Α' ΕΠΣΕ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Σαν Σήμερα (2/3/2013): Απόλλων Ερέτριας-Προποντίδα 1-1

Ο Απόλλων Ερέτριας αναδείχτηκε ισόπαλος 1-1 με την Προποντίδα, σαν σήμερα 2/3, για την 22η αγωνιστική της μεγάλης κατηγορίας του ευβοϊκού ποδοσφαίρου.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στο ματς και στο 12′ ο Παριανός εκμεταλλεύτηκε ολιγωρία της αντίπαλης άμυνας και από κοντά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, ενώ στη συνέχεια και ως το φινάλε του πρώτου μέρους συνέχισαν να υπερέχουν, χωρίς όμως να δημιουργήσουν ουσιαστικές προϋποθέσεις για να σκοράρουν ξανά. Η ‘Μπάρτσα’ ανέβασε την απόδοση της στην επανάληψη και τελικά ισοφάρισε στο 63′ με εκτέλεση φάουλ του Παπαδέδε και ενώ δύο λεπτά πιο πριν οι ‘Απολλωνιστές’ είχαν μείνει με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής του Λιατύφη. Όμως δέκα λεπτά μετά αποκαταστάθηκε η αριθμητική ισορροπία, αφού αποβλήθηκε Τσακλάνος των φιλοξενούμενων (και οι δύο παίκτες δέχτηκαν δεύτερη κίτρινη κάρτα). Λίγο πιο πριν οι γηπεδούχοι είχαν μεγάλη ευκαιρία με σουτ του Μαυρομάτη, με τον Ντουμάνη να βρίσκει την μπάλα με τα ακροδάκτυλα, η οποία στη συνέχισε χτύπησε στο δοκάρι και έφυγε κόρνερ.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Φώτης/Πασχαλίδης-Ρουμπής.

ΓΚΟΛ: 12′ Παριανός-63′ Παπαδέδες.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΕΡΕΤΡΙΑΣ (Νίκος Κουτλούμπασης): Μητακίδης, Λιατύφης, Βλάχος (45′ Μαυρομάτης), Βελαέτης, Φουρμούζης, Τόρα, Μπασινάς, Παριανός, Μαρινάκης, Σταματάκος, Ματσιμάνης.

ΠΡΟΠΟΝΤΙΔΑ (Μπάμπης Σαχίνης): Ντουμάνης, Οικονόμου, Κοτρώτσιος, Κουτσαυλής, Παπαδέδες, Σταθόπουλος, Μωραΐτης (79′ Παπακωνσταντίνου), Ζουρμπουλής (74′ Μπερμπάτης), Τσακλάνος, Κοτσαλάς, Παπασχόλης (89′ Δρακόπουλος).

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ: Αρτάκη-Παντριαδικός 1-0, Απόλλων Ερέτριας-Προποντίδα 1-1, Ωρεοί-Ιστιαία 0-0, Ολυμπιακός Χαλκίδας-Όλυμπος Γυμνού 1-1, Λήλας Βασιλικού-Καστέλλα 0-2, Δροσιά-Κύμη 0-1, Νηλέας Νεοχωρίου-Δύστος 4-0, Αυλωνάρι-Κριεζά 3-0 α.α.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: Κύμη 52, Δροσιά 49, Αρτάκη 42, Απόλλων Ερέτριας 37, Αυλωνάρι 36, Παντριαδικός 35, Δύστος 34, Ολυμπιακός Χαλκίδας 33, Ιστιαία 32, Λήλας Βασιλικού 28, Καστέλλα 28, Νηλέας Νεοχωρίου 24, Προποντίδα 24, Όλυμπος Γυμνού 21, Ωρεοί 18, Κριεζά -6.

Α’ ΕΠΣΕ: Ελλήσποντος-Ηρακλής Ψαχνών 0-1 (video)

Γ’ ΕΘΝΙΚΗ: Αποτελέσματα & βαθμολογία (19η αγωνιστική)