Σαν Σήμερα (28/2/2016): Παντριαδικός-Ιστιαία 2-1

Μεγάλη νίκη για τον Παντριαδικό και μεγάλη χαμένη ευκαιρία για την Ιστιαία να παραμείνει στην πρώτη θέση, απ΄ την οποία βρίσκεται τρεις πόντους μακριά, μετά την νίκη της -μόνης πλέον- πρωτοπόρου Αρτάκης μέσα στην Αυλίδα. Οι γηπεδούχοι ήταν πιο ουσιαστικοί και επικίνδυνοι σε σχέση με την ‘Ένωση’, στο ματς της 24ης αγωνιστικής της Α’ ΕΠΣΕ, που επηρεάστηκε απ΄ τις αρκετές απουσίες και δεν μπόρεσε σε κανένα σημείο του αγώνα να επιβάλλει τον ρυθμό της. Θεωρητικά οι Τριαδιώτες ήταν οι αδιάφοροι (αφού έχουν εξασφαλίσει την παραμονή και παίζουν για το γόητρο και το όσο το δυνατόν καλύτερο πλασάρισμα) και οι φιλοξενούμενοι που κάνουν πρωταθλητισμό αυτοί που ‘καίγονταν’ για το ‘τρίποντο’. Πρακτικά όμως στον αγωνιστικό χώρο, οι παίχτες του Άγγελου Βογιατζή ήταν αυτοί που έμοιαζαν να θέλουν πιο επιτακτικά την νίκη, έβγαλαν ενέργεια και πάθος, γι΄ αυτό η επικράτηση τους είναι δικαία. Ο ποδοσφαιριστής που έλειψε περισσότερο απ΄ την ομάδα του Θανάση Γουρνά ήταν ο πρώτος σκόρερ της ομάδας (με 13 γκολ) Χρήστος Ανέστης, που ήταν τιμωρημένος. Έλειψε η αποτελεσματικότητα στην τελική φάση που έχει ο έμπειρος επιθετικός. Οι φιλοξενούμενοι δεν εκμεταλλεύτηκαν τις -όχι πολλές πάντως- ευκαιρίες που δημιούργησαν, σε χρονικά σημεία του αγώνα, όπου θα ήταν πιο πιθανό να αλλάξουν οι ισορροπίες.

Στο πρώτο τέταρτο οι γηπεδούχοι έδειχναν να πατάνε καλύτερα και να είναι πιο επιθετικοί και η μπάλα μεταφερόταν πιο συχνά στα καρέ του Μπιμπάι, χωρίς όμως να δημιουργηθεί κάποια αξιομνημόνευτη φάση. Στην συνέχεια η Ιστιαία προσπάθησε να ισορροπήσει, σ΄ ένα παιχνίδι που στα επόμενα λεπτά πήγε στην δύναμη, δεν είχε ιδιαίτερα καλό ρυθμό και κυκλοφορία μπάλας. Μέχρι το 40΄ δεν είχε δημιουργηθεί το παραμικρό μπροστά στις δυο εστίες, με τους Τριαδιώτες όμως σταδιακά να παίρνουν τον έλεγχο και ν΄ ανοίγουν το σκορ στο πεντάλεπτο για την ανάπαυλα. Ο Ρούσσος που ήταν απ΄ τους ‘κουβαλήτες’ της ομάδας του πήρε την μπάλα απ΄ το αριστερό άκρο της μεγάλης περιοχής των γηπεδούχων, την μετέφερε γρήγορα ως το κέντρο του γηπέδου και με διαγώνια ψηλοκρεμαστή μπαλιά ακριβείας βρήκε τον Μουτουσίδη μέσα στην αντίπαλη περιοχή. Ο νεαποκτηθείς (μεταγραφή από Ηρακλή Ψαχνών) εξτρέμ απέφυγε τον Πανάκη -που προσπάθησε να τον σταματήσει- και με ωραίο ‘σκαφτό’ πλασέ άνοιξε το σκορ, παρά την προσπάθεια του Βασιλείου να διώξει, συνδυάζοντας έτσι την πρεμιέρα του με την φανέλα της Τριάδας με γκολ! Τρία λεπτά μετά ο Τσούτσης με ‘κεραυνό’ απ΄ το ύψος της μεγάλης περιοχής απείλησε και πάλι, όμως Ο Μπιμπάι με εκτίναξη και επέμβαση με το ένα χέρι έδιωξε σε κόρνερ και κράτησε το 1-0.

