Σαν Σήμερα (8/2/2015): Ταμυναϊκός-Αρτάκη 3-2

Ο Ταμυναϊκός επικράτησε 3-2 της Αρτάκης, σαν σήμερα 8/2, για τη 18η αγωνιστική της Α’ ΕΠΣΕ.

Ματς με πολύ καλό ρυθμό και πλούσιο θέαμα στο Αλιβέρι, με τους φιλοξενούμενους να χάνουν πέναλτι στο 7′ με τον Μακαντάση (διπλή απόκρουση ο Ντουρέκας-σούταρε ξανά στην επαναφορά ο παίκτης του ΑΟΝΑ), όμως δύο λεπτά μετά δεν έγινε το ίδιο απ’ την πλευρά των γηπεδούχων, που βρέθηκαν και εκείνοι στην ‘άσπρη βούλα’ τρία λεπτά μετά, απ’ όπου ο Β. Τσαλιαγκός σκόραρε και άνοιξε το σκορ. Στο 33′ οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στην ισοφάριση 1-1 με κεφαλιά του Κάραλη και στο 57′ ο Γ. Τσαλιαγκός έδωσε ξανά το προβάδισμα 2-1 στην ομάδα του. Λίγα λεπτά μετά οι φιλοξενούμενοι έμειναν με δέκα ποδοσφαιριστές (αποβολή Ντούκα με δεύτερη κίτρινη κάρτα), κάτι που έδωσε την ευκαιρία στους γηπεδούχους να κυριαρχήσουν και τελικά να φτάσουν στο 3-1 στο 75′ με γκολ του Τσάγκου. Στις καθυστερήσεις ο Κάραλης διαμόρφωσε το τελικό σκορ με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Σέγκος/Τακόπουλος-Δελχάς.

ΓΚΟΛ: 10′ Β. Τσαλιαγκός, 57′ Γ. Τσαλιαγκός, 75′ Τσάγκος-33′ & 90’+ Κάραλης.

ΤΑΜΥΝΑΪΚΟΣ: Ντουρέκας, Μάλλιος, Κρόκος, Δ. Λύκος, Ιωαννίδης, Πιλάτης, Σταμέλος (88′ Γκαβός), Τσάγκος, Β. Τσαλιαγκός (75′ Καρατζάς), Γ. Τσαλιαγκός, Κούρτης (46′ Μανδράκας).

ΑΡΤΑΚΗ: Ευαγγελινός, Ντούκα, Ρούσσος, Χρυσός, Φωτιάδης, Καραλής, Γίγας (67′ Καραχάλιος), Μπελίτσος (46′ Λούκας), Μαστροκώστας (78′ Δεληγιώργης), Μακαντάσης, Μπαλαμπάνης.

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ: Λουκίσια-Ολυμπιακός Χαλκίδας 1-1, Απόλλων Ερέτριας-Λήλας Βασιλικού 4-2, Σκύρος-Δροσιά 1-1, Παντριαδικός-Καστέλλα 2-1, Αυλίδα-Δόξα Προκοπίου 2-1, ΑΟ Χαλκίς-Μακρυκάπα 3-1, Ταμυναϊκός-Αρτάκη 3-2, Ιστιαία-Αυλωνάρι 4-0.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: ΑΟ Χαλκίς 45, Ιστιαία 38, Απόλλων Ερέτριας 37, Ολυμπιακός Χαλκίδας 35, Αρτάκη 34, Δροσιά 28, Ταμυναϊκός 28, Παντριαδικός 25, Καστέλλα 23, Αυλωνάρι 21, Λήλας Βασιλικού 19, Μακρυκάπα 18, Λουκίσια 17, Αυλίδα 14, Σκύρος 14, Δόξα Προκοπίου 4.