Αγαπημένα ΡΟΗ Β' ΕΘΝΙΚΗ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Super League 2: Μοιρασιά στη Νίκαια, χαρές στην Κρήτη! (videos)

Στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα της Super League 2 «σκαρφάλωσε» ο Εργοτέλης, έχοντας μάλιστα έναν αγώνα λιγότερο από Ιωνικό και Λεβαδειακό, που τον ακολουθούν.

Με τέσσερα ματς ολοκληρώθηκε, σήμερα (21/02) το πρόγραμμα της 10ης αγωνιστικής της δεύτερης εθνικής κατηγορίας επαγγελματικού ποδοσφαίρου.

“Ματσάρα” γεμάτη φάσεις, κάρτες και εντάσεις, αλλά χωρίς νικητή στη Νίκαια.

Ντέρμπι κορυφής διεξήχθη στη Νίκαια, με Ιωνικό και Λεβαδειακό να μοιράζονται βαθμούς και εντυπώσεις.

Οι γηπεδούχοι παρατάχθηκαν αποφασισμένοι να επιβάλλουν από νωρίς το ρυθμό τους και ευτύχησαν να προηγηθούν στο 27ο λεπτό, έπειτα από παλικαρίσια ενέργεια του Κάστρο. Άμεση ήταν η αντίδραση των «πρασίνων», χάνοντας ανεπανάληπτη ευκαιρία για ισοφάριση με τον Μπιανκόνι, ένα λεπτό πριν τη λήξη του πρώτου μέρους.

Τόσο η βαθμολογική συγκομιδή όσο και το βάρος της φανέλας των δύο μονομάχων προσέδιδε μεγάλη ένταση σε κάθε μαρκάρισμα και φόρτωνε με νευρικότητα τις προσπάθειες των ποδοσφαιριστών. Ένα μοιραίο λάθος έφερε την αποβολή του Μύγα στο 63΄, δυσκολεύοντας ακόμη περισσότερο τις προσπάθειες των Βοιωτών. Κι όμως ο Νίκας είχε αντίθετη άποψη… Ισοφάρισε με υπέροχη κεφαλιά στο 69ο λεπτό, χαρίζοντας έτσι έναν πολύτιμο βαθμό στην ομάδα του. Έντονη ήταν η δυσαρέσκεια του προπονητή των φιλοξενούμενων για τις διαιτητικές αποφάσεις του Κατσικογιάννη, μετά τη λήξη του ενενηνταλέπτου.

Μεγάλος κερδισμένος της αγωνιστικής αναδείχθηκε ο Εργοτέλης, καθώς επικράτησε (1-0) της Παναχαϊκής, χάρη στη «γκολάρα» του Μπουρσέλη, το Σάββατο (20/02)! Διπλή χαρά για το σύνολο του Ταουσιάνη, έφερε η «μοιρασιά» της Νίκαιας, διότι οι Κρητικοί πέρασαν μόνοι πρώτοι με 19 βαθμούς και έναν αγώνα λιγότερο.

Αγχωτική νίκη, με 2-1 σκορ, πήρε η Ξάνθη κόντρα στον ουραγό Ο.Φ.Ιεράπετρας. Ο Τάτος, με πανέμορφο βολέ, έβαλε στο 84΄ τη σφραγίδα του στο ματς λυτρώνοντας τον Α.Ο.Ξ., που αγωνιζόταν από το 77ο λεπτό με δέκα.

Με το τρίποντο «απέδρασε» από τα Τρίκαλα, ο Διαγόρας Ρόδου μειώνοντας στους δύο βαθμούς τη διαφορά από την κορυφή. Μόλις στο δεύτερο λεπτό της αναμέτρησης, ο Σμυρλής έδωσε προβάδισμα στο συγκρότημα του Σάκη Θεοδοσιάδη, το οποίο έμεινε αναλλοίωτο παρά τις δύο αποβολές.

Βαθμολογική ανάσα έδωσε στον Απόλλωνα Λάρισας το 1-0 ενάντια στον αξιόμαχο Α.Ο.Χανίων, ενώ στον αγώνα που άνοιξε την αυλαία της αγωνιστικής, Δόξα Δράμας και Α.Ε.Καραϊσκάκης αναδείχθηκαν ισόπαλοι (0-0).