EVIASPORTS ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΠΣΕ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Σαν Σήμερα (25/9/2013): Ηρακλής Ψαχνών-Βέροια 3-1

Ο Ευβοιώτης Ηρακλής νίκησε 3-1 τη Βέροια και είναι φαβορί για την πρόκριση εν όψει και της ρεβάνς * Γκολάρα ο Κρητικός, MVP ο Κοιλιάρας * Από ένα δοκάρι οι δύο ομάδες

Ηρακλής Ψαχνών για… φίλημα! Οι Ευβοιώτες, πραγματοποιώντας στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα εντυπωσιακή εμφάνιση, επικράτησαν την Τετάρτη (25/9) 3-1 της Βέροιας εντός έδρας και είναι το φαβορί για την πρόκριση στον επόμενο γύρο του Κυπέλλου Ελλάδας εν όψει και της ρεβάνς στην Ημαθία.

Πρωταγωνιστές για την ομάδα του Γιώργου Λάμπρου ήταν ο Στέλιος Κρητικός, ο οποίος… χτύπησε δις, με το δεύτερο γκολ του, ωστόσο, να είναι για… highlights, αφού το πέτυχε με ανάποδο ψαλίδι, αλλά και ο Δημήτρης Κοιλιάρας, που πέτυχε ένα γκολ, έφτιαξε άλλο ένα και έκανε άνω-κάτω την αντίπαλη άμυνα.

Δύσκολα πλέον τα πράγματα για τη Βέροια του Τον Κάανεν, η οποία, αν θέλει να πάρει την πρόκριση στην επόμενη φάση, θα πρέπει να κάνει μια μεγάλη ανατροπή στη ρεβάνς που ακολουθεί.

Οι παίκτες της «Βασίλισσας του Βορρά» στο πρώτο μέρος παρουσίασαν τραγική εικόνα, με αποτέλεσμα να βγάλουν τον προπονητή τους Τον Κάανεν από τα ρούχα του. Τα πάρα πολλά αβίαστα λάθη στη μεσαία γραμμή, οι κακές τοποθετήσεις στην άμυνα και η σχεδόν ανύπαρκτη επιθετική λειτουργία ήταν χαρακτηριστικά της Βέροιας, η οποία, αν εξαιρέσουμε μία ευκαιρία στο 10′, σε τετ α τετ του Αποστολόπουλου, που βγήκε και έδιωξε σωτήρια ο Πουρής, δεν πάτησε σε άλλη περίπτωση την αντίπαλη περιοχή. Και όχι μόνο αυτό, αλλά είχε δώσει στον Ηρακλή Ψαχνών το δικαίωμα να κάνει σχεδόν ό,τι θέλει στον αγωνιστικό χώρο…

Οι Ευβοιώτες του Γιώργου Λάμπρου, λοιπόν, στο πρώτο 45λεπτο ήταν το απόλυτο αφεντικό του ματς! Με ηρεμία στο παιχνίδι τους, σωστή ανάπτυξη και καλή οργάνωση στην άμυνα, πίεζαν αρκετά, ενώ στην επίθεση η τετράδα των Γκμπαγκουιντί, Τσιμόντζι, Κοιλιάρα και Κρητικού προκαλούσε αρκετά ρήγματα.

Κάπως έτσι, ο Ηρακλής απείλησε αρχικά στο 9′ με ένα καλό σουτ του Κοιλιάρα, ενώ στο 27′ ο Γκμπαγκουιντί προσπάθησε να νικήσει τον Λόπεθ με απευθείας εκτέλεση φάουλ, ωστόσο η μπάλα έφυγε άουτ. Εφτά λεπτά αργότερα, οι γηπεδούχοι είδαν την υπεροχή τους να αποφέρει καρπούς. Αφού… έκρυψαν την μπάλα από αριστερά με εξαιρετική συνεργασία των Τσιμόντζι – Γκμπαγκουιντί, ο τελευταίος ανατράπηκε μέσα στην περιοχή από τον Σισοκό κερδίζοντας το πέναλτι. Την εσχάτη των ποινών ανέλαβε να εκτελέσει ο Κρητικός, ο οποίος έγραψε το 1-0 (36′), που ήταν και σκορ ημιχρόνου.

