Αγαπημένα ΡΟΗ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ ΠΡΟΠΑΙΔΩΝ ΕΠΣΕ

Σαν Σήμερα (23/6/2019): Κύζικος Αρτάκης-Ακαδημία Ερέτριας 5-1 (photos)

Ο Κύζικος Αρτάκης κέρδισε στον τελικό την Ακαδημία Ερέτριας με 5-1 και κατέκτησε το πρωτάθλημα προπαίδων ‘Κουκουβάος Αντώνιος’ της ΕΠΣΕ.

Η ομάδα της Αρτάκης ήταν καλύτερη σ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα, καταφέρνοντας να επιβάλλει το ρυθμό της και να φτάσει κοντά στην κατάκτηση του τίτλου απ’ το πρώτο μέρος, οπότε και πήρε μεγάλο προβάδισμα στο σκορ. Οι Αρτακιανοί άνοιξαν το σκορ στο τέταρτο λεπτό με τελική του Μπόκου και έξει λεπτά μετά ο Σπύρου με μακρινό σουτ διπλασίασε τα τέρματα του Κύζικου. Στο 15′ ήταν η σειρά του Βουγιούκα να σκοράρει από μακριά, κάνοντας το 3-0. Ο Μπασούκος με πλασέ από κοντά έκανε στο 25′ το 4-0, που ήταν το αποτέλεσμα ημιχρόνου. Στο πέμπτο λεπτό της επανάληψης ο Μπόκος βρέθηκε σε θέση τετ-α-τετ με τον αντίπαλο πορτιέρο και τελειώνοντας εύστοχα την προσπάθεια του, σημειώσε το πέμπτο τέρμα της ομάδας του και το δεύτερο προσωπικό. Στο επόμενο λεπτό ο Τσίγκας με πλασέ από κοντά μείωσε για την ομάδα της Ερέτριας και διαμόρφωσε το τελικό 5-1.

Γενικότερα και οι δύο ομάδες πρόσφεραν ωραίο θέαμα στους φίλους των δύο ομάδων που βρέθηκαν στο γήπεδο του Αγίου Λουκά, στον τελικό του πρωταθλήματος που ήταν αφιερωμένος στη μνήμη του αδικοχαμένου ποδοσφαιριστή της τοπικής ομάδας Αντώνη Κουκουβάου (σε μέλη της οικογένειας του απονεμήθηκε τιμητική πλακέτα στη μνήμη του από την ΕΠΣΕ και από τον Κύζικο δόθηκε λάβαρο της ομάδας). Σε έναν ακόμη αγώνα τελικών των διοργανώσεων της ΕΠΣΕ οι διαιτητές συμμετείχαν αφιλοκερδώς, κάτι που αξίζει να μνημονεύεται. Η διοργάνωση ολοκληρώθηκε με τις απονομές μεταλλίων και κυπέλλων στους πρωταθλητές και στους δευτεραθλητές, από τον πρόεδρο της επιτροπής πρωταθλημάτων υποδομών της ΕΠΣΕ Αντώνη Παπαδάκη, τους αντιπροέδρους της ‘Ένωσης’ Γιάννη Ρέτσα και Τάσο Τσεκούρα και τον γενικό γραμματέα Γιώργο Πίσχινα.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Καρβελάς/Σέρρας-Γάτος.

ΓΚΟΛ: 4′ & 35′ Μπόκος, 10′ Σπύρου, 15′ Βουγιούκας, 25′ Μπασούκος-36′ Τσίγκας.

Κύζικος Αρτάκης (Μιχάλης Μαύρος): Φωτιάδης, Μιτζιφίρης, Γένης (60′ Αδαμόπουλος Β.), Στούμπος, Μπόκος, Μπασούκος (50′ Αδαμόπουλος Κ.), Βουγιούκας, Σπύρου, Χουλιάρας (31′ Μανιάς), Μπίστα (58′ Καλομοίρης), Γραμματικός.

Ακαδημία Ερέτριας (Σπύρος Μήτρου): Ντότσι (31′ Μητακίδης), Παπαϊωάννου (22′ Τσίγκας), Τσίτσικας (59′ Τσώκος), Ψωμαδέλης (59′ Μπασινάς Ε.), Κιάκης, Αρσένοπουλος, Μπαλάκας, Παναγιάρης (59′ Κιοσεγιάν), Ντερβίσι (59′ Μπασινάς Ι.), Ζέκα, Μαγκουτάς (59′ Μπασινάς Κ.).

Δείτε φωτογραφίες απ’ τον τελικό, πατώντας ΕΔΩ και ΕΔΩ.

Νηλέας Νεοχωρίου: Νέο ξεκίνημα με βλέμμα στο μέλλον! (photos)

Σαν Σήμερα (26/3/2016): Καστέλλα-Αυλίδα 1-2

Σαν Σήμερα (19/1/2014): Σκύρος-Όλυμπος Γυμνού 0-1