EVIASPORTS Α2 ΜΠΑΣΚΕΤ

Σαν Σήμερα (14/5/2016): Εθνικός-Κύμη 72-73 (video)

Μια νίκη μακριά από την απ’ ευθείας άνοδο στην Α1 βρίσκεται η Κύμη που πέρασε μέσα από την Καλλιθέα κερδίζοντας με 72-73 τον Εθνικό με τρίποντη βόμβα του Σιγκούνα στο τέλος!

Η Κύμη ήταν σταθερά πίσω στο σκορ με διαφορές 8-12 πόντων αλλά στο τέλος η ομάδα του Μπρατσιάκου έβγαλε μεγάλη ψυχή και με τρίποντο από το… σπίτι του ο Σιγκούνας έστειλε την ομάδα του ένα μόλις βήμα από την Α1!!!

Ένα ματς, που δεν ήταν κατάλληλο για καρδιακούς στο φινάλε του, μια Κύμη που αρνήθηκε να χάσει παρότι πολλές φορές βρέθηκε με διαφορά πίσω στο σκορ, ένας θρίαμβος που αν τελικά ο Γυμναστικός καταφέρει και πάρει την απ’ ευθείας άνοδο θα είναι αναμφίβολα το ματς-κλειδί που έδωσε την άνοδο!

Τώρα πλέον τα πράγματα είναι πιο ξεκάθαρα από ποτέ. Την άλλη εβδομάδα ο αγώνας με τον Φάρο Κερατσινίου στην Κύμη είναι ο μεγάλος τελικός. Νίκη σημαίνει απ’ ευθείας άνοδος στην Α1 και όσοι θέλετε να βρεθείτε σε αυτό το ιστορικό ντέρμπι μάλλον θα πρέπει να πάτε στο κλειστό από την…Παρασκευή!

Η ομάδα του Μπρατσιάκου μπήκε καλά στο ντέρμπι, προηγήθηκε με 6-13 με 2/2 τρίποντα του Σιγκούνα αλλά ο Εθνικός με τον Βασιλόπουλο σε καλή μέρα γύρισε γρήγορα το ματς και πέρασε μπροστά στο δεκάλεπτο με 18-17.

Στη β’ περίοδο η Κύμη είχε επιθετική αφλογιστία κυρίως από την περιφέρεια και ο Εθνικός έφτασε να προηγηθεί ακόμα και με 41-29.

Ένα καλάθι του Τουντζιαράκη και ένα τρίποντο στην εκπνοή από τον Μιλόσεβιτς έδωσαν ανάσα ζωής στην Κύμη που μείωσε σε 41-34.

Στο β’ ημίχρονο ο Εθνικός διατήρησε μια διαφορά κοντά στους 10 πόντους αλλά στα τελευταία 5′ λεπτά έγινε η μεγάλη ανατροπή από την ομάδα του Μπρατσιάκου που δεν παράτησε ποτέ τον αγώνα!

Μια τεχνική ποινή στον Ανδρ. Γκιζόγιαννη και ένα τρίποντο του Κωνσταντακόπουλου έφεραν την Κύμη στο -4 (67-63).

Στα τελευταία δευτερόλεπτα έγινε το…μεγάλο κόλπο!

Ο Μιλόσεβιτς με 2/2 βολές μείωσε σε 71-70, ο Εθνικός έχασε το τρίποντο αλλά και ο Καρινιάουσκας το ριμπάουντ από τον Ράπτη που κέρδισε 2 βολές στα 14 δευτερόλεπτα.

Έξω η πρώτη, μέσα η δεύτερη και με το σκορ στο 72-70 ξεκινάει η… επίθεση ανόδου στην Α1!

Ο Μιλόσεβιτς παίρνει το ντράιβ, γυρίζει τη μπάλα και ο Σιγκούνας στο σημαντικότερο τρίποντο της καριέρας του απογειώνει την Κύμη που κάνει το 72-73 και κατακτά τη μεγαλύτερη νίκη της ιστορίας της μέχρι… την επόμενη, καθώς απέναντι στο Φάρο πλέον η νίκη σημαίνει άνοδος!

Διαιτητές: Φούφης-Μητσόπουλος-Τζαφλέρης.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ:  18-17, 41-34,59-50, 72-73
ΕΘΝΙΚΟΣ (Καλαφατάκης): Μάντζαρης 3, Τζόλος 6, Τότσιος 7 (1), Βασιλόπουλος 16 (1), Βουγιούκας 2, Ράπτης 3, Γκιζόγιαννης 10, Λάτοβιτς 17 (1), Μαγκουνής 6, Ψυλέας 2.

Γ.Σ.ΚΥΜΗΣ (Μπρατσιάκος): Τουντζιαράκης 21, Μιλόσεβιτς 12 (1),Ψαθάς 6, Κακιούζης 1, Καρινιάουσκας 6, Κατράνας , Σιγκούνας 10 (3), Γκιζόγιαννης 1, Κωνσταντακόπουλος 16 (3), Λόλας 1.