Αγαπημένα ΡΟΗ Β' ΕΘΝΙΚΗ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Super League 2: Άνετοι κι ωραίοι οι πρωτοπόροι, ‘σκόνταψε’ και πάλι η Ξάνθη (videos)

Ολοκληρώθηκε σήμερα (07/04) η 19η αγωνιστική της SuperLeague 2, με τα τελικά αποτελέσματα να… ξεκαθαρίζουν σιγά-σιγά το τοπίο των Playoffs και Playouts.

Σταθερά πρώτος με διαφορά 5 πόντων παρέμεινε ο Ιωνικός, που πέρασε άνετα από την Άρτα. Εύκολη νίκη πήρε και ο Λεβαδειακός κόντρα στην Παναχαϊκή,  συνεχίζοντας έτσι στη δεύτερη θέση. Στο κατόπι της Ξάνθης (η οποία «κόλλησε» στα Τρίκαλα) βρίσκονται τα εντυπωσιακά Χανιά. Στη «μάχη» της Ρόδου δεν υπήρξε νικητής, ενώ ο Απόλλων Λάρισας πήρε σημαντική νίκη επί της Δόξας στη Δράμα.

Όλα αυτά τρεις αγωνιστικές πριν από τη λήξη της κανονικής διάρκειας με το πρόγραμμα του σαββατοκύριακου να περιλαμβάνει κρίσιμα παιχνίδια, τα οποία θα κρίνουν σε μεγάλο βαθμό ποιες ομάδες θα συμπληρώσουν την πρώτη εξάδα και ποιες θα παλέψουν για την παραμονή.

Ένα ακόμη βήμα προς την επιστροφή του στη Super League πραγματοποίησε ο Ιωνικός. Χωρίς να δυσκολευτεί καθόλου το σύνολο του Σπανού επικράτησε, με σκορ 0-3, επί του Καραϊσκάκη στην Άρτα διατηρώντας την απόσταση των 5 βαθμών από τον δεύτερο. Σαφώς οι Νικαιώτες σκοπεύουν να αυξήσουν την υπάρχουσα διαφορά έτσι ώστε να περιορίσουν τις πιθανότητες αποτυχίας στα play-off. Οι Κάστρο (28΄) και Πλατέλλας (40΄) έβαλαν τις βάσεις για το διπλό και ο Κουϊρουκίδης στο 69ο έδωσε τη χαριστική βολή, οδηγώντας την ομάδα τους στους 40 βαθμούς.

Χωρίς προβλήματα κύλησε η Τετάρτη και για το Λεβαδειακό, που συνέτριψε με 3-0 την Παναχαϊκή εντός έδρας και επέστρεψε στις επιτυχίες, μετά την ισοπαλία στην Ιεράπετρα. Το απίστευτο αυτογκόλ του Σταμόπουλου στο 10ο λεπτό έδωσε το προβάδισμα στους Βοιωτούς, με τους Μυτίδη και Πολέτο να προθέτουν τα ονόματά τους στον πίνακα των σκόρερ.

Στα Τρίκαλα, η ομώνυμη ομάδα αντιμετώπισε την Ξάνθη και μετά από 90λεπτη μονομαχία απέσπασε “λευκή” ισοπαλία. Στους 32 πόντους και στο -3 από τον Λεβαδειακό οι φιλοξενούμενοι, καθώς δεν κατόρθωσαν να πανηγυρίσουν για δεύτερο σερί ματς. Από την άλλη οι μπλαουγκράνα ανέβηκαν στους 20, οκτώ παραπάνω από την επικίνδυνη ζώνη.

Την καταπληκτική τους πορεία συνέχισαν τα Χανιά, επικρατώντας (0-1) του ΟΦ Ιεράπετρας, στο ντέρμπι της Κρήτης. “Χρυσός” σκόρερ του συγκροτήματος του Νίκου Παπαδόπουλου ήταν ο Νίκολιτς. Οι Χανιώτες έχουν θέσει θεμέλια για την είσοδο στην εξάδα κι όσο εξακολουθούν να κερδίζουν διεκδικούν καλύτερη θέση ενόψει των κατατακτήριων αγώνων ανόδου.

Μακριά από τη χαρά της νίκης έμεινε για έκτο συνεχόμενο ματς ο Εργοτέλης. Παρ’ όλο που έπαιζαν για σχεδόν 35 λεπτά με παίκτη παραπάνω οι “κιτρινόμαυροι” έφυγαν με το βαθμό της ισοπαλίας από τη Ρόδο. Μόλις στο 13ο λεπτό ο Μανουσάκης αιφνιδίασε από μακριά τον Τσέλιο ανοίγοντας το σκορ, ενώ την ισοφάριση για τον Διαγόρα σημείωσε ο Κονέ, επτά λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου μέρους.

Ο Απόλλων Λάρισας “απέδρασε” από τη Δράμα και ονειρεύεται εξάδα! Χάρη στο τέρμα του Σκούπρα στο 21΄ η ομάδα του κάμπου έφτασε στους 24 πόντους, μόλις δύο πίσω από την έκτη θέση.