EVIASPORTS.GR Β' ΕΘΝΙΚΗ ΙΣΤΟΡΙΚΑ-ΡΕΤΡΟ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ ΣΤΗΛΕΣ

1982: ΑΟ Χαλκίς-Ατρόμητος 1-0

Μετά από ένα άγονο πρώτο ημίχρονο, η Χαλκίδα κατάφερε στην επανάληψη ανεβάζοντας τον δείκτη της συλλογικής απόδοσης της σε ικανοποιητικά επίπεδα, να υπερισχύσει τον φιλοξενούμενων και να επιτύχει ουσιαστική νίκη επί του Ατρόμητου Αθηνών με 1-0. Μια νίκη συνάμα πολύτιμη, αν αναλογισθούμε ότι επιτεύχθηκε στην εκπνοή του τελευταίου 10λεπτου, σ’ ένα διάστημα όπου το ‘φάγωμα’ του χρόνου είχε δημιουργήσει μια πιεστική ψυχολογία στις προσπάθειες των παικτών της Χαλκίδας, με αποτέλεσμα το γκολ να μην ‘έρχεται’ παρά την επιθετική υπεροπλία των γηπεδούχων.

Στο α’ ημίχρονο η Χαλκίδα έχοντας την εδαφική και τεχνική πρωτοβουλία κατάφερε να είναι κυρίαρχη στο χώρο του κέντρου, χάρη βέβαια και στις φιλότιμες αλλά και ολοκληρωμένες προσπάθειες του Αυγέρη, που έδειξε ότι μπορεί να αναλάβει ηγετικό ρόλο στην ομάδα. Στην επίθεση όμως τα πράγματα φαίνονταν δύσκολα, αφού οι επιθετικοί χωρίς να υστερούν στον αγωνιστικό τομέα, ελάχιστα κατάφερναν να συνδυάζονται αποτελεσματικά Οι θεωρητικά απλές ενέργειες αποκτούσαν περίπλοκο χαρακτήρα στα πόδια των Αναγνωστάκη-Παναγιωτίδη-Βρύνιου με αποτέλεσμα οι αμυντικοί των φιλοξενούμενων να ανασυγκροτούνται και να εκμηδενίζουν τον κίνδυνο του ‘γκολ’. Επίσης οι ψηλές σέντρες έβρισκαν κατά κανόνα τα κεφάλια των υψηλόσωμων αμυντικών του Ατρόμητου Αθηνών.

Στο β’ ημίχρονο η Χαλκίδα παίζοντας πιο απλά και πιο οργανωμένα κατάφερε να γίνει πιο επικίνδυνη στην δημιουργία ευκαιριών. Όμως ο Παναγιωτίδης σε δύο-τρεις περιπτώσεις φάνηκε άστοχος με αποτέλεσμα το σκορ να μην πάρει τις ‘διαστάσεις’ που έπρεπε σε αντιπαραβολή με το επιθετικό ‘ανέβασμα’ της ομάδος. Ωστόσο στο β’ ημίχρονο οι επιθετικοί του Ατρομήτου Αθηνών και ιδίως ο Μητράκος, κατάφεραν να φθάσουν σε δύο περιπτώσεις πολύ κοντά στο γκολ, όπου χάρη κυρίως στην ετοιμότητα του Κωνσταντώνη η εστία των γηπεδούχων έμεινε ανέπαφη. Εντοπίζοντας την προέλευση των επικίνδυνων αυτών αντεπιθέσεων θα λέγαμε ότι οφείλονταν στην μη στενή επιτήρηση του ταχύτατου και πολύ δυνατού Μητράκου από τον σέντερ-μπακ Καρατζά, δικαιολογημένα όμως γιατί ανέπτυσσε τις προσπάθειες του πότε απ΄ τον χώρο ευθύνης των σέντερ-μπακ και ποτέ από τα άκρα κάτι που ‘μπέρδευε’ την αμυντική επιτήρηση των Καρατζά-Σταμέλου, βρίσκοντας έτσι ‘διαδρόμους’ προς την εστία του Κωνσταντώνη.

Επίσης οι νεοεισελθέντες Ταυταρίδης-Αναγνώστου κλήθηκαν να παίξουν επιθετικό ρόλο με βασική επιδίωξη την επιτυχία του γκολ, κάτι βέβαια που έγινε στο 81′ όταν:

Ο Ταυταρίδης πάσαρε στον Καλαβρή, ο οποίος μπαίνοντας δυναμικά στην μικρή περιοχή έστειλε την μπάλλα στα δίκτυα του Σιαβάλα γράφοντας το τελικό 1-0.

