Β΄ ΕΠΣΕ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Σαν Σήμερα (23/3/2014): Κριεζά-Μαρμάρι 2-1 (videos)

Τα Κριεζά κέρδισαν 2-1 το Μαρμάρι, σαν σήμερα 23/3, για την 25η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Α2 ΕΠΣΕ.

Ο ΑΟΜ μπήκε πιο δυνατά στο ματς και είχε την υπεροχή στο πρώτο μέρος, καταφέρνοντας με καρφωτή κεφαλιά του Διακάκη να ανοίξει στο δωδέκατο λεπτό το σκορ, ενώ στο 18′ ο ίδιος και πάλι με το κεφάλι έφτασε κοντά στο να σκοράρει ξανά, με την μπάλα να φεύγει ελάχιστα άουτ, ενώ στο 30′ ο Γ. Γκογκορώσης απέκρουσε την προσπάθεια του Κολοκοτρώνη, που βρέθηκε απέναντι του. Απ’ τη μεριά τους οι γηπεδούχοι, στο α’ ημίχρονο, είχαν ένα καλό φάουλ με τον Κούρτη, που αστόχησε για λίγο. Στην επανάληψη  ο ΑΟΚ ανέβασε την απόδοση του και στο 57′ με πλασέ του Κούρτη, ισοφάρισε 1-1, ενώ στο 66′ ολοκλήρωσε την ανατροπή στο σκορ, με τον Μανώλη με σουτ να κάνει το 2-1. Ενδιάμεσα το Μαρμάρι είχε μεγάλη ευκαιρία για να ξαναπροηγηθεί, με δυνατό σουτ του Κολοκοτρώνη, που τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι των Κριεζών, ενώ σούταρε ξανά στην επαναφορά, με τον Γ. Γκογκορώση να αποκρούει σωτήρια με τα πόδια.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Δανιηλίδης/Καντάρης-Τσιφλάκου.

ΓΚΟΛ: 57′ Κούρτης, 66′ Μανώλης-12′ Διακάκης.

ΚΡΙΕΖΑ: Γ. Γκογκορώσης, Λαθουράς (64′ Δημολιάνης), Ιωάννου, Φαμπιόν, Παπανικολάου, Τσέκενης (46′ Κουντούρης), Κούρτης, Πετρογιάννης, Γρ. Γκογκορώσης (57′ Λυκούρης), Βυργιώτης, Μανώλης.

ΜΑΡΜΑΡΙ: Αράζος, Κ.Π. Αστήθας, Κ.Β. Αστήθας (79′ Χαραγκιώνης), Κούζας, Βαζιουράκης, Σταυρόπουλος, Κολοκοτρώνης, Διακάκης, Κορδώνης (39′ Μπανάσης), Τσαπέπας, Παπαναστασίου.

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ: Αμαρυνθιακός-Ληλάντιο 0-0, Ελλήσποντος-Αλάτσατα 4-2, Προποντίδα-Ερμήλιος 1-0, Ζάρακες-Αυλίδα 1-2, Κριεζά-Μαρμάρι 2-1, Κάρυστος-Εύριπος 1-0, Αστέρας Δροσιάς-Νηλέας Νεοχωρίου 0-3 α.α.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: Αυλίδα 60, Προποντίδα 53, Μαρμάρι 51, Νηλέας Νεοχωρίου 49, Ελλήσποντος 49, Ληλάντιο 45, Ζάρακες 45, Κάρυστος 34, Εύριπος 33, Αμαρυνθιακός 20, Αλάτσατα Ερμήλιος 17, Κριεζά 7, Αστέρας Δροσιάς -5.

Στ. Μωραΐτης: ‘Μοιρασμένο & αμφίρροπο παιχνίδι’

ΑΕ Χαλκίδας: Έναρξη προετοιμασίας στις 10/8

ΑΕ Ιστιαίας: Το νέο ΔΣ της ‘Ένωσης’