Αγαπημένα ΡΟΗ Γ΄ ΕΘΝΙΚΗ ΜΠΑΣΚΕΤ

Σαν Σήμερα (6/4/2014): Κύμη-Φάρος 94-85 (video)

Ο Γυμναστικός Σύλλογος Κύμης ιδρύθηκε το 1893, αλλά επαναδραστηριοποιήθηκε έπειτα από περισσότερο από έναν αιώνα, το 2010 και γιόρτασε -με νίκη- την μεγαλύτερη επιτυχία της ιστορίας του, δηλαδή την άνοδο στην Β’ Εθνική κατηγορία μπάσκετ. Το κλειστό ‘Νίκος Μαρίνος’ γέμισε από Κουμιώτες όλων των ηλικιών, που δημιούργησαν μια ‘ζεστή’ ατμόσφαιρα. Η παρουσίαση των αθλητών των γηπεδούχων, έγινε σε πανηγυρικό κλίμα, ιδανικά φίλαθλη για κάθε μπασκετόφιλο, ανάλογα ενδιαφέρουσα ήταν η αγωνιστική συνέχεια, με τους Ευβοιώτες να έχουν απέναντι τους έναν πολύ δυνατό αντίπαλο, τον Φάρο Κερατσινίου, που έδειξε ότι αξίζει και εκείνος μια θέση στην παραπάνω κατηγόρια (και θέλει μια νίκη στις 2 τελευταίες αγωνιστικές με Χαλάνδρι και Εργοτέλη, για να τα καταφέρει).

Για τους φιλοξενούμενους λοιπόν, ο αγώνας είχε μεγάλο βαθμολογικό ενδιαφέρον, κάτι που έγινε φανερό από νωρίς, αφού στο 3′ προηγήθηκαν με 10-0, αιφνιδιάζοντας τους γηπεδούχους. Ο Φάρος συνέχισε να κρατά μια διαφορά κοντά στους δέκα πόντους στο επόμενο πεντάλεπτο, όμως η Κύμη αντέδρασε και κατάφερε να ισοφαρίσει, λίγο πριν την λήξη της πρώτης περιόδου. Μάλιστα μέχρι το 4ο λεπτό της 2ης, κατόρθωσε να ‘χτίσει’ μια διαφορά 7 πόντων, ολοκληρώνοντας ένα σερί 18-4 (το 15-22, έγινε 33-26). Η ομάδα του Κερατσινίου ανέκαμψε, πλησιάζοντας γρήγορα στο -1 (33-32), όμως ο Γυμναστικός ήταν αυτός που είχε τον πρώτο λόγο, στα υπολειπόμενα λεπτά του πρώτου ημιχρόνου, επανακτώντας το προβάδισμα που είχε αποκτήσει στις αρχές της περιόδου.

Σ’ αυτό το διάστημα και οι δύο ομάδες είχαν πολύ μεγάλη ευστοχία στα σουτ 2 πόντων και οι περισσότερες ανεπιτυχείς τους επιθέσεις, οφείλονταν κυρίως στα -όχι αρκετά- λάθη. Οι γηπεδούχοι κυκλοφόρησαν, από ένα σημείο και μετά, ορθολογικά την μπάλα στην επίθεση, πήραν αρκετές λύσεις απ’ τον πάγκο και έδειχναν να έχουν το ‘πάνω χέρι’ στο παιχνίδι, ειδικά όταν δύο λεπτά μετά την έναρξη του δεύτερου μισού του αγώνα βρέθηκαν στο +13 (50-37). Στη συνέχεια το παιχνίδι έγινε πιο σκληρό, ‘έπεσαν’ τα ποσοστά στα σουτ εντός παιδιάς (συνέπεια της κόπωσης των αθλητών) και αυτό το αγωνιστικό ‘κλίμα’, μάλλον ευνόησε τον Φάρο, που ‘μάζεψε’ το σκορ (54-50 δύο λεπτά πριν την λήξη της τρίτης περιόδου), δίνοντας και πάλι στο παιχνίδι χαρακτήρα ντέρμπι.

