Αγαπημένα ΡΟΗ Β' ΕΘΝΙΚΗ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Super League 2: Επικό ‘διπλό’ στη Νίκαια με υπογραφή Τσέλιου ο Εργοτέλης! (videos)

Με την τεράστια νίκη του Εργοτέλη, στη Νεάπολη και την ονειρική εμφάνιση του Ηλία Τσέλιου να δεσπόζει των υπολοίπων αποτελεσμάτων, ολοκληρώθηκε η πρεμιέρα του δευτέρου γύρου της Super League 2. Σταθερά μόνοι στην κορυφή οι «κίτρινοι», με Λεβαδειακό και Διαγόρα να τους καταδιώκουν.

«Διπλό-ανατροπή με Τσέλιο πρωταγωνιστή»

Σε θρίαμβο του Εργοτέλη (3-2) επί του Ιωνικού, εξελίχθηκε το ντέρμπι κορυφής της 12ης αγωνιστικής. Μεγάλος πρωταγωνιστής του αγώνα ήταν ο Ηλίας Τσέλιος, που πραγματοποίησε την εμφάνιση της ζωής του σημειώνοντας χατ-τρικ!

Όσοι παρακολούθησαν την αναμέτρηση κάνουν λόγο για το ποιοτικότερο ματς της διοργάνωσης, (μέχρι σήμερα) με τις εναλλαγές στο σκορ και τις πολλές τελικές προσπάθειες να δικαιολογούν απόλυτα τις βαθμολογικές θέσεις των δύο ομάδων.

Μόλις στο 2ο λεπτό οι Νικαιώτες ευτύχησαν να προηγηθούν με τον Ρόλε, ύστερα από γύρισμα του Νιάσε, σε μία φάση όπου ο Σενεγαλέζος ήταν οφσάιντ. Άμεση ήταν η απάντηση των φιλοξενουμένων, με τον Τσέλιο να αιφνιδιάζει εξ αποστάσεως τον Γκίνη, για το 1-1.

Έξι λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου μέρους Ρόλε, Κάστρο και Πλατέλλας «έκρυψαν» την μπάλα μέχρι ο τελευταίος να τη στείλει στα δίχτυα του Κατσιμήτρου, για το 2-1 των «μπλε». Ο Ματίας Κάστρο δεν έκανε το 3-1 στο 70ο λεπτό και δευτερόλεπτα μετά ο Ιωνικός το πλήρωσε ακριβά…

Χάρη σε δύο ακόμη τέρματα του Ηλία Τσέλιου, ο Εργοτέλης ολοκλήρωσε τη μεγάλη ανατροπή διατηρήθηκε στην πρώτη θέση της κατάταξης, με 25 βαθμούς, αυξάνοντας έτσι στο +4 τη διαφορά από το σημερινό του αντίπαλο.

Σε απόσταση αναπνοής από την κορυφή Λεβαδειακός και Διαγόρας

Δύο βαθμούς πίσω από το συγκρότημα του Γιάννη Ταουσιάνη παρέμειναν Λεβαδειακός και Διαγόρας Ρόδου, καθώς συνέχισαν νικηφόρα τις υποχρεώσεις τους.

Οι Ροδίτες έκαμψαν την αντίσταση του Ο.Φ. Ιεράπετρας, με τη γνωστή… συνταγή του 1-0, φτάνοντας τις τέσσερεις σερί επιτυχίες, ενώ ο Λεβαδειακός έκανε επίδειξη ισχύος σκορπίζοντας με 4-0 την Α.Ε. Καραϊσκάκης.

Ένας… Τεννές δε φέρνει την άνοιξη

Στην  Ξάνθη η ομώνυμη ομάδα έμεινε στο 0-0 με τον Απόλλων Λάρισας, προβληματίζοντας γι’ άλλον έναν αγώνα με την απόδοσή της. Καλύτερο ντεμπούτο θα προσδοκούσε ο Μπάμπης Τεννές στον «ακριτικό» πάγκο, ενόψει και του κομβικού ματς με τον Ιωνικό το ερχόμενο Σάββατο (6/3).

Ανάσα για τα Χανιά, όλα… μηδέν στα Τρίκαλα

Σημαντική νίκη πανηγύρισαν τα Χανιά, στη Δράμα επί της Δόξας, με το Βασιλόγιαννη να σημειώνει το «χρυσό» τέρμα στο 18΄.

Με το… δεξί ξεκίνησε την πορεία του στον πάγκο των «κυανόλευκων» ο Νίκος Παπαδόπουλος, διακόπτοντας μάλιστα ένα αρνητικό σερί, τριών αγώνων δίχως νίκη.

Ισόπαλη, δίχως τέρματα, έληξε η «μάχη» Τρικάλων και Παναχαϊκής, σε ένα ενενηντάλεπτο όπου οι δύο σύλλογοι παρατάχτηκαν για να μη χάσουν και το πέτυχαν.