ΒΟΛΕΪ

Αρβανίτη/Καραγκούνη: Νίκη στην πρεμιέρα στην Τουρκία, για το ‘Continental Cup’ (video)

Την πρώτη ελληνική νίκη στη σειρά των αγώνων με την Τουρκία πανηγύρισαν η Χαλκιδέα Βίκυ Αρβανίτη και συμπαίκτρια της Πένυ Καραγκούνη.

Η εθνική ομάδα επικράτησε με 2-0 (21-17, 21-10) των Γιουρτσεβέρ, Γκεντίκογλου μέσα σε 31 λεπτά επιβεβαιώνοντας την ανωτερότητα του.

Στο πρώτο σετ Βίκυ και Πένυ μόλις βρήκαν ρυθμό απέκτησαν μια διαφορά 4-5 πόντων, χωρίς ποτέ το τουρκικό δίδυμο να τις απειλήσει, ενώ στο δεύτερο σετ από τους πρώτους πόντους ξέφυγαν στο σκορ φτάνοντας εύκολα στη νίκη.

Η Ελλάδα έκανε τις 2 νίκες (οι Δήμητρα Μαναβή, Μαρία Κλέπκου επικράτησαν των Τσελεμπί, Γκοκάλπ) και πήρε την πρόκριση για τον τελικό του 2ου υποομίλου και περιμένει να μάθει τον αντίπαλο της για την απογευματινή σειρά των αγώνων καθώς Πολωνία και Λευκορωσία έχουν από μία νίκη στο άλλο ζευγάρι.

Πηγή: volleyball.gr

ΟΠΕ Χαλκίδας: Ήττα-αποκλεισμός από Αμαζόνες

Ηρακλής Χαλκίδας: Εκτός έδρας νίκη με Ζωγράφου (pics)

Τουρνουά ποδοβόλεϊ: Αποτελέσματα & βαθμολογίες (10/7)