ΑΛΛΑ ΣΠΟΡ ΠΟΛΟ

Γ’ Εθνική (τελική φάση): Στα ημιτελικά ο ΝΟΧ-ένα βήμα πριν την άνοδο! (photos)

Την πρόκριση στα ημιτελικά, όπου θα έχει την ευκαιρία να διεκδικήσει την άνοδο στη Β’ Εθνική, εξασφάλισε ο ΝΟΧ επικρατώντας της Αργυρούπολης 13-8, για την 5η αγωνιστική του 1ου ομίλου της τελικής φάσης της Γ’ Εθνικής υδατοσφαίρισης, που διεξάγεται στο κολυμβητήριο Χαλκίδας.

Μετά από ένα μάλλον μέτριο πρώτο οκτάλεπτο, η ομάδα της Χαλκίδας άρχισε να βρίσκει ρυθμό κλείνοντας το ημίχρονο στο +2 (5-7). Με σερί τεσσάρων ‘αναπάντητων’ τερμάτων ο ‘ιππόκαμπος’ βρέθηκε στο +5, περίπου δύο λεπτά μετά την έναρξη του τρίτου οκταλέπτου, το οποίο έκλεισε στο 6-12, έχοντας ουσιαστικά ‘κλειδώσει’ τη νίκη και την πρόκριση, με το παιχνίδι να ολοκληρώνεται με 8-13.

Στον αυριανό ημιτελικό (10.30 π.μ.) ο ΝΟΧ θα αντιμετωπίσει τον Άργη Καλαμάτας. Σε περίπτωση νίκης θα εξασφαλίσει την άνοδο στη Β’ Εθνική και θα έχει την ευκαιρία να διεκδικήσει το απόγευμα της Κυριακής (4.30 μ.μ.) τον τίτλο του πρωταθλητή της Γ’ Εθνικής (απέναντι σε έναν εκ των ΝΟ Αγίου Νικολάου και ΝΟ Ιτέας).

8ΛΕΠΤΑ: 2-2, 5-7, 6-12, 8-13.

ΑΝΟ ΑΡΓΥΡΟΥΠΟΛΗΣ (Νίκος Αλεξανδράκης): Βεζάκης, Παρίσης 3, Κ. Ηλιάδης, Αλεξανδράκης 3, Βιεννάς, Δεληγιάννης, Γιαννάτος, Σουσούνης, Παυλόπουλος, Γ. Ηλιάδης, Σιαβέλης, Φουστέρης, Ζαχαρίου, Παπαδημητρίου 2.

ΝΟ ΧΑΛΚΙΔΑΣ (Γιάννης Αλαφάκης): Α. Πολίτης, Ανδριανόπουλος, Παλαιολόγος 2, Γάτος, Αλαφάκης, Καρλής 1, Π. Μερκουριάδης, Γεροντίτης, Αθάνατος, Α. Μερκουριάδης 6, Ν. Μερκουριάδης 3, Δ. Πολίτης, Τρίκας, Μανουσάκης 1, Πολύζος.

Δείτε φωτογραφίες απ’ το παιχνίδι, πατώντας ΕΔΩ.

Γ’ Εθνική (τελική φάση): Άνετη νίκη στην πρεμιέρα ο ΝΟΧ! (photos)

Γ’ Εθνική (τελική φάση): ‘2 στα 2’ ο ΝΟΧ με Νηρέα! (photos)

Γ’ Εθνική (πόλο-τελική φάση): Τ’ αποτελέσματα της 3ης αγωνιστικής

Γ’ Εθνική (τελική φάση): Ήττα στις λεπτομέρειες για ΝΟΧ από ΝΟΑΝ (photos)

 

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι τελικές βαθμολογίες των ομίλων, καθώς και το υπόλοιπο πρόγραμμα ως και τον μεγάλο τελικό:

Α’ ΟΜΙΛΟΣ

1η αγωνιστική

ΝΟ Χαλκίδας-Νίκη Βόλου 14-7

ΝΟ Αγίου Νικολάου-ΑΝΟ Αργυρούπολης 11-3

2η αγωνιστική

Νηρέας Πατρών-ΝΟ Χαλκίδας 3-11

Νίκη Βόλου-ΝΟ Αγίου Νικολάου 6-11

3η αγωνιστική

ΑΝΟ Αργυρούπολης-Νίκη Βόλου 11-6

ΝΟ Αγίου Νικολάου-Νηρέας Πατρών 11-7

4η αγωνιστική

ΝΟ Χαλκίδας-ΝΟ Αγίου Νικολάου 6-7

Νηρέας Πατρών-ΑΝΟ Αργυρούπολης 9-9

5η αγωνιστική

Νίκη Βόλου-Νηρέας Πατρών 9-22

8ΛΕΠΤΑ: 3-4, 4-10, 6-15, 9-22.

ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ (Νίκος Κωνσταντέλιας): Βαλάσης, Δασκαλάκης, Πετρίδης 2, Μαυρομάτης, Ζαχαριάς, Άγγος 1, Παναγόπουλος, Μάκος, Αναστασόπουλος 2, Ματσαγκός 4, Σινάνης, Κοντόζης.