Στην επανάληψη, μπορεί ο Τον Κάανεν να έριξε στο ματς τους Σιόντη – Τζημογιάννη για να… σουλουπώσουν κάπως την εικόνα στη μεσοαμυντική γραμμή, ωστόσο ο Ηρακλής Ψαχνών κατάφερε να φτάσει και σε ένα δεύτερο γκολ! Και τι γκολ, με ανάποδο ψαλίδι… Στο 54′, λοιπόν, αφού ο Κοιλιάρας έκανε υπέροχη προσπάθεια από αριστερά, σέντραρε για τον Στέλιο Κρητικό, ο οποίος, αφού σταμάτησε την μπάλα με την άνεσή του, έπιασε ένα ανάποδο ψαλίδι από το ύψος του πέναλτι, στέλνοντας αργά και βασανιστικά την μπάλα στο παραθυράκι της εστίας του Λόπεθ.

Αυτό το δεύτερο τέρμα έδειχνε να… αφυπνίζει τους ποδοσφαιριστές της «Βασίλισσας του Βορρά», οι οποίοι, βάζοντας περισσότερο πάθος και διάθεση στο παιχνίδι τους, κυνήγησαν την ισοφάριση. Στο 56′ την άγγιξαν, αλλά σε έναν κεραυνό εκτός περιοχής του Σεκούντο Ρίος, η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι.

Η Βέροια συνέχισε να ανεβάζει συνεχώς την απόδοση και την πίεσή της στα καρέ του Ηρακλή Ψαχνών, ο οποίος μετά το 60’… έκατσε. Η ομάδα του Τον Κάανεν τελικά κατάφερε να βρει το δρόμο προς τα δίχτυα από ένα στημένο… Στο 72′ ο Ντα Κόστα εκτέλεσε το Κόρνερ και ο Δημήτρης Μάνος με κεφαλιά έγραψε το 2-1.

Από εκεί και πέρα και στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι ανέβηκαν αρκετά ψηλά ψάχνοντας την ισοφάριση, ωστόσο άφηναν πολλά αμυντικά κενά. Αυτά εκμεταλλεύτηκε ο Ηρακλής, ο οποίος στο 83′ έβγαλε φαρμακερή αντεπίθεση με τον Λάμπρου, βρήκε τον Κοιλιάρα και εκείνος με δυνατό διαγώνιο σουτ νίκησε τον Λόπεθ, διαμορφώνοντας το τελικό 3-1.

Ένα λεπτό πριν από τη συμπλήρωση των 90′ οι Ευβοιώτες θα μπορούσαν να βάλουν το κερασάκι στην τούρτα, αλλά σε κεφαλιά του Παλαιολόγου η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι.

* Καλή η διαιτησία του Χαράλαμπου Καλογερόπουλου (Αθηνών).

Κίτρινες: 80′ Λάμπρου, 90′ Πουρής – 26′ Παυλίδης, 53′ Σισοκό.

ΗΡΑΚΛΗΣ ΨΑΧΝΩΝ (Γιώργος Λάμπρου): Πουρής, Τζανής, Παλαιολόγος, Στουρνάρας, Φοντακάρο, Επιτροπάκης (72′ Λάμπρου), Γκμπαγκουιντί (66′ Ντελέκος), Τσιμόντζι, Μπακομήτρος, Κοιλιάρας, Κρητικός (86′ Νικολόπουλος).

ΒΕΡΟΙΑ (Τον Κάανεν): Λόπεθ, Αποστολόπουλος, Ορέστες (46′ Τζημογιάννης), Σισοκό, Οικονόμου, Σεκούντο Ρίος, Όστοϊτς, Παυλίδης (46′ Σιόντης), Μπαργκάν (68′ Πλαβούκος), Ντα Κόστα, Μάνος.

Πηγή: a-sports.gr

Αρτεμησιακός: Κάλεσμα προς το έμψυχο δυναμικό του για τις 5/7

Λήλας Βασιλικού: Τέλεσε τον αγιασμό

ΠΑΙΔΩΝ ΕΠΣΕ (Δ’ ΟΜΙΛΟΣ): Αμαρυνθιακός-Όλυμπος Γυμνού/Ταμυναϊκός 6-3