EVIASPORTS Β' ΕΘΝΙΚΗ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Σαν Σήμερα (19/5/2013): Εθνικός Γαζώρου-Ηρακλής Ψαχνών 1-1 (videos)

Τον βαθμό της ισοπαλίας πήρε ο ΕΘΝΙΚΟΣ ΓΑΖΩΡΟΥ, μετά το τελικό 1-1 με τον ΗΡΑΚΛΗ ΨΑΧΝΩΝ, στον αγώνα που έγινε στο Δημοτικό Γήπεδο Σερρών, στο πλαίσιο της 40ης αγωνιστικής της Football League.
Πριν το σφύριγμα της έναρξης του αγώνα τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή, για να τιμηθεί η ημέρα μνήμης της Γενοκτονίας των Ποντίων. Στην αρχική εντεκάδα στο παιχνίδι με τον Ηρακλή Ψαχνών έκανε το ντεμπούτο του ως επαγγελματίας με την φανέλα του Εθνικού Γαζώρου ο 19χρονος επιθετικός, Αλέξανδρος Μεντής, ο οποίος προωθήθηκε από την δεύτερη ομάδα.

Ο Εθνικός Γαζώρου κέρδισε τρία κόρνερ στο πρώτο 20λεπτο, τα οποία εκτελέστηκαν χωρίς κάποιο θετικό αποτέλεσμα. Στο 33΄ μετά από ωραία σέντρα του Μεντή, ο Κωνσταντινίδης έπιασε την κεφαλιά όμως ο Σικαλιάς μπλόκαρε. Στο 36΄ διαγώνιο σουτ του Γέσιτς άνοιξε το σκορ για τον Ηρακλή Ψαχνών κάνοντας το 0-1. Στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου ένα σουτ του Διαμαντίδη έξω από την μεγάλη περιοχή, έφυγε εκτός εστίας.

Με τις πρώτες αλλαγές και για τις δύο ομάδες ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο, χωρίς φάσεις και στις δυο εστίες. Στο 63΄ με το που πέρασε στον αγωνιστικό χώρο ο Δημήτρης Γαϊδαρτζής, μετά από πάσα του Διαμαντίδη, έκανε το 1-1 για τον Εθνικό Γαζώρου. Στο 77΄ ο Μεντής επιχειρεί ένα γυριστό σουτ έξω από την μεγάλη περιοχή, αλλά η μπάλα καταλήγει έξω από το δεξί δοκάρι.

Τελικό σκορ 1-1, και με τον βαθμό της ισοπαλίας ο Εθνικός Γαζώρου συγκεντρώνει 37 βαθμούς.

Εθνικός Γαζώρου (Παναγιώτης Διλμπέρης): Παπαθανασίου, Κομνηνάκης, Μερεσιώτης (66′ Παπάζογλου), Κουκόλης, Καπίας, Γεωργιάδης, Μεντής, Διαμαντίδης, Β. Κωνσταντινίδης (62′ Γαϊδαρτζής), Αγγελακάς (54′ Ζυγκερίδης), Ναλμπάντης.

Ηρακλής Ψαχνών (Νίκος Παντέλης): Γ. Σικαλιάς, Μπακομήτρος, Γέσιτς, Ζουλιώτης (90’+ Αμέντολα), Ντελέκος, Μήτσης, Δήμου, Ρούτσης (67′ Α. Σικαλιάς), Ζαχαράκης, Ρεπετσάς, Σεοταχούλ (46′ Χαϊκάλης).

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ: Εθνικός Γαζώρου-Ηρακλής Ψαχνών 1-1, Νίκη Βόλου-Δόξα Δράμας 0-0, Φωκικός-Λάρισα 0-0, Βύζας-Καλλιθέα 2-1, Παναχαϊκή-Εργοτέλης 1-3, Καβάλα-Πανσερραϊκός 0-1, Παναιτωλικός-Απόλλων Σμύρνης 0-0, Ηρακλής Θεσσαλονίκης-Γιαννιτσά 3-1, Πιερικός-Ολυμπιακός Βόλου 0-2, Καλλονή-Επανομή 3-1.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: Απόλλων Σμύρνης 71, Ηρακλής Θεσσαλονίκης 71, Εργοτέλης 70, Ολυμπιακός Βόλου 69, Καλλονή 69, Νίκη Βόλου 67, Παναιτωλικός 67, Πανσερραϊκός 62, Λάρισα 59, Δόξα Δράμας 59, Ηρακλής Ψαχνών 54, Καβάλα 47, Καλλιθέα 47, Πιερικός 39, Εθνικός Γαζώρου 37, Φωκικός 37, Παναχαϊκή 36, Γιαννιτσά 34, Βύζας 29, Θρασύβουλος 27, Επανομή 15.

Πηγή: serrestv.gr

Ο Λ. Αυγενάκης για άνοιγμα γηπέδων & ερασιτεχνικά σωματεία

Σαν Σήμερα (20/10/2021): Αλάτσατα-Μιαούλης Φύλλων 2-1 (παρ., κ.δ.: 1-1) (photos)