BASKET LEAGUE EVIASPORTS ΜΠΑΣΚΕΤ

Σαν Σήμερα (12/2/2017): Κύμη-Παναθηναϊκός 54-77

Με την άμυνά του να κρατά σε χαμηλά ποσοστά τους παίκτες της Κύμης Seajets (41% στα δίποντα, 30% στα τρίποντα), ο Παναθηναϊκός Superfoods πήρε μια ακόμη εύκολη νίκη εντός των συνόρων (77-54), για τη 17η αγωνιστική της Basket League.

Η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ δεν προβληματίστηκε επί της ουσίας σε κανένα σημείο του αγώνα, ξεφεύγοντας από νωρίς στο σκορ. Από τη στιγμή μάλιστα που περιόρισε σημαντικά τις επιθετικές απειλές των γηπεδούχων, έγειρε πολύ γρήγορα την πλάστιγγα υπέρ της, “καθαρίζοντας” το παιχνίδι στη γ’ περίοδο, όταν διπλασίασε το υπέρ της σκορ (σ.σ.: το +13 έγινε +26).

Για τους γηπεδούχους, το ντεμπούτο του στο ελληνικό πρωτάθλημα έκανε ο Ντιόν Ντίξον, ο οποίος -έχοντας κάνει μόλις μια προπόνηση- σκόραρε λίγο πριν το τέλος της αναμέτρησης τους παρθενικούς του πόντους

Ο MVP

Σε ένα παιχνίδι με τόσο χαμηλό ρυθμό, δεν υπήρχε κάποιος “πράσινος” που ξεχώρισε σημαντικά. Ο Κρις Σίνγκλετον με τον Αλεσάντρο Τζεντίλε ήταν οι πιο δραστήριοι “πράσινοι” στο γ’ δεκάλεπτο, όταν η διαφορά έφτασε στο +26, σκοράροντας τους μισούς πόντους της ομάδας τους σε αυτό το διάστημα. Εν τέλει, ο πρώτος ολοκλήρωσε τον αγώνα με 10 πόντους (με 3/3 δίπ., 1/5 τρίπ., 1/1 βολ.), 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 3 κλεψίματα σε 16’24” συμμετοχής, ενώ ο δεύτερος είχε 10 πόντους (με 4/7 δίπ., 0/1 τρίπ., 2/4 βολ.), 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 4 λάθη σε 18’33” παρουσίας στο παρκέ.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Στο γ’ δεκάλεπτο οι “πράσινοι” τελείωσαν με συνοπτικές διαδικασίες το παιχνίδι, διπλασιάζοντας το προβάδισμα που είχαν στην ανάπαυλα. Το +13 (23-36) έγινε +26 (37-63), με τον Τζεντίλε να έχει 10 πόντους με 4/6 σουτ και 2/2 βολές σε αυτό το διάστημα, όντας -μαζί με τον Κρις Σίνγκλετον- ο παίκτης που έκανε τη διαφορά.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Η δυστοκία των παικτών του Βασίλη Μπρατσιάκου αποτυπώθηκε από το εξής στο α’ μέρος: ο Σταύρος Τουντζιαράκης είχε 11 πόντους με 5/8 δίποντα, 1/2 βολές και 7 ριμπάουντ στο α’ μέρος, ενώ όλοι οι υπόλοιποι είχαν 12 πόντους με 0/10 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 3/6 βολές και 9 ριμπάουντ! Στο β’ μέρος, ο σέντερ της Κύμης δεν κατάφερε να κάνει κάτι παραπάνω, από το να μαζέψει 1 ριμπάουντ.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Με εξαίρεση το πρώτο πεντάλεπτο, ο ρυθμός του αγώνα ήταν ιδιαίτερα χαμηλός, κυρίως λόγω των κακών επιθετικών επιλογών των δύο ομάδων. Ο Παναθηναϊκός πήρε από νωρίς το πάνω χέρι στο σκορ, με τον Τζέιμς Φελντέιν να κάνει… την αρχή από τα 6μ75, την ώρα που η Κύμη είχε πολλά προβλήματα να διαχειριστεί.

Δεν ήταν μόνο οι απουσίες τον Τσάβνταρ Κοστόφ και Σταύρου Σχίζα, αλλά κι η προσπάθεια του Βασίλη Μπρατσιάκου να βάλει στο κλίμα τον Ντιόν Ντίξον, ο οποίος ανακοινώθηκε μερικές ώρες πριν το τζάμπολ του αγώνα. Κάπως έτσι, ο Σταύρος Τουντζιαράκης έμοιαζε απελπιστικά μόνος απέναντι στο “τριφύλλι”, σκοράροντας όλους τους πόντους της ομάδας του για κάτι παραπάνω από μια περίοδο.