Δύο τρίποντα του Καραλή, στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου, έφεραν το παιχνίδι στο καλάθι (60-58), προϊδεάζοντας το κοινό, για το ‘θρίλερ’ που θ’ ακολουθούσε. Ο Γεωργιάδης, ‘απάντησε’ στον αντίπαλο του, με δυο ‘κολλητά’ σουτ έξω απ’ τα 6 και 75, στο πεντάλεπτο πριν την λήξη, δίνοντας ‘αέρα’ 5 πόντων στην ομάδα του (70-65). Όμως οι φιλοξενούμενοι, δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη, αφού με ψύχραιμες επιλογές, κατόρθωσαν να βρεθούν μπροστά στο σκορ (για πρώτη φορά μετά την πρώτη περίοδο), 40 δεύτερα πριν το τέλος (72-73). Δυο εύστοχες βολές για την Κύμη και μια για τον Φάρο, ‘οδήγησαν’ το παιχνίδι στην παράταση, με τον Κατράνα να αστοχεί σε σουτ τριών πόντων, ελάχιστα δέκατα πριν την εκπνοή.

Στο έξτρα πεντάλεπτο, οι Ευβοείς, ‘εισπράττοντας’ και την ενέργεια των φιλάθλων τους -που δεν σταμάτησαν σε κανένα σημείο του αγώνα να τους ενισχύουν δυναμικά- μπήκαν πιο αποφασισμένοι και συγκεντρωμένοι, είχαν ευστοχία στην γραμμή των ελευθέρων βολών και ουσιαστικά σ’ αυτό το διάστημα, δεν απειλήθηκαν απ’ τους αντιπάλους τους, παίρνοντας -και κρατώντας- το προβάδισμα. Ο Κατράνας έβαλε το ‘κερασάκι στην τούρτα’ με εύστοχο-αυτήν την φορά-σουτ τριών πόντων πίσω απ’ την σέντρα, που διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Μετά την λήξη του αγώνα, παίχτες, τεχνική ηγεσία και κόσμος έγιναν ένα ‘κουβάρι’, όπως το απαιτούσε η περίσταση του εορτασμού, μιας τόσο μεγάλης επιτυχίας. Να τονίσουμε, πως ο Γ.Σ. Κύμης έγινε η πρώτη -εκτός Χαλκίδας- ομάδα μπάσκετ της Εύβοιας, που εξασφαλίζει μια θέση στην Β’ Εθνική. Στις δηλώσεις του ο προπονητής της ομάδας Βασίλης Μπρατσιάκος, εξέφρασε την αισιοδοξία του, για την επίτευξη ακόμη μεγαλύτερων επιτυχιών στο μέλλον, με τον πρόεδρο και ιδιοκτήτη του συλλόγου Αλέξανδρο Θεοδώρου, να ‘κινείται στο ίδιο κλίμα’, αναφέροντας, ότι και στην μεγαλύτερη κατηγόρια, η Κύμη θα κάνει πρωταθλητισμό.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-22, 45-37, 60-52, 74-74 (κανονική διάρκεια), 94-85 (παράταση).

Γ.Σ. ΚΥΜΗΣ (Μπρατσιάκος): Σιαμανδούρας 12, Τσεκούρας, Σέττος 3(1), Γκρινιάρης 18(2), Παπαντωνίου
12(1), Καραμπάτσος 14, Κατράνας 14(1), Αγγελής, Γεωργιάδης 15(2), Πράγιας, Γυφτονικολός 4, Μπολάνος 2.

ΦΑΡΟΣ (Πολέμης): Φωστέρης 7(1), Κουντουράς 7(1), Καραλής 14(3), Κοροπούλης, Χόρτσας, Κερασοβίτης 19, Λυκογιάννης 19, Καρασταμάτης 1, Μουστόπουλος, Κατούφας 10, Πρινέας 8.

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ (20η αγωνιστική-2ος όμιλος νότου Γ’ Εθνικής): Κύμη-Φάρος Κερατσινίου 94-85, Χαλάνδρι-Εργοτέλης 66-75, Πεύκη-Ίκαρος Νέας Σμύρνης 58-76, Ηρόδοτος-Βούρειος Χίου 20-0 α.α., Κρόνος-Παπάδος Γέρας 20-0 α.α. Ρεπό: Ερμής Περάματος.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: Κύμη 37, Κρόνος 33, Φάρος Κερατσινίου 32, Ίκαρος Νέας Σμύρνης 29, Εργοτέλης 29, Ηρόδοτος 27, Πεύκη 24, Χαλάνδρι 24, Ερμής Περάματος 23, Βούρειος Χίου 19, Παπάδος Γέρας 10.

Σαν Σήμερα (30/11/2013): Ταμυναϊκός-Ευβοϊκός Αγίου Νικολάου 1-0

Γ’ ΕΣΚΑΣΕ (Γ’ ΟΜΙΛΟΣ): Σύλλας-Α.Ε.Ν. Αρτάκης 92-44

2004: Αυλωνάρι-Ολυμπιακός Χαλκίδας 1-3