EVIASPORTS Α' ΕΠΣΕ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Σαν Σήμερα (23/3/2014): Ιστιαία-Λουκίσια 2-1

Η Ιστιαία επικράτησε των Λουκισίων 2-1, σαν σήμερα 23/3, για την 27η αγωνιστική της Α1 ΕΠΣΕ.

Αρκετά δυνατό και ανταγωνιστικό το ματς, με την ‘Ένωση’ να ανοίγει στο 7ο λεπτό το σκορ όταν μετά από σέντρα του Τούσερτ, ο Γοργομάτης με σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, στην πιο καλή στιγμή του πρώτου μέρους, με το ματς στη συνέχεια του α’ μέρους να είναι σε γενικές γραμμές ισορροπημένο, χωρίς όμως κλασσικές ευκαιρίες. Ίδια η εικόνα του αγώνα στην επανάληψη, με τον ΑΟΛ (μετά τη συγκεκριμένη ήττα τέθηκε ουσιαστικά ‘νοκ-άουτ’ απ’ τη διεκδίκηση του τίτλου) να ισοφαρίζει στο 68′ με σουτ στην κίνηση του Τσιβίκα και έπειτα από διαγώνια σέντρα του Ξιφαρά. Όμως οι γηπεδούχοι μπήκαν ξανά μπροστά στο σκορ 2-1, στο 79ο λεπτό, με τον Βασιλείου να βγάζει σέντρα προς τον Ανέστη, ο οποίος με κεφαλιά διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Σέγκος/Σπανός-Παππάς.

ΓΚΟΛ: 7′ Γοργομάτης, 79′ Ανέστης-68′ Τσιβίκας.

ΙΣΤΙΑΙΑ (Λάμπρος Σπίντζος): Παναγιωτόπουλος, Ν. Περήφανος, Βασιλείου, Τριανταφύλλου, Αντωνίου, Στεργίου, Γοργομάτης (83’ Α. Δαρζέντα), Δ. Δαρζέντας, Ανέστης, Γαβριήλ (75’ Δέσπους), Τούσερτ (57’ Περήφανος).

ΛΟΥΚΙΣΙΑ (Τάσος Ταυταρίδης): Μόνος, Καρατζάς, Ντοβίνος, Κουτσαυλής, Προβής, Καλοχωρίδης, Καρβέλης, Ξιφαράς, Μπογδάνος (82’ Σεϊνταράσι), Σπυρόπουλος, Τσιβίκας.

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ: Αρτάκη-Όλυμπος Γυμνού 3-0, Σκύρος-Ολυμπιακός Χαλκίδας 2-1, Αυλωνάρι-Καστέλλα 4-7, Λήλας Βασιλικού-Παντριαδικός 0-0, Απόλλων Ερέτριας-Ακαδημία Ιστιαίας 1-0, Ιστιαία-Λουκίσια 2-1, Ευβοϊκός Αγίου Νικολάου-Ταμυναϊκός 1-0, Δροσιά-Δύστος 3-2.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: Απόλλων Ερέτριας 58, Αρτάκη 55, Λουκίσια 51, Ιστιαία 49, Ολυμπιακός Χαλκίδας 48, Σκύρος 42, Λήλας Βασιλικού 41, Δροσιά 40, Καστέλλα 37, Αυλωνάρι 37, Ταμυναϊκός 33, Παντριαδικός 33, Ευβοϊκός Αγίου Νικολάου 30, Δύστος 20, Όλυμπος Γυμνού 15, Ακαδημία Ιστιαίας 12.

ΑΟ Χαλκίς-Άρης Πετρούπολης 3-1