Αγαπημένα ΡΟΗ Β' ΕΘΝΙΚΗ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Super League 2: ‘Ατσαλάκωτος’ στο +5 ο Ιωνικός (videos)

Στην ιστορία πέρασε η 18η αγωνιστική του συναρπαστικού πρωταθλήματος της Super League 2. Ο Ιωνικός συνεχίζει με… σπασμένα φρένα την πορεία πρωταθλητισμού. Βαθμούς και έδαφος έχασαν Λέβαδειακός, Ξάνθη και Εργοτέλης, με τα Χανιά να τους απειλούν αισθητά!

Πέντε στα πέντε για το… +5

Με όμορφο γκολ του Κοτσώνη στο 20ο λεπτό ο Ιωνικός επικράτησε (0-1) του Απόλλων Λάρισας και αύξησε στους 5 πόντους τη διαφορά από το δεύτερο Λεβαδειακό.

Το σύνολο του Σπανού τρέχει νικηφόρο σερί 5 αγωνιστικών οδηγώντας την κούρσα της διοργάνωσης με 37 βαθμούς. Οι Νικαιώτες έχουν βρει τον τρόπο να παίρνουν αυτό που πρέπει, ακόμη κι όταν δεν βρίσκονται σε καλή μέρα κι όσο οι διώκτες τους «σκοντάφτουν» με τους ουραγούς τόσο αυξάνονται οι πιθανότητες επιστροφής του Ιωνικού στη μεγάλη κατηγορία.

Έχασε δύο βαθμούς στα «Πηγάδια»

Ισόπαλη (1-1) έληξε η αναμέτρηση της Ξάνθης με τον Καραϊσκάκη στα «Πηγάδια». Ο άγραφος νόμος του ποδοσφαίρου τιμώρησε τους γηπεδούχους, οι οποίοι έχασαν την ευκαιρία να «σκαρφαλώσουν» ολομόναχοι στη δεύτερη θέση.

Στο 12ο λεπτό, ο Ντίνας έδωσε προβάδισμα στους «Ακρίτες», όμως ο Σιατραβάνης δεν κατάφερε να κάνει το 2-0 από την «άσπρη βούλα» αναπτερώνοντας τις ελπίδες της φιλοξενούμενης ομάδας για θετικό αποτέλεσμα. Έτσι κι έγινε! Ο Ναζίμ ισοφάρισε στο 58΄, οι παίκτες του Μπάμπη Τεννέ δεν είχαν τύχη και καθαρό μυαλό με τον Καραϊσκάκη να φεύγει από τη Θράκη με έναν σημαντικό βαθμό στις αποσκευές του.

«Μπλόκο» στην Ιεράπετρα!

«Σκούρα» τα βρήκε ο Λεβαδειακός με αντίπαλο τον Ο.Φ.Ι. στην Ιεράπετρα. Οι Βοιωτοί είχαν την υπεροχή στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα ωστόσο ήταν άτυχοι και άφησαν δύο πολύτιμους βαθμούς στην Κρήτη.

Ο Κούστας, με πέναλτι, άνοιξε το σκορ για τους «μπιανκονέρι» πέντε λεπτά πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου. Στο δεύτερο μέρος οι ποδοσφαιριστές του Σανίνο έτρεξαν περισσότερο για να ανατρέψουν το σκορ, ωστόσο το μόνο που κατάφεραν ήταν να ισοφαρίσουν με τον Μαρίνο στο 88΄.

Κερδίζουν και εκπλήσσουν τα Χανιά!

Στην 4η θέση του βαθμολογικού πίνακα βρίσκονται πλέον τα Χανιά έπειτα από τη σπουδαία επιτυχία τους απέναντι στο Διαγόρα Ρόδου. «Σφήνα» στη μάχη της ανόδου η ομάδα του Νίκου Παπαδόπουλου. Χρυσός σκόρερ για τους Κρητικούς ήταν ο Καμαρά, με τρομερό σουτ στο 61΄

Όπως σας αναφέραμε και την προηγούμενη Κυριακή οι Χανιώτες έχουν «μεταμορφωθεί» εντυπωσιακά από την ημέρα που ανέλαβε την τεχνική ηγεσία ο Μακεδόνας προπονητής. Το αήττητο σερί αυξάνεται και κανείς δεν μπορεί να φανταστεί μέχρι που φτάνει το… ταβάνι του ΑΟΧ.

Κάτω βόλτα δίχως τέλος!

Θύμα μίας ακόμη έκπληξης έπεσε ο Εργοτέλης γνωρίζοντας οδυνηρή ήττα (2-3) από τα Τρίκαλα, στο Παγκρήτιο. Πέμπτη σερί αποτυχία για το συγκρότημα του Γιάννη Ταουσιάνη, που αναζητά άμεσα νίκη τόνωσης ηθικού.

Αν και οι «κιτρινόμαυροι» προηγήθηκαν στο 37΄ με τον Μανουσάκη δέχθηκαν άμεσα το τέρμα της ισοφάρισης, από κεφαλιά του Ευθυμίου. Ο ίδιος παίκτης έκανε το 1-2 για τους Θεσσαλούς για να ισοφαρίσει ο Μανουσάκης με πέναλτι στο 78ο λεπτό. Η φάση που έκρινε το αποτέλεσμα ήρθε στο 89, όταν η Αντωνίου καταλόγισε την εσχάτη των ποινών για τους φιλοξενούμενους, μέσα σε έντονες διαμαρτυρίες των παικτών του Εργοτέλη. Ο Ριζογιάννης ήταν ψύχραιμος, έκανε το 2-3 και χάρισε ένα σημαντικό «διπλό» στους μπλαουγκράνα.

Σε απόσταση αναπνοής από την εξάδα η Παναχαϊκή

Στο γήπεδο της Αγυιάς η Παναχαϊκή επικράτησε (2-1) της Δόξας Δράμας και μείωσε στον πόντο την απόσταση από την 6η  θέση. Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Κουσκουνάς, που σκόραρε και τα δυο γκολ των Πατρινών. Το μόνο που κατάφερε η Δόξα ήταν να μειώσει στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Κόντο.