Σαν Σήμερα (4/3/2015): Ιστιαία-Αυλίδα 0-1

Η Αυλίδα κέρδισε στην Ιστιαία 1-0 την τοπική ομάδα, σαν σήμερα 4/3, για την 21η αγωνιστική της Α’ ΕΠΣΕ.

Οδυνηρή και απρόσμενη ήττα για την ‘Ένωση’, στην προσπάθεια της για κατάκτηση του τίτλου, που έχασε την ευκαιρία να πλησιάσει στο -2 απ’ την κορυφή, λίγες μέρες μετά το μεγάλο εκτός έδρας ‘διπλό’ επί του πρωτοπόρου ΑΟ Χαλκίς. Απ’ την άλλη, πολύ μεγάλη νίκη για την Αυλίδα, που έκανε μεγάλο βήμα παραμονής, χάρις στο εύστοχο χτύπημα πέναλτι -το κέρδισε ο Σπυρόπουλος- του Στέργκου, στο 68ο λεπτό. Λίγα λεπτά νωρίτερα οι γηπεδούχοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία για να προηγηθούν εκείνοι, με κεφαλιά του Β. Ανέστη που σταμάτησε στο δοκάρι. Ειδικά μετά το 0-1, η Ιστιαία έκανε ακόμη πιο έντονη την πίεση της, χωρίς όμως να καταφέρει κάτι απέναντι στην καλοστημένη άμυνα των φιλοξενούμενων.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Κασομούλης/Γκάτσος-Παππάς.

ΓΚΟΛ: 68′ Στέργκου.

ΙΣΤΙΑΙΑ (Δήμος Τσελίκας): Μπερμπεράι, Πολυχρονίδης, Βασιλείου, Τοουρφέ, Τριανταφύλλου (80′ Δήμου), Η. Στεργίου (57′ Παπανικόλας), Ν. Γοργομάτης, Α. Γοργομάτης, Α. Στεργίου Α, Χ.  Ανέστης (9′ Τούσερτ), Β. Ανέστης.

ΑΥΛΙΔΑ (Παναγιώτης Τοκπασίδης): Αραβανής, Τζαφέρος, Δουρδουβέλας, Ζαζάς, Καρβέλης, Κάκιος, Στέργκου (90’+ Λεοντάρης), Χιούσκα, Σπυρόπουλος (90’+ Ματσούκας), Σαμαρτζής, Προβής.

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ: Αυλωνάρι-Σκύρος 2-0, Ιστιαία-Αυλίδα 0-1, Ταμυναϊκός-ΑΟ Χαλκίς 1-1, Απόλλων Ερέτριας-Λουκίσια 5-0, Καστέλλα-Μακρυκάπα 0-0, Ολυμπιακός Χαλκίδας-Δροσιά 3-0, Λήλας Βασιλικού-Δόξα Προκοπίου 4-0, Αρτάκη-Παντριαδικός 3-1.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: ΑΟ Χαλκίς 49, Ιστιαία 44, Ολυμπιακός Χαλκίδας 44, Αρτάκη 43, Απόλλων Ερέτριας 40, Ταμυναϊκός 35, Δροσιά 34, Παντριαδικός 28, Καστέλλα 27, Μακρυκάπα 25, Αυλωνάρι 25, Λήλας Βασιλικού 22, Λουκίσια 18, Αυλίδα 20, Σκύρος 14, Δόξα Προκοπίου 4.

Σαν Σήμερα (2/5/2012): Ασπρόπυργος-ΑΟ Χαλκίς 0-3