EVIASPORTS Β΄ ΕΠΣΕ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Σαν Σήμερα (7/3/2015): Εύριπος-ΑΕ Χαλκίδας 2-2

Η ΑΕ Χαλκίδας δεν μπόρεσε να συνεχίσει το σερί των συνεχόμενων νικών. Η ομάδα του Παναγιώτη Χάλιου είχε ένα μέτριο ξεκίνημα στις πρώτες οχτώ αγωνιστικές (3 νίκες, 1 ισοπαλία, 4 νίκες), αλλά από ΄κει και πέρα η ‘μηχανή’ της ΑΕΧ πήρε μπρος και ως το σημερινό παιχνίδι, για τη 19η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Β’ ΕΠΣΕ, είχε 10 νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια. Οι γηπεδούχοι που βρίσκονταν στην δέκατη θέση του κεντρικού ομίλου της Β΄ ΕΠΣΕ, έχουν σαν στόχο την άνετη παραμονή και ο βαθμός της ισοπαλίας είναι θετικό αποτέλεσμα, απέναντι σε αντίπαλο, που συγκαταλέγεται στις κορυφαίες ομάδες του ομίλου.

Στο ‘Πάρκο του Λαού’ έγινε ένα δυναμικό παιχνίδι, αρκετά ενδιαφέρον, χωρίς όμως πολλές τελικές προσπάθειες. Οι γηπεδούχοι, βρέθηκαν δύο φορές πίσω στο σκορ, αλλά κατάφεραν -εις διπλούν- να επανέλθουν, δείχνοντας υψηλή αγωνιστικότητα, απέναντι σε μια πιο ποιοτική ομάδα. Η ‘Ένωση’ ήταν καλύτερη, αλλά ‘πλήρωσε’ κάποιες στιγμιαίες αμυντικές αδράνειες, ενώ δεν είχε την τύχη με το μέρος της, αφού είδε την μπάλα να σταματάει δύο φορές στα δοκάρια του Ευρίπου. Αρχικά στο 45΄ ο -μόνιμος εκτελεστής των στημένων φάσεων- Παπαδημητρίου με ψηλοκρεμαστή εκτέλεση φάουλ απ΄ τα δεξιά, βρήκε μες την ‘καρδιά’ της περιοχής τον Καραγιάννη, που πήρε την κεφαλιά, η οποία είχε κατάληξη την δεξιά κάθετη δοκό. Μισή ώρα πιο πριν οι δύο παίχτες ήταν πιο τυχεροί, αφού σε παρόμοια εκτέλεση φάουλ -απ΄ τ΄ αριστερά- ο Καραγιάννης σημάδεψε σωστά στην γωνία του τέρματος του Δεληγιάννη, ανοίγοντας το σκορ. Με τον ίδιο τρόπο έκαναν το 1-1 οι ‘κυανόμαυροι’: εκτέλεση φάουλ απ΄ τον Ισακλάρι και εύστοχη κεφαλιά του Αλεξίου, στο 32′.

Στο πεντάλεπτο της επανάληψης ευτύχησε η ΑΕΧ, να πάρει και πάλι ‘κεφάλι’ στο σκορ, χάρις την διαγώνια μπάλα -απ΄ τον άξονα- του Σεχάι, προς τον Παπαδημητρίου, ο οποίος αφού προχώρησε λίγο -μες την περιοχή- έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με ψηλοκρεμαστό πλασέ, προς την ακάλυπτη μεριά της εστίας του Ευρίπου. Όμως οι γηπεδούχοι βρήκαν το σθένος, να κυνηγήσουν και τελικά να φτάσουν στην -εκ νέου- ισοφάριση, ένα δεκάλεπτο μετά το 1-2: έπειτα από εκτέλεση φάουλ απ΄ τα πλάγια η μπάλα έφτασε στον Ισακλάρι -αφού πρωτύτερα κόντραρε σε πόδια παιχτών- ο οποίος απ΄ το ύψος του πέναλτι, με δυνατό ευθύβολο σουτ διαμόρφωσε το -τελικό όπως αποδείχτηκε- αποτέλεσμα.