Από τη στιγμή που ο Σλάβεν Τσούπκοβιτς σκόραρε με μία βολή (4’33”) έως ότου ο Θάνος Κωνσταντακόπουλος βρει τον στόχο από τα 6μ75 (17’05”), ο έμπειρος σέντερ τα έκανε όλα μόνος του, αδυνατώντας όμως να κρατήσει την ομάδα του σε επαφή με το σκορ. Το +13 (23-36) του ημιχρόνου ήταν απολύτως λογικό, τη στιγμή που οι γηπεδούχοι (πλην του Σταύρου Τουντζιαράκη) είχαν 0/10 δίποντα!
Η γ’ περίοδος ξεκίνησε με τον Παναθηναϊκό να “πατάει” ελαφρώς το γκάζι, έχοντας για μπροστάρηδες τους Αλεσάντρο Τζεντίλε και Κρις Σίνγκλετον. Οι δυο τους έδωσαν τον ρυθμό στην ομάδα τους, με το “τριφύλλι” να ξεμακραίνει σημαντικά στο σκορ, φτάνοντας στο +26 (37-63) με την ολοκλήρωση του δεκαλέπτου.

Όσα διαδραματίστηκαν στην τελευταία περίοδο ήταν περισσότερο διαδικαστικού χαρακτήρα, με τον Τσάβι Πασκουάλ να ξεκουράζει τους “βασικούς” του (σ.σ.: ο Κένι Γκάμπριελ είχε τον μεγαλύτερο χρόνο συμμετοχής στην ομάδα του, με 21’09”), την ώρα που ο Βασίλης Μπρατσιάκος άφηνε για ώρα στο παρκέ τον Ντιόν Ντίξον προκειμένου να μάθει τους νέους συμπαίκτες του.

Η νίκη κατέληξε με χαρακτηριστική ευκολία στην πλευρά των φιλοξενούμενων (77-54), που υποχρέωσαν την Κύμη στην έκτη διαδοχική ήττα της. Ένα αποτέλεσμα που έφερε τον Παναθηναϊκό -μέχρι νεωτέρας- στην κορυφή της κατάταξης, αλλά και τους γηπεδούχους σταθερά στη ζώνη του υποβιβασμού.

Τα δεκάλεπτα: 15-22, 23-36, 37-63, 54-77.

ΚΥΜΗ (Μπρατσιάκος): Σιγκούνας 5 (1), Τσούπκοβιτς 6 (1/6 τρίπ.), Σταμάτης 7, Πάμπλαντ, Όρτον 8, Κατράνας 3 (1), Τζόλος 2, Κουκουλάς 4, Κωνσταντακόπουλος 5 (1), Ντίξον 2, Τουντζιαράκης 11 (8 ριμπ.).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Πασκουάλ): Σίνγκλετον 10 (1/5 τρίπ., 7 ριμπ.), Φελντέιν 6 (2), Χαραλαμπόπουλος 4 (1), Γκάμπριελ 9 (1), Καλάθης 11 (2 τρίπ., 6 ασ.), Ρίβερς 4, Τζέιμς 2, Μποχωρίδης 2, Φώτσης (7 ριμπ.), Παππάς 6 (2), Τζεντίλε 10, Μπουρούσης 13.

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ: Λαύριο-Ρέθυμνο 73-62, Απόλλων Πατρών-ΠΑΟΚ 88-79, Άρης-Προμηθέας Πάτρας 80-64, Δόξα Λευκάδας-Κόροιβος Αμαλιάδας 65-69, ΑΕΚ-Τρίκαλα 87-82, Κύμη-Παναθηναϊκός 54-77, Κολοσσός Ρόδου-Ολυμπιακός 59-70.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: Παναθηναϊκός 33, Ολυμπιακός 33, ΑΕΚ 31, Άρης 27, ΠΑΟΚ 26, Κολοσσός Ρόδου 26, Ρέθυμνο 24, Λαύριο 24, Προμηθέας Πάτρας 23, Τρίκαλα 23, Κόροιβος Αμαλιάδας 23, Απόλλων Πατρών 22, Κύμη 22, Δόξα Λευκάδας 20.

Πηγή: kontastaspor.blogspot.com