Σαν Σήμερα (5/3/2017): Αυλωνάρι-Μακρυκάπα 1-2

Η Μακρυκάπα κέρδισε 2-1 στο Αυλωνάρι την τοπική ομάδα, σαν σήμερα 5/3, για την 20η αγωνιστική της Α’ ΕΠΣΕ.

Σημαντικό ‘διπλό’ για τους ‘λύκους’ στην προσπάθεια για άνετη παραμονή, σε αντίθεση με τον ΑΟΑ που παρέμεινε στη ‘διακεκαυμένη’ ζώνη. Το παιχνίδι ήταν ιδιαίτερα αμφίρροπο, με τον ΑΟΜ σε γενικές γραμμές να είναι καλύτερος στο πρώτο μέρος και τους ‘κιτρινόμαυρους’ να ανεβάζουν την απόδοση τους στην επανάληψη και τους δύο αντιπάλους να δημιουργούν ευκαιρίες. Παρόλα αυτά, μέχρι το 82′ το αποτέλεσμα διατηρούνταν χωρίς σκορ. Σε εκείνο το λεπτό ο Τ. Μακρής (πρώην ‘Αυλωναρίτης’) με ατομική προσπάθεια και σουτ άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους. Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν στο 84′ με κεφαλιά του Καραμπίνη και έπειτα από κόρνερ του Περιβολάρη, όμως η Μακρυκάπα δεν είχε ‘πει’ την ‘τελευταία λέξη’ της και έτσι στο 87′ ο Ζαούρης τροφοδότησε τον Κούκα και εκείνος με σουτ μέσα απ’ την περιοχή, πέτυχε το νικητήριο τέρμα της ομάδας του.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Βρακάς/Τσιφλάκος-Κοτταρά.

ΓΚΟΛ: 84′ Καραμπίνης-82′ Τ. Μακρής, 87′ Κούκα.

ΑΥΛΩΝΑΡΙ (Γιάννης Μπασούκος): Κότσαρης, Κόκκος, Μπρεγκανάκου, Λύκος, Δ. Βασιλείου, Παπίλας (57′ Περιβολάρης), Οντιάμπο, Δαφνής (57′ Β. Βασιλείου), Τσαλιαγκός, Δήμου, Φραγγής (75′ Καραμπίνης).

ΜΑΚΡΥΚΑΠΑ (Βαγγέλης Τόγιας): Κυριακόπουλος, Λέκκας, Χασάνδρας, Καρκαλής, Θωμόπουλος, Σηφάκης, Κηπιώτης, Πεταλωτής, Κούκα (89′ Πολυχρόνης), Σίδερης (85′ Ζαούρης), Βουρδάνος (68′ Μακρής).

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ: Απόλλων Ερέτριας-Ελλήσποντος 2-1, Δροσιά-ΑΕΚ Χαλκίδας 3-0, Αρτάκη-Αστέρας Βατώντα 0-2, Ταμυναϊκός-Όλυμπος Γυμνού 3-1, Ηρακλής Ψαχνών-Λήλας Βασιλικού 2-3, Αυλωνάρι-Μακρυκάπα 1-2, Παντριαδικός-Αυλίδα 2-1, Ακαδημία Ιστιαίας-Καστέλλα 0-3 α.α.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: Ταμυναϊκός 47, Απόλλων Ερέτριας 37, Παντριαδικός 36, Αρτάκη 36, ΑΕΚ Χαλκίδας 32, Καστέλλα 31, Λήλας Βασιλικού 30, Μακρυκάπα 29, Ηρακλής Ψαχνών 28, Ελλήσποντος 26, Αυλίδα 23, Αστέρας Βατώντα 23, Όλυμπος Γυμνού 21, Αυλωνάρι 19, Δροσιά 19, Ακαδημία Ιστιαίας -6.

Δ. Βαλκάνος: ‘Αξίζουν περισσότερα οι ομάδες που εκπροσωπούν το ευβοϊκό ποδόσφαιρο’

ΕΠΣΕ: Ποινολόγιο παραγόντων-σωματείων (30/11-1,8/12)