Ειδικά μετά το 70ο λεπτό, η ΑΕΧ ενέτεινε την πίεση της -σχεδόν σ΄ όλο το γήπεδο- κυριάρχησε και έψαξε το τρίτο γκολ της νίκης, δίχως να τα καταφέρει, με τον Σούλη Παππά να καθοδηγεί σωστά τακτικά την ομάδα του, ‘ροκανίζοντας’ -όποτε δινόταν η ευκαιρία- τον χρόνο. Η ομάδα του κ. Χάλιου είχε δύο σημαντικές ευκαιρίες στο τελευταίο εικοσάλεπτο: στο 73΄ ο Κωβός έκλεψε την μπάλα, λίγο έξω απ΄ την περιοχή και με πολύ ωραία προσπάθεια και αφού έκανε δυο-τρεις ντρίπλες, απ΄ το ύψος της μικρής περιοχής πλάσαρε, αλλά η τύχη του στέρησε ένα δύσκολο και πανέμορφο γκολ, αφού η μπάλα σταμάτησε και πάλι στο δεξί κάθετο δοκάρι του τέρματος των αντιπάλων. Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων και μετά από εκτέλεση φάουλ, ο Αρβανάκος πήρε την μπάλα στην ‘καρδιά’ της άμυνας, δεν άργησε να σουτάρει, όμως η άμυνα του Εύριπου απομάκρυνε, λίγο πριν η ‘στρογγυλή θεά’ περάσει την γραμμή της εστίας.

-Στο 94΄ αποβλήθηκε για διαμαρτυρία, ο τεχνικός ηγέτης των γηπεδούχων Σούλης Παππάς, απ΄ τον διαιτητή κ. Γκρινιάρη.

-Με την τύχη τους τα είχαν οι άνθρωποι της ΑΕΧ, αφού παρά την υπεροχή της ομάδας τους, μετά το 2-2, έβλεπαν την μπάλα να μην…θέλει να μπει στο ‘πλεκτό’.

-Πεντάλεπτες καθυστερήσεις είχαμε και στα δύο ημίχρονα, αφού υπήρχαν αρκετοί -ευτυχώς επιπόλαιοι- τραυματισμοί ποδοσφαιριστών, αποτέλεσμα των αρκετών δυνατών μονομαχιών, μεταξύ των παιχτών των δυο ομάδων.

-Αρκετό το ψύχος στο ‘Πάρκο του Λάου’ και ο ήλιος -που έκανε την…εμφάνιση του κατά διαστήματα- ήταν με… ‘δόντια’.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Γκρινιάρης/Σιαπλαούρας-Νέγρης.

ΓΚΟΛ: 32′ Αλεξίου, 60′ Ισακλάρι-15′ Καραγιάννης, 50′ Παπαδημητρίου.

ΕΥΡΙΠΟΣ (Σούλης Παππάς): Δεληγιάννης Λ., Μεσαρτζίδης, Δημητρίου, Δενδρινός (81΄ Σέγκος λ.τ.), Δεληγιάννης Ν., Καρράς, Ισακλάρι, Μουλάς, Καρέλης, Κονόμι, Αλεξίου.

ΑΕ ΧΑΛΚΙΔΑΣ (Παναγιώτης Χάλιος): Αλουσάι, Κάβουρας (46΄ Τσώκος), Παπαδημητρίου, Πεππές, Σεχάι, Γεραντώνης, Ράζος, Παχής (46΄ Γουναρόπουλος), Καραγιάννης, Αρβανάκος, Κωβός.

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ: Ερμήλιος-ΠΑΟ Κανήθου 1-1, Αστέρας Βατώντα-Αλάτσατα 1-0, Απόλλων Παραλίας-Καλοχώρι/Παντείχι 3-2, Αφράτι-Ελλήσποντος 1-7, Εύριπος-ΑΕ Χαλκίδας 2-2, Προποντίδα-Θύελλα Κοντοδεσποτίου 1-1, Άτταλη-ΑΕΚ Χαλκίδας 0-1.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: Ελλήσποντος 51, ΑΕΚ Χαλκίδας 44, ΑΕ Χαλκίδας 41, Αστέρας Βατώντα 37, Καλοχώρι/Παντείχι 32, Αφράτι 26, Προποντίδα 26, Άτταλη 25, Θύελλα Κοντοδεσποτίου 22, Απόλλων Παραλίας 21, Εύριπος 20, Ερμήλιος 13, ΠΑΟ Κανήθου 9, Αλάτσατα 8.

ΑΟ Μακρυκάπας: Έναρξη προετοιμασίας στις 31/7

Α’ ΕΠΣΕ: Μακρυκάπα-Σκεπαστή 0-1

ΕΠΣΕ: Συγκέντρωση για τα πρωταθλήματα υποδομών (photos)