Στο πρώτο δεκάλεπτο της επανάληψης, η ‘Ένωση’ πίεσε για την ισοφάριση, δημιούργησε δύο καλές ευκαιρίες, έδειξε όμως αδυναμία στην τελική προσπάθεια. Αρχικά στο 52΄ ο Ηλιόπουλος πήρε την μπάλα μέσα στην αντίπαλη περιοχή, δεν μπόρεσε όμως να κοντρολάρει και ο Μπασινάς τον πρόλαβε και μπλόκαρε και τρία λεπτά μετά ο Αργύρης Στεργίου σέντραρε παράλληλα προς το δεύτερο δοκάρι, εκεί που βρισκόταν αφύλακτος ο Γοργομάτης, ο οποίος -ουσιαστικά σε κενή εστία- με -ανεξήγητα- πολύ δυνατό σουτ, έστειλε την μπάλα απελπιστικά άουτ. Ενδιάμεσα στο 53΄ η Τριάδα απείλησε και εκείνη μ΄ απευθείας εκτέλεση φάουλ του Κουιμτσίδη, με την μπάλα να περνά λίγο πάνω απ΄ την αριστερή συμβολή των δοκαριών του Μπιμπάι. Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στην συνέχεια και κάποιες στιγμές έμοιαζαν εκείνοι να πιέζουν για το 2-0, παρά οι φιλοξενούμενοι για την ισοφάριση. Έτσι στο 70΄ έχασαν σημαντική ευκαιρία να καθαρίσουν ουσιαστικά το παιχνίδι, κάτι που θα γινόταν αν στο συρτό πλασέ του Τσούτση (σε τετ-α-τετ με τον αντίπαλο πορτιέρο), η μπάλα δεν έφευγε έξω, δίπλα απ΄ το δεξί δοκάρι.

Τελικά η Ιστιαία κατάφερε να φέρει το παιχνίδι στα ίσα στο 79΄, χάρις σε εύστοχο χτύπημα πέναλτι -που κέρδισε ο Αργύρης Στεργίου απ΄ τον Κουρούπη- του Βασίλη Ανέστη. Βέβαια οι φιλοξενούμενοι δεν πρόλαβαν να χαρούν για πολύ την ισοφάριση, αφού τρία λεπτά μετά ο Παντριαδικός ξαναπήρε το προβάδισμα: ο Γιώργος Χασάνδρας με παράλληλη σέντρα βρήκε στην ‘καρδιά’ της άμυνας τον Κουιμτσίδη ο οποίος -εκμεταλλευόμενος την αμυντική σύγχυση των αντιπάλων- με ωραίο γυριστό πλασέ, έκανε το 2-1. Στα τελευταία λεπτά των καθυστερήσεων οι βορειοευβοιώτες έκαναν την ύστατη προσπάθεια (με την συμβολή ακόμη και του τερματοφύλακα Μπιμπάι που ανέβηκε στα αντίπαλα καρέ στις στημένες φάσεις) -έστω- για την ισοφάριση και είχαν οριζόντιο δοκάρι με μακρινή εκτέλεση φάουλ του Βασιλείου και την μπάλα να παίρνει περίεργη τροχιά και να καταλήγει τελικά στην αγκαλιά του Μπασινά.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Κασομούλης/Σπανός-Κοντογιαννίδης.

ΓΚΟΛ: 40′ Μουτουσίδης, 82′ Κουιμτσίδης-79′ Β. Ανέστης.

ΠΑΝΤΡΙΑΔΙΚΟΣ (Άγγελος Βογιατζής): Μπασινάς, Καραμπέτσος, Ρούσσος, Κουρούπης, Πουρνής, Καλοχωρίδης, Χασάνδρας Γ., Σιαράπης (72΄ Γκρινιάρης Π.), Τσούτσης (90΄+4΄ Παπακωνσταντίνου), Κουιμτσίδης, Μουτουσίδης (90΄+3΄ Κατσάς).

ΙΣΤΙΑΙΑ (Θανάσης Γουρνάς): Μπιμπάι Μ., Μέρκουρι (75΄ Γαβριήλ), Βασιλείου, Τοουρφέ, Πανάκης, Στεργίου Ηλ., Στεργίου Αρ., Ηλιόπουλος, Μακρής (58΄ Καλίτσης) Γοργομάτης (75΄ Μπιμπάι Ιν.), Ανέστης Β.

ΑΓΓΕΛΟΣ ΒΟΓΙΑΤΖΗΣ: ‘Στην Ελλάδα μας αρέσει να φτιάχνουμε ήρωες και μύθους. Εγώ δεν είμαι ήρωας, αλλά ένας άνθρωπος που δουλεύω. Βρήκα καταπληκτικούς χαρακτήρες και ποδοσφαιριστές στην ομάδα. Έχουμε πλαισιωθεί και με άλλα παιδιά που είναι πολύ καλοί ποδοσφαιριστές και χαρακτήρες. Δουλεύουμε και ξέρουμε κάθε μέρα τι κάνουμε μέσα στο γήπεδο στις προπονήσεις και το ξέρουν και όλα τα παιδιά, όπως και η διοίκηση, που είναι κοντά μας και την ευχαριστούμε. Από κει και πέρα που θα πάμε δεν το ξέρω. Αυτό θα το κρίνει ο Θεός και μόνο ο Θεός.