ΝΗΡΕΑΣ ΠΑΤΡΩΝ (Γωγώ Τσινιά): Παναγόπουλος, Καράμπουλας 1, Κολλιόπουλος, Χρυσανθόπουλος 1, Εμερετλής, Ζερνιώτης 5, Γουρδούπη 1, Τσιτσαράς 2, Μεντζίνης 9, Γιαννόπουλος 1, Δελαπόρτας 1, Λουκόπουλος, Κοκμότος 1.

ΑΝΟ Αργυρούπολης-ΝΟ Χαλκίδας 8-13

ΤΕΛΙΚΗ ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: ΝΟ Αγίου Νικολάου 12 40-22, ΝΟ Χαλκίδας 9 44-25, ΑΝΟ Αργυρούπολης 4 31-36, Νηρέας Πατρών 4 41-40, Νίκη Βόλου 0 28-58.

 

Β’ ΟΜΙΛΟΣ

1η αγωνιστική

ΝΟ Ιτέας-ΑΟ Καστέλας 15-4

ΣΑΠΚ Νεάπολης-ΠΑΕ Άργης Καλαμάτας 10-14

2η αγωνιστική

ΑΟ Καστέλας-ΣΑΠΚ Νεάπολης 5-16

ΝΟ Καβάλας Αργοναύτες-ΝΟ Ιτέας 12-18

3η αγωνιστική

ΠΑΕ Άργης Καλαμάτας-ΑΟ Καστέλας 13-6

ΣΑΠΚ Νεάπολης-ΝΟ Καβάλα Αργοναύτες 18-6

4η αγωνιστική

ΝΟ Καβάλας Αργοναύτες-ΠΑΕ Άργης Καλαμάτας 8-19

ΝΟ Ιτέας-ΣΑΠΚ Νεάπολης 8-4

5η αγωνιστική

ΑΟ Καστέλας-ΝΟ Καβάλα Αργοναύτες 14-15

8ΛΕΠΤΑ: 4-3, 7-6, 11-12, 14-15.

ΑΟ ΚΑΣΤΕΛΑΣ (Ξενοφών Μαρκόπουλος): Μεσσήνης, Κανάκης, Σαϊβανίδης, Νικολαΐδης, Ν. Κοτσάμπας 1, Χάλαρης 8, Χ. Κοτσάμπας 1, Πετράκης 3, Γαβαλάς, Γεωργίου, Μουτακίδης 1.

ΝΟ ΚΑΒΑΛΑΣ ΑΡΓΟΝΑΥΤΕΣ (Θόδωρος Ανανιάδης): Καστρινός, Χατζημιχαήλ, Ευτυχίδης, Ν. Πατέρας 7, Συμιτλιώτης, Μ. Πατέρας, Παπαγεωργίου 3, Γ. Πατέρας, Ανδρεαδάκης, Π. Ανανιάδης 5, Κ. Ανανιάδης, Κερκίδης

ΠΑΕ Άργης Καλαμάτας-ΝΟ Ιτέας 11-4

8ΛΕΠΤΑ: 3-1, 8-1, 9-2, 11-4.

ΠΑΕ ΑΡΓΗΣ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ (Κωνσταντίνος Πετρόπουλος):  Τερεζάκης, Πετρόπουλος, Κλαψιανός 1, Τριανταφυλλίδης 1, Κ. Τσιότσιος 3, Μακρής, Κοκκίνης, Αβραμόπουλος, Παπασταθόπουλος, Βλάσσης, Νταλής, Δουρδούνας, Σπυρίδης, Χιώτης, Χ. Τσιότσιος 3.

ΝΟ ΙΤΕΑΣ (Δημήτρης Κουλουμπούρος): Μιχαλόπουλος, Γιογάκης, Μήττας 4, Καραχάλιος, Κουτρολίκος, Καΐλας, Παρατσόκας, Τσιγαρίδας, Κούκος.

ΤΕΛΙΚΗ ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: ΠΑΕ Αργής Καλαμάτας 12 57-28, ΝΟ Ιτέας 9 45-31, ΣΑΠΚ Νεάπολης 6 48-33, ΝΟ Καβάλα Αργοναύτες 3 34-51, ΑΟ Καστέλας 0 29-59.

 

Κυριακή 3/10

ΗΜΙΤΕΛΙΚΟΙ

9 π.μ.

ΝΟ Αγίου Νικολάου-ΝΟ Ιτέας

10.30 π.μ.

ΝΟ Χαλκίδας-ΠΑΕ Αργής Καλαμάτας

 

ΤΕΛΙΚΟΙ

3 μ.μ.

Μικρός τελικός

4.30 μ.μ.

Μεγάλος τελικός

*Στη Β’ Εθνική ανεβαίνουν οι ομάδες που θα φτάσουν στον μεγάλο τελικό.

Ακολουθήστε το eviasports.gr στο Google News και μάθετε
πρώτοι όλα τα τελευταία αθλητικά νέα της Εύβοιας!
Ενισχύστε την προσπάθεια του eviasports.gr. Κάντε την Δωρεά σας μέσω PayPal ή μέσω τράπεζας Πειραιώς

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΑΚΟΜΗ

Πέρσι… σαν σήμερα (14/11/2021)

eviasports

ΑΣ Ειρήνη Χαλκίδας: Θετική παρουσία στον τελικό παγκορασίδων

Κώστας Λαγός

Lockdown: Περίπατος διαμαρτυρίας με στολές και μπάλες στον Βόλο

eviasports