Φάση από τον χθεσινό αγώνα ΧΑΛΚΙΔΑΣ-ΑΤΡΟΜΗΤΟΥ ΑΘ. (1-0). Η μπάλλα περνά άουτ και χάνεται καλή ευκαιρία. Διακρίνονται οι Καλαβρής-Παναγωτίδης. (Φωτογραφία: Βασ. Πλατή).

Οι κυριότερες φάσεις που ‘χρωμάτισαν’ την αγωνιστική δομή των δύο ημιχρόνων ήταν:

• Στο 27′ όταν ο Σταμέλος επιχειρεί ατομική προσπάθεια για να σουτάρει δυνατά και γωνιακά αλλά ο Σιαβάλας να αποκρούει θετικά.
  • Στο 33′ όταν σε λανθασμένο γύρισμα της μπάλλας από τον Ρυμική, επωφελείται ο Αναγνωστάκης για να στείλει την μπάλλα απελπιστικά άουτ.
  • Στο 35′ ο Παναγιωτίδης πιάνει μονοκόμματο σουτ ύστερα από σέντρα του Αναγνωστάκη άστοχα άουτ.
  • Στην μοναδική κάθοδο τους οι Περιστεριώτες κατά το πρώτο ημίχρονο με τον Μητράκο, χάνουν την ευκαιρία στο 38′ να προηγηθούν στο σκορ.
  • Στο 55′ με κεφαλιά-πάσα του Φώκου ο Παναγιωτίδης χάνει ευκαιρία να στείλει την μπάλλα με κεφαλιά στα δίχτυα του Σιαβάλα.
  • Στο 50′ ο Μητράκος μπαίνει επικίνδυνα, ο Κωνσταντώνης αποκρούει ασταθώς και ο επερχόμενος Στίνης αστοχεί από πολύ κοντά.
  • Στο 66′ αλλεπάλληλα σουτ των φιλοξενούμενων, συνεχόμενες αποκρούσεις για να απομακρυνθεί στην συνέχεια η μπάλλα.
  • Στο 71′ ο Παναγιωτίδης εξ επαφή, σουτάρει στα χέρια του Σιαβάλα.
  • Στο 84′ και στο 88′ ο διαιτητής κ. Παγάδας δείχνει κίτρινες κάρτες στους Παπαθεοδώρου και Κωνσταντώνη για σκληρό παιχνίδι και καθυστέρηση παιχνιδιού αντιστοίχως.

Γενικά το παιχνίδι των Χαλκιδέων κυμάνθηκε σε πιο αυξομειωτική κλίμακα απόδοσης σαφώς ικανοποίησε αλλά δεν ενθουσίασε θα λέγαμε τους φιλάθλους της. Διακρίθηκαν κατά κύριο λόγο οι Αυγέρης-Καρατζάς και Σταμέλος, οι δύο τελευταίοι χάρη στο ενθουσιώδες και δυναμικό παιχνίδι τους.

Απ’ τον Ατρόμητο Αθηνών που ήταν ένα δυνατό και μαχητικό συγκρότημα διακρίθηκαν οι Χριστόπουλος-Ρίκας και Μητράκος.

Με λάθη η διαιτησία του κ. Παγάδα (Θεσσαλονίκης).

ΟΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ:

ΑΟ ΧΑΛΚΙΣ: Κωνσταντώνης, Σταμέλος, Βουτσάς, Καρατζάς, Παπαθεοδώρου, Αυγέρης, Καλαβρής, Αναγνωστάκης (65′ Ταυταρίδης), Βρύνιος, Παναγιωτίδης, Φώκος (55′ Αναγνώστου).

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ ΑΘΗΝΩΝ: Σιαβάλας, Θεοδώρου, Μαργαριτόπουλος, Χριστόπουλος, Ρυμικής, Βασιλόπουλος, Τριανταφύλλου, Τριζής, Μητράκος, Ρίκας, Στίνης (62′ Καλογήρου).

ΕΙΣΙΤΗΡΙΑ: 2.343

ΕΙΣΠΡΑΞΕΙΣ: 451.000 δρχ.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (μετά από 7 αγωνιστικές-νότιος όμιλος Β’ Εθνικής): Διαγόρας Ρόδου 10, Προοδευτική 10, Παναιτωλικός 10, Αχαρναϊκός 9, Χαλκίδα 8, Κόρινθος 8, Ατρόμητος Αθηνών 8, Αιγάλεω 8, Αχαϊκή 7, Ατρόμητος Πειραιά 7, Παναιγιάλειος 7, Ιωνικός 7, Ηρόδοτος 7, Αιολικός 6, Φωστήρας 6, Βύζας 5, Εθνικός Αστέρας 5, Πανηλειακός 5, Πανελευσινιακός 4, Χανιά 3.