Παίζαμε με μια ομάδα που τον τελευταίο καιρό έχει κάνει πολλές μεταγραφές και έχει πάρει και άλλους παίχτες, από ότι έχω μάθει, που δεν έπαιξαν σήμερα. Αυτό είπα στους παίχτες μου. Δεν τους μίλησα καθόλου για την αντίπαλη ομάδα. Τους είπα μόνο ότι ήθελα να είμαστε εμείς τακτικά καλά. Στο πρώτο ημίχρονο να ‘διαβάσουμε’ το παιχνίδι και από κει και πέρα να πάρουμε τις σωστές αποφάσεις. Παίζαμε με μια ομάδα που έπαιζε με μεγάλες μπαλιές. Είναι φύσει βορειοευβοιώτικη ομάδα. Περίμενα να βάλουν πιο πολύ την μπάλα κάτω. Δεν το έκαναν αυτό. Ίσως και τα παιδιά τα δικά μου να πίεσαν πολύ πάνω στην μπάλα και πάνω στους παίχτες και να βοήθησαν ώστε να μην απειληθούμε, ειδικά στο πρώτο ημίχρονο. Νομίζω ότι μετά το 32΄, αφού δεν μας έκοψαν 2-3 φορές το επιθετικό τρανζίσιον που βγάλαμε, ήμασταν εμείς αυτοί που βγήκαμε και κάναμε μια φάση που μετουσιώθηκε σε γκολ και μια ακόμη του Τσούτση που είναι καταπληκτική ευκαιρία. Ήταν επιθετικό τρανζίσιον που δεν μας το κλέψανε και όλοι ξέρουνε ότι σ΄ αυτό είμαστε πολύ καλή ομάδα. Στο δεύτερο ημίχρονο νομίζω ότι ήταν ένα σκληρό παιχνίδι. Ανόητα φάγαμε το γκολ. Είναι μια φάση που ξεκινάει από λάθος και εκνευρισμό της άμυνας μας. Δεν διώχνουμε προς το πλάι αριστερά την μπάλα, η οποία μετά από κόντρες φτάνει στον επιθετικό, που κέρδισε το πέναλτι, που ήταν δικαιότατο. Το ξεπεράσαμε γρήγορα και αυτό που με νοιάζει είναι ότι έχουμε αποκτήσει μέταλλο νικητή. Αυτό που λέω στους ποδοσφαιριστές μου είναι ότι το ποδόσφαιρο είναι ο καθρέφτης της ζωής. Θα πρέπει να είσαι νικητής, είτε παίζεις με τον πρώτο, είτε με τον τελευταίο. Άλλες φορές το καταφέρνουμε, άλλες όχι. Έτσι είναι το ποδόσφαιρο, έτσι είναι και η ζωή. Συγχαρητήρια στον κόσμο που μας στηρίζει, σ΄ όλους τους ποδοσφαιριστές μου και να ξέρουνε όλοι στην Εύβοια ότι η Τριάδα παίζει όλα τα παιχνίδια στα ίσα.

Πρέπει να βάλουμε και κάποια καινούργια παιδιά μέσα, τα οποία είναι και γέννημα-θρέμμα της Τριάδας και κάποιοι μεταγραφές και φοιτητές, που θέλουμε να τους βάλουμε στην ομάδα σιγά-σιγά. Κάποια λεπτά έχουν παίξει πολλά ‘ενενηντάρια’ και πριν και μετά από μένα. Πρέπει να κάνουμε κάποιο ροτέισον. Μας ενδιαφέρει το σκορ, μας ενδιαφέρει τ΄ αποτέλεσμα, αλλά μας ενδιαφέρει να παίζουν όλα τα παιδιά. Θέλω να ευχηθώ σ΄ όλο τον κόσμο υγεία και χαρά και όχι γκρίνια’.

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ: Ολυμπιακός Χαλκίδας-Απόλλων Ερέτριας 1-1, Ελλήσποντος-Δροσιά 1-2, Καστέλλα-Λήλας Βασιλικού 1-0, Ζάρακες-Ταμυναϊκός 1-0, Αυλωνάρι-Μακρυκάπα 1-1, Παντριαδικός-Ιστιαία 2-1, Αυλίδα-Αρτάκη 0-1, Αιδηψός-ΑΕΚ Χαλκίδας 0-0.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: Αρτάκη 48, ΑΕΚ Χαλκίδας 46, Ιστιαία 45, Ταμυναϊκός 42, Απόλλων Ερέτριας 40, Καστέλλα 38, Παντριαδικός 37, Λήλας Βασιλικού 33, Αυλωνάρι 32, Μακρυκάπα 31, Δροσιά 28, Ολυμπιακός Χαλκίδας 26, Ελλήσποντος 25, Αυλίδα 25, Αιδηψός 20, Ζάρακες 10.