Σαν Σήμερα (5/3/2017): Ηρακλής Ψαχνών-Λήλας Βασιλικού 2-3

Ο Λήλας Βασιλικού κέρδισε στα Ψαχνά τον Ηρακλή 3-2, σαν σήμερα 5/3, για την 20η αγωνιστική της Α’ ΕΠΣΕ.

Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, που σε γενικές γραμμές ήταν ισορροπημένο, με ατομική προσπάθεια και σουτ έξω απ’ την περιοχή του Καραχάλιου. Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά και στο 51′ με τελική προσπάθεια του Ποδαρά διπλασίασαν τα γκολ τους. Έξι λεπτά μετά ο Μαστροκώστας ‘έγραψε’ το 0-3, με τον Ηρακλή να προσπαθεί στη συνέχεια να αντιδράσει. Έτσι ο Γκάβαλης έκανε το 1-3 στο 73′ και ο Ντούμας έφερε τον ‘γηραιό’ σε απόσταση βολής, μειώνοντας σε 2-3 στο 82′, χωρίς όμως οι γηπεδούχοι να καταφέρουν κάτι περισσότερο, παρά τις προσπάθειες τους για ισοφάριση ως το φινάλε του αγώνα.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Παπαποστόλου/Παππάς-Δάλλας.

ΓΚΟΛ: 73′ Γκάβαλης, 82′ Ντούμας-45’+ Καραχάλιος, 51′ Ποδαράς, 57′ Μαστροκώστας.

ΗΡΑΚΛΗΣ ΨΑΧΝΩΝ (Τάκης Σπυρόπουλος): Ανδρούτσος, Γ. Μπουρνάζος (63′ Κ. Μπουρνάζος), Μαρίνος Κικίδης, Γκάβαλης, Δούλος, Π.Δ. Σκριβάνος, Παπαδόπουλος, Μαναρίτσας (55′ Παππάς), Ντούμας, Μουτουσίδης.

ΛΗΛΑΣ ΒΑΣΙΛΙΚΟΥ (Νίκος Ρόγκας): Μαντάς, Κικίδης, Μπούρικας (78′ Βάθης), Αυλωνίτης, Κουτσαυλής, Κουβούσης, Ποδαράς (73′ Ευαγγελινός), Καραχάλιος, Κίσσας, Μαστροκώστας, Χρηστίδης (69′ Σίμος).

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ: Απόλλων Ερέτριας-Ελλήσποντος 2-1, Δροσιά-ΑΕΚ Χαλκίδας 3-0, Αρτάκη-Αστέρας Βατώντα 0-2, Ταμυναϊκός-Όλυμπος Γυμνού 3-1, Ηρακλής Ψαχνών-Λήλας Βασιλικού 2-3, Αυλωνάρι-Μακρυκάπα 1-2, Παντριαδικός-Αυλίδα 2-1, Ακαδημία Ιστιαίας-Καστέλλα 0-3 α.α.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: Ταμυναϊκός 47, Απόλλων Ερέτριας 37, Παντριαδικός 36, Αρτάκη 36, ΑΕΚ Χαλκίδας 32, Καστέλλα 31, Λήλας Βασιλικού 30, Μακρυκάπα 29, Ηρακλής Ψαχνών 28, Ελλήσποντος 26, Αυλίδα 23, Αστέρας Βατώντα 23, Όλυμπος Γυμνού 21, Αυλωνάρι 19, Δροσιά 19, Ακαδημία Ιστιαίας -6.