πόλο, χάνοντας την ευκαιρία να ανέβει στη Β’ Εθνική.

Η ομάδα της Χαλκίδας βρέθηκε να χάνει 0-2 μετά από πέντε περίπου λεπτά αγώνα, κατάφερε όμως να αντιδράσει και να περάσει μπροστά στο σκορ 3-2, στις αρχές του δεύτερου οκταλέπτου,, το τέλος του οποίου βρήκε τις δυο ομάδες ισόπαλες 4-4. Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι και στη συνέχεια, με τον ΝΟΧ να προηγείται 5-4, στο δίλεπτο του τρίτου οκταλέπτου, να μένει πίσω στο σκορ 5-6, μετά από πέντε λεπτά και να ανακτά το προβάδισμα (7-6) με τέρμα του Παλαιολόγου, τέσσερα λεπτά πριν τη λήξη. Ο ‘ιππόκαμπος’ στις επόμενες επιθέσεις του είχε την ευκαιρία να πετύχει ακόμη ένα γκολ και ουσιαστικά να αγκαλιάσει την πρόκριση στον τελικό (που ισοδυναμούσε με άνοδο στη Β’ Εθνική), χωρίς όμως να τα καταφέρει, με την ομάδα της Καλαμάτας να ισοφαρίζει τελικά (7-7) μόλις 17 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη, με γκολ του Τριανταφυλλίδη, οδηγώντας το ματς στα πέναλτι. Εκεί ο Άργης ήταν πιο ψύχραιμος και με επιμέρους σκορ 1-4 (8-11 συνολικά) επικράτησε, εξασφαλίζοντας εκείνος το εισιτήριο για τον τελικό και την άνοδο στην παραπάνω κατηγορία.

8ΛΕΠΤΑ: 1-2, 4-4, 6-6, 7-7, 8-11 (πέναλτι: 1-4).

ΝΟ ΧΑΛΚΙΔΑΣ (Γιάννης Αλαφάκης): Πουλής, Ανδριανόπουλος, Παλαιολόγος 3, Γάτος 1, Αλαφάκης 1, Καρλής, Π. Μερκουριάδης 1, Γεροντίτης, Κωνσταντινίδης, Α. Μερκουριάδης 1, Ν. Μερκουριάδης 1, Δ. Πολίτης, Α. Πολίτης, Μανουσάκης, Βαβουλιώτης.

ΠΑΕ ΑΡΓΗΣ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ (Κωνσταντίνος Πετρόπουλος): Τερεζάκης, Πετρόπουλος, Κλαψιάνος 2, Τριανταφυλλίδης 2, Κ. Τσιότσιος, Μακρής, Κοκκίνης 2, Αβραμόπουλος 1, Παπασταθόπουλος, Βλάσσης, Νταλής, Δουρδούνας, Σπυρίδης, Μπαζάνης, Χ. Τσιότσιος 4.

Δείτε τις φωτογραφίες του Γιώργου Παπανικολάου απ’ το παιχνίδι, πατώντας ΕΔΩ.

Στον ημιτελικό που προηγήθηκε χρονικά, ο ΝΟ Αγίου Νικολάου επικράτησε άνετα του ΝΟ Ιτέας, καταφέρνοντας και εκείνος να φτάσει στον τελικό και στην άνοδο στη Β’ Εθνική.

8ΛΕΠΤΑ: 3-0, 6-1, 9-4, 13-6.

ΝΟ ΑΓΙΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΥ (Γιάννης Κατρουζανάκης): Ασκοξυλάκης, Αμπατζίδης 3, Γεωργόπουλος, Χάνδανος 1, Κουλουράκης, Φαζός 4, Μ. Κάμπανος Ι 3, Κώτσος, Διαλυνάς, Κοντογιάννης, Στάικος 2, Μ. Κάμπανος ΙΙ.

ΝΟ ΙΤΕΑΣ (Δημήτρης Κουλουμπούρος): Μιχαλόπουλος, Γιογάκης, Μήττας 1, Καραχάλιος, Κουτρολίκος, Καΐλας, Παρατσόκας, Τσιγαρίδας 3, Κούκος 2.

Η τελική φάση της Γ’ Εθνικής, που διεξάγεται στο κολυμβητήριο Χαλκίδας, ολοκληρώνεται σήμερα με τη διεξαγωγή του μικρού τελικού (3.15 μ.μ., ΝΟ Χαλκίδας-ΝΟ Ιτέας) και του μεγάλου τελικού (4.30 μ.μ., ΝΟ Αγίου Νικολάου-ΠΑΕ Άργης Καλαμάτας).

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι τελικές βαθμολογίες των ομίλων, καθώς και το υπόλοιπο πρόγραμμα ως και τον μεγάλο τελικό:

ΑΝΟ Αργυρούπολης-ΝΟ Χαλκίδας 8-13

ΤΕΛΙΚΗ ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: ΝΟ Αγίου Νικολάου 12 40-22, ΝΟ Χαλκίδας 9 44-25, ΑΝΟ Αργυρούπολης 4 31-36, Νηρέας Πατρών 4 41-40, Νίκη Βόλου 0 28-58.

ΠΑΕ Άργης Καλαμάτας-ΝΟ Ιτέας 11-4

ΤΕΛΙΚΗ ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: ΠΑΕ Αργής Καλαμάτας 12 57-28, ΝΟ Ιτέας 9 45-31, ΣΑΠΚ Νεάπολης 6 48-33, ΝΟ Καβάλα Αργοναύτες 3 34-51, ΑΟ Καστέλας 0 29-59.