Αγαπημένα ΡΟΗ ΒΟΛΕΪ

Σαν Σήμερα (24/4/2016): Ηρακλής Χαλκίδας-Πήγασος Πολίχνης 3-0 (videos)

Πανηγυρικά προκρίθηκε ο Ηρακλής Χαλκίδας στην τελική φάση των πλέι οφ ανόδου της Α2, που επικράτησε δίκαια με 3-0 του αξιόμαχου Πήγασου Πολίχνης. Έτσι ο ‘γηραιός’ θα έχει την ευκαιρία να διεκδικήσει μαζί με Κύζικο, Παλλήνη και Νίκη Αιγινίου μια εκ των δύο θέσεων που οδηγούν στην κορυφαία κατηγορία βόλεϊ της Ελλάδας σε μίνι-πρωτάθλημα των τεσσάρων (Τρίτη γίνεται η κλήρωση, οπότε και θα καθοριστεί ο τόπος και ο χρόνος διεξαγωγής του ‘final four’). Ηρακλής και Πήγασος επιβλήθηκαν (Παρασκευή και Σάββατο αντίστοιχα) του συλλόγου Ροδίων Άθλησις, έτσι το τελευταίο ματς της Κυριακής του τουρνουά δευτεραθλητών, ήταν ένας άτυπος τελικός.

Οι βορειοελλαδίτες έδειξαν απ΄ το ξεκίνημα πως αποτελούν ένα πολύ πιο ισχυρό εμπόδιο για τους Ευβοιώτες και απέναντι στους μάλλον ‘μουδιασμένους’ στην αρχή γηπεδούχους πήραν γρήγορα προβάδισμα τεσσάρων πόντων (2-6). Το τάιμ άουτ του Σπύρου Γκολίτση σταμάτησε το ξέφρενο ρυθμό του Πήγασου και βοήθησε ώστε ο Ηρακλής να αποκαταστήσει γρήγορα την τάξη και να ισοφαρίσει σε 7-7 παίρνοντας τους πέντε απ΄ τους επόμενους 6 πόντους. Στο επόμενο πεντάλεπτο οι ομάδες πήγαν πόντο-πόντο, με τον ‘ημίθεο’ να παίρνει για πρώτη φορά το προβάδισμα με 13-12 χάρις σ΄ ένα τελείωμα του Παράσογλου που έφυγε έξω. Λίγο αργότερα νέο άστοχο καρφί του Ρούσσου αυτή την φορά επέτρεψε στους γηπεδούχους να πάνε στο +2 (15-13). Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν, ισοφάρισαν και πέρασαν ξανά μπροστά (16-17), όμως οι Ευβοιώτες με σερί 4-0 πήραν για πρώτη φορά σημαντικό προβάδισμα (20-17). Με ηγέτη τον Γκόρτσανιουκ και συγκέντρωση ως το τέλος του σετ, δεν επέτρεψαν στην ομάδα της Πολίχνης να επιστρέψει στο σκορ.

Στις αρχές του δεύτερου σετ οι γηπεδούχοι με κεκτημένη ταχύτητα προηγήθηκαν με 5-2, ακολούθησε ένα σερί τεσσάρων επιτυχημένων επιθέσεων απ΄ τους παίχτες του Στέλιου Κοτανίδη, που έκανε το σκορ 5-6, όμως οι επόμενοι τέσσερις πόντους ήταν για τον Ηρακλή, που ξαναβρέθηκε στο +3 (9-6). Λίγο αργότερα είχαμε και πάλι ισοπαλία (10-10) και νέο +3 (13-10) για τον ‘γηραιό’, που κρατούσε το προβάδισμα μέχρι οι φιλοξενούμενοι να κάνουν σερί 0-3 που τους επέτρεψε να φέρουν το σετ στα ίσα ξανά, πάνω απ΄ τους είκοσι πόντους αυτή την φορά (21-21). Κάπου εκεί μίλησε η ωριμότητα και η κλάση του ρόστερ του Ηρακλή και με μπροστάρη τον Φίνο, πήραν τους τέσσερις απ΄ τους επόμενους πόντους και έκαναν το 2-0 στο δεύτερο σετ μπολ με επιτυχημένο καρφί του Αντιφάκου.

Οι Χαλκιδέοι ξεκίνησαν εντυπωσιακά το τρίτο σετ και έφτασαν γρήγορα στο +5 (8-3). Πολλοί ίσως πίστεψαν ότι οι Μακεδόνες είχαν παραδώσει τα όπλα, όμως εκείνοι βρήκαν τον τρόπο με θετική… μεταμόρφωση σε μπλοκ και υποδοχή να επιστρέψουν και να ισοφαρίσουν με 11-11 και παρά το τάιμ άουτ του Σπύρου Γκολίτση να περάσουν μπροστά με δύο πόντους (11-13). Το ματς πήγε στον πόντο μέχρι τους 20 πόντους, οπότε και ο Ηρακλής -που ξαναβρήκε σταδιακά τον καλό του εαυτό- πήγε στο +2 (22-20) σε κρίσιμο σημείο. Με καρφί του Γκόρτσανιουκ το σκορ έγινε 23-21 και με μπλοκ πάνω στον Καπετανίδη 24-21, ενώ και πάλι… ‘μίλησε’ ο Γκόρτσανιουκ, που ήταν εκείνος που έβαλε επίλογο στην συνάντηση -στο πρώτο ματς μπολ- με μια ακόμη άψογη… απογείωση πάνω απ΄ το φίλε.

ΣΕΤ: 25-20 (25΄), 25-22 (26΄), 25-21 (28΄).

Ηρακλής Χαλκίδας (Γκολίτσης): Κολτσιάκης, Αντιφάκος, Γεωργόπουλος, Γκόρτσανιουκ, Αδαμόπουλος, Φίνος, Κοντοστάθης (λ) / Φωτιάδης, Αλεξάκης.

Πήγασος Πολίχνης (Κουτουνίδης): Κομητούδης, Ρούσσος, Γκούγκουρας, Καπετανίδης, Παράσογλου, Κουκουμάκας, Τζιάβρας (λ) / Αντύπας, Ιωαννίδης, Κοντοκώστας, Μωυσίδης.

-Αναλυτικά τ΄ αποτελέσματα και η τελική βαθμολογία του τουρνουά δευτεραθλητών που διεξήχθη στο κλειστό γυμναστήριο ‘Τάσος Καμπούρης’ της Κανήθου:

Παρασκευή 22/4

Ηρακλής Χαλκίδας-Ροδίων Άθλησις 3-0 (25-20, 25-14, 25-11)

Σάββατο 23/4

Πήγασος Πολίχνης-Ροδίων Άθλησις 3-1 (25-22, 25-20, 21-25, 25-15)

Κυριακή 24/4

Ηρακλής Χαλκίδας-Πήγασος Πολίχνης 3-0 (25-20, 25-22, 25-21)

ΤΕΛΙΚΗ ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: Ηρακλής Χαλκίδας 6 6-0, Πήγασος Πολίχνης 3 3-4, Ροδίων Άθλησις 0 1-6.

ΤΖΟΥΝΙΟΡ ΕΠΣΕ (Α’ ΟΜΙΛΟΣ): Τροπαιόφορος-ΟΠΑ Αιδηψού 7-1

Σαν Σήμερα (13/5/2015): Καλλιθέα-Ηρακλής Ψαχνών 2-1