Σαν Σήμερα (8/4/2017): Ελλήσποντος-Όλυμπος Γυμνού 0-1

Ο Όλυμπος Γυμνού κέρδισε στη Λάμψακο τον Ελλήσποντο με 1-0, σαν σήμερα 8/4, για την 25η αγωνιστική της Α’ ΕΠΣΕ.

Οι φιλοξενούμενοι, που πήραν μια πολύτιμη νίκη κάνοντας βήμα παραμονής, έφτασαν στη νίκη χάρις σε εύστοχο χτύπημα πέναλτι που κέρδισε και εκτέλεσε ο Ντούρμας στο 36ο λεπτό. Ο σκόρερ αποβλήθηκε επτά λεπτά μετά (για εξύβριση). Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι πίεσαν για την ισοφάριση και έχασαν ευκαιρίες, με πιο χαρακτηριστική το πέναλτι που κέρδισαν στο 84′, το οποίο εκτέλεσε ο Αγγελάκης. Ο Μωραΐτης απέκρουσε και στην επαναφορά το σουτ του Μπαϊμπάκη κατέληξε στο δοκάρι και έφυγε άουτ.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Λάμπρου/Κωνστάντιος-Δάλλας.

ΑΠΟΒΟΛΗ: 43′ Ντούρμας.

ΓΚΟΛ: 36′ Ντούρμας.

Ελλήσποντος (Γιάννης Καρβέλης): Χατζηπαυλίδης, Κατσικαβάλης, Κοντάκης (46′ Λάζρι), Κουσερής, Κούτρας, Αγγελάκης, Νικολάου, Νάτσης, Κοβός, Μπαϊμπάκης, Στρατής (46′ Νόνας).

Όλυμπος Γυμνού (Γιώργος Κρόκος): Μωραΐτης, Κηρύκος, Β. Κιούσης, Α. Ρουμπής, Ξουρής, Η. Αργύρης, Σταματούκος, Κοτρογιάννης (88′ Γ. Ζαχαριάς), Β. Ρουμπής, Ντούρμας, Σ. Αργύρης (66′ Σακκής).

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ: Ελλήσποντος-Όλυμπος Γυμνού 0-1, Αυλίδα-Αστέρας Βατώντα 2-1, Λήλας Βασιλικού-ΑΕΚ Χαλκίδας 1-0, Ταμυναϊκός-Απόλλων Ερέτριας 1-1, Αρτάκη-Αυλωνάρι 0-2, Παντριαδικός-Μακρυκάπα 0-0, Ηρακλής Ψαχνών-Καστέλλα 2-0, Ακαδημία Ιστιαίας-Δροσιά 0-3 α.α.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: Ταμυναϊκός 57, Απόλλων Ερέτριας 38, Παντριαδικός 44, Αρτάκη 42, Ηρακλής Ψαχνών 36, Καστέλλα 35, Λήλας Βασιλικού 35, ΑΕΚ Χαλκίδας 35, Αυλίδα 34, Μακρυκάπα 32, Όλυμπος Γυμνού 31, Αστέρας Βατώντα 30, Ελλήσποντος 30, Αυλωνάρι 30, Δροσιά 25, Ακαδημία Ιστιαίας -6.

Β’ ΕΠΣΕ (Β’ ΟΜΙΛΟΣ): Αφράτι-Λουκίσια 1-0

Γ. Ανέστης: Απέκρουσε πέναλτι και οδήγησε τη Γκέτεμποργκ στον τελικό! (video)